Eşin İzni olmadan estetik yaptırmak Boşanma Sebebi sayılır mı? İşte Yargıtay’ın Emsal Kararı…

Eşin İzni olmadan estetik yaptırmak Boşanma Sebebi sayılır mı?

Boşanma Davasında kadının yüz gerdirme ve burun estetiği ameliyatı olması….

Geçimsizlik yaşanan evliliklerde taraflar karşılıklı boşanma davasına başvurarak, evliliklerini sonlandırmak isteyebiliyor.

Taraflar, söz konusu geçimsizliğe neden olarak boşanma davasına gerekçe gösterdikleri olay ve durumlarda haklılıklarını ortaya koymak istiyor. Bu kez benzer bir durum, bir eşin estetik ameliyatı olması ile birlikte mahkemeye taşındı.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, emsal niteliğinde bir karara imza atarak, erkeğin ekonomik anlamda zor bir dönem geçirirken, kadının yüz gerdirme ve burun estetiği ameliyatı olmasının boşanma sebebi olduğuna hükmetti.

Mutlu başlayan evlilikler, bir süre sonra çeşitli gerekçelerden ötürü taraflar arasında çekilmez bir sürece dönüşebiliyor. Eşler geçimsizlik yaşamaya başladığı bu süreçlerde evliliklerini sonlandırmak üzere boşanma davalarına başvurabiliyor ve gerekçelerini boşanma dilekçelerine dava nedeni olarak ekleyip mahkemeye başvuruyor.

Mahkeme bu gerekçeleri inceleyerek, delilleri de göz önünde bulundurup tarafların boşanma davalarında bir karara varıyor. Davacı ya da davalı, mahkeme kararına itiraz ederek davayı bir üst mahkemeye taşıyabiliyor.

Üst mahkeme kararı bozar ancak mahkeme ilk kararında direnirse, bu kez de devreye Yerel Hukuk Genel Kurulu giriyor ve davayı değerlendiriyor.

Mahkeme İlk Kararında Direndi

Bir süredir geçimsizlik yaşayan bir çift boşanma talebi ile mahkemeye başvurdu. Kadın, eşinin kendisine baskı uyguladığını öne sürerek 1.000 TL nafaka ve 300 bin TL maddi-manevi tazminat talebinde bulundu.

Davalı-karşı davacı erkek ise kadının evi terk ettiğini, kendisinin ekonomik sıkıntı yaşadığı süreçte eşinin estetik ameliyatı ve yüz gerdirme operasyonu yaptırdığına dikkat çekti.

Mahkeme tarafları ortak kusurlu buldu ve iki davanın kabulüne, tarafların tazminat taleplerinin ve davacı-birleşen davalı kadının nafaka taleplerinin reddi ile erkek yararına nafaka ödenmesine hükmetti.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu Kadını Kusurlu Buldu

Kadın mahkeme kararını temyiz etti ve devreye Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi. Daire, mahkemenin kararını bozdu ancak Aile Mahkemesi ilk kararında direnince devreye bu kez Yargıtay Hukuk Genel Kurulu girdi.

Yargıtay emsal nitelikte bir karara imza atarak, kocasının ekonomik anlamda sıkıntı yaşadığı bir dönemde estetik ameliyatı ve yüz gerdirme operasyonu yaptıran kadını kusurlu buldu.

Boşanma davası avukat ve danışma konuları hakkında bilgi için tıklayınız…

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri