Velayetin Değiştirilmesi

Velayetin Değiştirilmesi

Velayetin Değiştirilmesi Nedir neden Nasıl Açılır? Çocuğun velayetinin olduğu eşine karşı açılan davalara velayet davaları denir. Vatandaşlar, velayet davaları açmak istedikleri zaman Aile Mahkemeleri’ne müracaat etmelidir. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 337, 340, 342 ve 346. maddelerinde yer alan açıklamalarda velayetin kapsamına çocukların bakım, eğitim, öğretim ve korunması ile temsil görevleri girer.

Bunun yanı sıra velayetin içerisine çocukların kişiliklerine ve mallarına ilişkin hakları, ödevleri, yetkileri ve yükümlülükleri de girer. Mahkemelere velayet değişikliği için başvurulduğu zaman mahkeme tarafından verilen kararda çocuk için en faydalı ve sağlıklı durum göz önünde bulundurulur.

Davalarda çocuklar da dinlenir ve onların olay hakkında görüşleri alınır. Yargıtay uygulamasına göre çocuğun idrak yaşı 8 yaş ve üzeridir. 8 yaş veya bu yaşın üzerinde olan çocukların görüşü alınmadan velayetin düzenlenmesi, değiştirilmesi veya kaldırılması söz konusu olamaz.

Hangi Sebepler Velayet Değişikliği Yaratır?

Velayetin değiştirilmesi için bazı sebepler gerekir. Bu sebepler aşağıda şu şekilde listelenir:

 • Boşanan anne ya da babanın yeniden evlenmesi durumu
 • Çocuğun velayetinin olduğu kişinin başka bir yere gitmesi durumu
 • Çocuğun velayetinin olduğu kişinin ölmesi durumu
 • Velayet olan anne ya da babanın ceza evine girmesi durumu
 • Velayet olan anne ya da babanın yatarak alkol tedavisi görmesi durumu

Velayet Değiştirme Davasının Açılma Süreci

Boşanma davasından sonra velayet değiştirme davası açılabilir. Bu dava için herhangi bir zaman kısıtlaması yoktur. Vatandaşlar başvuruda bulunmak için öncelikli olarak dilekçe yazmalıdır. Yazılması gereken dilekçede aşağıda yer alan maddeler bulunmalıdır. Bu maddeler şunlardır:

 • Dilekçede davacı olarak velayetin sahibi anne ya da baba isimleri yer almalıdır.
 • Davalı olarak da velayetin değiştirilmesini talep eden anne ya da babanın isimleri yer almalıdır.
 • Davalı olarak da velayetin değiştirilmesini talep eden anne ya da babanın kimlik numaraları, iletişim bilgileri yer almalıdır.
 • Varsa vekil isimleri ve bilgileri yer almalıdır.

Yazılan dilekçe ile birlikte boşanma kararının yer aldığı belge de mahkemeye götürülmelidir. Başvuruda bulunulduktan sonra davanın sürecinin tamamlanması mahkemenin yoğunluğuna bağlı olarak değişir. Dava sürecini etkileyen bazı unsurlar şunlardır:

 • Tebligatın yapılamaması sürenin uzamasına sebep olmaktadır.
 • Bilirkişi raporlarının zamanında gelmemesi sürenin uzamasına sebep olmaktadır.

Çocuğun Velayetinin Anneden Babaya Verilmesi Durumu

Yaşları küçük çocukların büyüme dönemlerinden dolayı velayetlerinin anneye verilmesinin ardından çocukların büyümesi ile birlikte babalar velayet davası açabilir. Burada mahkemeye maddi açıdan daha iyi oldukları gerekçe olarak sunulabilmektedir. Mahkemede 8 yaşından büyük çocuklar mahkeme tarafınca dinlenir. Çocuğun babası ile birlikte yaşamak istemesi, babanın çocuğunu maddi açıdan rahat bir şekilde yaşatacağı ve herhangi bir olumsuz durumun olmaması durumunda çocukların velayetleri anneden alınıp babaya verilebilir. Bunun yanı sıra çocuğun velayetinin bulunduğu annenin evlenmesi durumunda da babalar velayeti isteme hakkına sahiptir.

VELAYET DAVASI YARGITAY KARARLARI

VELAYET DAVASI – ÇOCUKLARIN ÜSTÜN YARARININ GÖZETİLMESİNİ GEREKTİRECEK YENİ DURUMUN ORTAYA ÇIKABİLECEĞİ – TARAFLARA TANIKLARINI DİNLETME İMKANININ TANINMASI GEREĞİ – EKSİK İNCELEME İLE KARAR VERİLMESİNİN YASAYA AYKIRI OLMASI – KARARIN BOZULMASI

ÖZET: Dinlenecek tanıklarla, mevcut hükümden farklı olarak çocukların üstün yararının gözetilmesini gerektirecek yeni bir durum ve olgu ortaya çıkabilir. Öyleyse, dayandıkları olgu ve vakıaları kanıtlama konusunda taraflara imkan tanınması, içeren nın bir gereğidir. Öyleyse, açıklanan hususlar gözetilerek mahkemece duruşma günü belirlenerek, taraflara tanıklarını da dinletme imkanı tanınması, delillerinin toplanması ve tüm deliller birlikte değerlendirilip sonucuna göre karar verilmesi gerekirken; eksik inceleme ile karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirmiştir.

YARGITAY: VELAYETİN DEĞİŞTİRİLMESİ DAVASI

VELAYETİN DEĞİŞTİRİLMESİ DAVASI – KÜÇÜĞÜNN VELAYETİNİN DAVALI ANNESİNDEN KALDIRILMASI VEYA DEĞİŞTİRİLMESİNE NEDEN OLACAK ANNENİN KUSURUNUN VEYA VELAYET GÖREVİNİ SAVSAKLADIĞININ KANITLANAMADIĞI – ÖZEL DAİRE BOZMA KARARINA UYULMASI GEREĞİ – HÜKMÜN BOZULMASI

ÖZET: Boşanma kararının kesinleştiği tarihten bu davanın açılmasına kadar geçen sürede, küçük H.M.’nin velayetinin davalı annesinden kaldırılması veya değiştirilmesine neden olacak şekilde davalı annenin kusuru veya velayet görevini savsakladığı kanıtlanamamıştır.

 

8 SORULAR

 1. ALİRIZA AYDINLI dedi ki:

  Velayetin Değiştirilmesi Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 2. ŞEYDA AVCI dedi ki:

  Velayetin Değiştirilmesi Makalede belirttiğiniz dava Nasıl açılır? Süreci Hakkı’nda bilgi verirmisiniz.

 3. MAKBULE İLTER dedi ki:

  Velayetin Değiştirilmesi Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

 4. BENGİSU ÖZGER dedi ki:

  Velayetin Değiştirilmesi Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler….

 5. DOĞA ALKIŞ dedi ki:

  Velayetin Değiştirilmesi Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

 6. SIRRI ERDEN dedi ki:

  Velayetin Değiştirilmesi Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

 7. RANA DORLAY dedi ki:

  Velayetin Değiştirilmesi Makalede belirttiğiniz dava Nasıl açılır? Süreci Hakkı’nda bilgi verirmisiniz.

 8. HÜSEYİN USUL dedi ki:

  Velayetin Değiştirilmesi Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri