Terekenin Borca Batık Olduğunun Tespiti

Terekenin Borca Batık Olduğunun Tespiti

Yasal mirasçılar, terekenin olağan yönetimi niteliğinde olmayan veya miras bırakanın işlerinin yürütülmesi için gerekli olanın dışında işleri yapmamış olmaları veya terekeyi sahiplenmemiş bulunmaları halinde terekenin ölüm tarihinde borca batık olduğu yönünde tespit kararı verilmesini isteyebilirler. Terekeyi sahiplenmiş olan veya sahiplenme anlamına gelen işleri yapan mirasçıların, bundan sonra terekenin borca batık olduğunu ileri sürmeleri Türk Medeni Kanununun 2. maddesindeki dürüstlük kuralına aykırı olur. Hakkın açıkça kötüye kullanılmasını da hukuk düzeni korumaz.

Terekenin borca batık olması adına verilen örnek kararda ki somut olayda, 23.04.2014 tarihli jandarma tutanağında, davacıların miras bırakana ait evde oturmadıkları tespit edilmiş ise de 22.05.2014 tarihinde miras bırakana ait taşınmazda yapılan keşif sonucunda düzenlenen keşif zaptında “…… sorulduğunda taşınmazda …’nın eşi ve çocukları ile birlikte ikamet ettiğinin bildirildiği görülmüştür” ifadeleri yer almaktadır. Terekenin sahiplenilmesi anlamına gelebilecek davranışlar olup olmadığı hususunda çelişki doğduğundan çelişki giderilmek suretiyle davacıların terekeyi sahiplenme anlamına gelecek davranışlarının bulunup bulunmadığı tespit edilerek sonucuna göre karar verilmesi gerekirken eksik araştırma ile karar verilmiş olması doğru görülmemiştir.

Reddi Miras Yapan Emekli Maaşı Alabilir Mi?

Mirasın reddi, miras bırakanın terekeye dahil olan mal varlığı ve borçlarını ifade eder. Terekeye dahil olmayan mal varlığını reddi miras kapsamında değildir. Sosyal güvencenin terekeye dahil olmadığından,yani sosyal güvence alacaklarının tahsili mirası kabul anlamına gelmemektedir. Mirası reddeden varis veya varisler şartları yerine getiriyor ise emekli aylığı alabilirler.

Reddi Miras Yapılması Halinde Sigorta Tazminatları Alınır Mı?

Hayat sigortanın veya bireysel emeklilik sigortası tazminat alacaklarının ölüm ihtimaline karşı yapılmış olması, bu hakkı ölüme bağlı tasarruf haline getirmez. Sigorta alacaklarının lehtarı mirası reddetmiş olması veya mirastan feragat etmiş olması, sigorta tazminat hakkına tesir etmediği Türk Ticaret Kanunun madde 1494’de belirtilmiştir. Bu kanun gereğince reddi miras yapılması halinden sigorta tazminatları reddi miras yapan sigorta lehtarı tarafından alınabileceği ve bu durum reddi mirası ortadan kaldırmayacağını göstermektedir.

Reddi Miras Yapılması Halinde Hayat Sigorta Tazminatları Alınır Mı?

Hayat sigortanın tazminat alacaklarının ölüm ihtimaline karşı yapılmış olması, bu hakkı ölüme bağlı tasarruf haline getirmez. Sigorta alacaklarının lehtarı mirası reddetmiş olması veya mirastan feragat etmiş olması, hayat sigorta tazminat hakkına tesir etmediği Türk Ticaret Kanunun madde 1494’de belirtilmiştir. Bu kanun gereğince reddi miras yapılması halinden sigorta tazminatları reddi miras yapan sigorta lehtarı tarafından alınabileceği ve bu durum reddi mirası ortadan kaldırmayacağını göstermektedir.

Reddi Miras Yapılması Halinde Bireysel Emeklilik Sigorta Tazminatları Alınır Mı?

Bireysel emeklilik sigortası tazminat alacaklarının tahsil edilmesi durumu ölüm ihtimaline karşı yapılmış olması, bu hakkı ölüme bağlı tasarruf haline getirmez. Sigorta alacaklarının lehtarı mirası reddetmiş olması veya mirastan feragat etmiş olması, sigorta tazminat hakkına tesir etmediği Türk Ticaret Kanunun madde 1494’de belirtilmiştir. Bu kanun gereğince reddi miras yapılması halinden sigorta tazminatları reddi miras yapan sigorta lehtarı tarafından alınabileceği ve bu durum reddi mirası ortadan kaldırmayacağını göstermektedir.

Reddi Miras Yapan Varisler Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

Mirasın reddi, miras bırakanın terekeye dahil olan malvarlığı ve borçlarını ifade eder. Terekeye dahil olmayan malvarlığını reddi miras kapsamında değildir. Sosyal güvencenin ve kıdem tazminatı alacaklarının terekeye dahil olmadığından,yani sosyal güvence alacaklarının ve kıdem tazminatı alacaklarının terekeye dahil olmadığından, mirası kabul anlamına gelmemektedir. Mirası reddeden varis veya varisler şartları yerine getiriyor ise emekli aylığını ve kıdem tazminatını alabilirler.

25 SORULAR

 1. ŞÜKRAN KARADİKEN dedi ki:

  Terekenin Borca Batık Olduğunun Tespiti Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

 2. OSMAN ÇİÇEK dedi ki:

  Terekenin Borca Batık Olduğunun Tespiti Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

 3. Miras Bilgeç dedi ki:

  Terekenin Borca Batık Olduğunun Tespiti konusunda; velayeten mirasın reddi için işbu davayı açmıştır. Annenin hukuki yararı ile çocuğun hukuki yararı çatışmaktadır. Mahkemece Medeni Kanunun 426/2. maddesi uyarınca küçük için bir kayyım tayin ettirilmesi, davanın kayyım tarafından devam ettirilmesi ve gösterdiği takdirde delilleri toplanıp sonucu uyarınca karar verilmesi gerekir.

 4. AKİF KİTAPÇI dedi ki:

  Terekenin Borca Batık Olduğu ile ilgili; davacının yurtdışında yaşadığından murisin öldüğünden ve terekesinin borca batık olduğundan yeni haberdar olduğunu, mirasın reddini talep ettiklerini, ayrıca TMK 614. maddesi gereğince mirasçı olan davacıdan sonra gelen mirasçılardan da mirası kabul edip etmeyeceklerinin sorulmasını talep etmiştir.

 5. Bilgili Güz dedi ki:

  Terekenin Borca Batık Mı, Mahkemece, mirasbırakanın ölüm tarihi itibariyle tüm taşınır ve taşınmaz mallarının değerinin belirlenmesi,
  ölüm tarihi itibariyle bu şekilde aktif ve pasifleri gerektiğinde uzman bilirkişiden de yararlanmak suretiyle tespit edilmesi,
  tüm deliller birlikte değerlendirilerek sonucu uyarınca karar verilmesi gerekirken, eksik inceleme ile yazılı şekilde hüküm tesisi doğru olmamıştır.

 6. NECLA DERİN dedi ki:

  Terekenin Borca Batık Olduğunun Tespiti Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

 7. ZELAL ÇINGI dedi ki:

  Terekenin Borca Batık Olduğunun Tespiti Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

 8. İLKER ATALI dedi ki:

  Terekenin Borca Batık Olduğunun Tespiti Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

 9. NAGEHAN SEBZECİ dedi ki:

  Terekenin Borca Batık Olduğunun Tespiti Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

 10. DOĞAÇ KETEN dedi ki:

  Terekenin Borca Batık Olduğunun Tespiti Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

 11. NUR GÖK dedi ki:

  Terekenin Borca Batık Olduğunun Tespiti Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

 12. EVRİM ŞIVGIN dedi ki:

  Terekenin Borca Batık Olduğunun Tespiti Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

 13. HALİD KUDU dedi ki:

  Terekenin Borca Batık Olduğunun Tespiti Davayı açma şartları nelerdir..

 14. EYYÜP GİRGİN dedi ki:

  Terekenin Borca Batık Olduğunun Tespiti Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 15. METEHAN SAMSA dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin. Terekenin Borca Batık Olduğunun Tespiti hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

 16. ÖZNUR EŞİNGEN dedi ki:

  Terekenin Borca Batık Olduğunun Tespiti Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

 17. ERİM KARADENİZ dedi ki:

  Terekenin Borca Batık Olduğunun Tespiti Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 18. ŞUEDA KAVAK dedi ki:

  Terekenin Borca Batık Olduğunun Tespiti Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 19. ALAYÇA ŞAHBAZ dedi ki:

  Terekenin Borca Batık Olduğunun Tespiti Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

 20. SITKI GÜRELİ dedi ki:

  Terekenin Borca Batık Olduğunun Tespiti Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

 21. MİRAÇ YURTDAŞ dedi ki:

  Terekenin Borca Batık Olduğunun Tespiti Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

 22. ADA GEDİK dedi ki:

  Terekenin Borca Batık Olduğunun Tespiti Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

 23. MEHTAP OFLAZ dedi ki:

  Terekenin Borca Batık Olduğunun Tespiti Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 24. SEZER SARIHAN dedi ki:

  Terekenin Borca Batık Olduğunun Tespiti Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

 25. BURCU SARIYAR dedi ki:

  Terekenin Borca Batık Olduğunun Tespiti Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri