Sözleşmeden Doğan Önalım Hakkı

Sözleşmeden Doğan Önalım Hakkı Nedir? Önalım hakkı, bir malın sahibi tarafından üçüncü nitelikte olan şahıslara satılması durumunda bu şahısların mal üzerinde yeni bir hak elde etmesinden dolayı mal üzerinde diğer haklara sahip olan kişilerin dava açarak üçüncü şahıslardan haklarını koruma altına alma durumudur.

Bu hakkın üçüncü kişiye verilmesi işlemi mahkeme tarafından adaletli bir şekilde yapılır. Bu hakkın korunma altına alınıp başkası tarafından mala konulmaması için yasal olarak mahkemelere başvuruda bulunularak hakların korunması sağlanılabilir.

Hakkın Bulunma Süresi

Önalım hakkının kullanılabilmesi için belli sürelerin takip edilmesi gerekir. Payını alıp istedikleri kişiye verenlere karşı diğer hak sahiplerinin önalım hakkını evi satın aldıktan hemen sonra 3 ay içerisinde kullanabilir. Bu sürenin geçmesi durumunda malı satın alan taraf, hiçbir şekilde mahkemeye müracaat edip önalım hakkını kullanmak için dava açamaz. Bu yüzden vatandaşların verilen süreyi iyi takip edip önalım hakkını kullanabilmeleri için yetkili mahkemelere başvuruda bulunmaları gerekir.

Sorumlu Olan Mahkeme Nedir?

Önalım hakkının kullanılması için dava açılması şarttır. Önalım hakkını kullanmak isteyenler, Aliye Hukuk Mahkemelerine giderek geçerli sebepler doğrultusunda başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurup dava açabilir. Davanın sonucunun olumlu gelmesi durumunda mala ortak olanların maldan yararlanabilmeleri için belli haklar elde edilir. Mal hakkının kullanılması mal üzerinde hakları olan birçok kişi, bu dava ile birlikte eşit seviyede haklarını koruma altına alır.

Böylece üçüncü kişiye verilen hakkın eşit bir şekilde paylaştırılması sağlanır. Önalım hakkının kullanılması için davada belli sürenin geçirilmemesi gerekir. Malın sahiplerinden biri kendi haklarının bir kısmını üçüncü kişiye vermesinden hemen sonra mal üzerinde diğer halk sahipleri mahkemeye başvuruda bulunmaları gerekir. Mahkemeye başvuruda bulunmanın süresi 6 aydır. 6 ay içerisinde mal üzerinde hakkı olanlar, haklarını koruma altına almak ve eşit konuma getirmek için başvuruda bulunmaları gerekir. Dava için verilen sürenin geçirilmesi durumunda taraflar hiçbir şekilde bir daha mahkemeye başvuruda bulunarak önalım hakkını kullanmak için dava açamaz. Bunun için dava sürecinin çok iyi takip edilmesi gerekir.

Önalım Hakkı Nasıl Kullanılır?

Bir malın satın alımından sonra satın alan kişinin mal üzerindeki hakkının bir bölümünü malın üzerinde hakkı olan kişiye vermesi durumunda malın üzerinde birçok kişinin hakkı bulunur. Kişilerin bu hakkı eşit bir şekilde kullanabilmeleri ve önalım hakkına sahip olmak için mal üzerinde hakkı olan bütün kişiler, mahkemelere müracaat ederek haklarını eşit şekilde kullanabilme şansını elde edebilir.

Bunun için satın alınan malın birçok kişi tarafından adil ve adaletli bir şekilde kullanılması için mahkeme, dava dosyasını inceleyerek gerekli sebepler ve delilleri onayladıktan sonra mahkemenin olumlu olması durumunda malda hakları olan kişilerin hepsine eşit paylar bölüştürülerek herkesin hakkı adil bir şekilde verilir.

Sözleşmeden Doğan Önalım Hakkı

Sözleşmeden Doğan Önalım Hakkı Tarafların anlaşmasıyla doğar. Sözleşmeden Doğan Önalım Hakkı Tapu Siciline şerh verildiği takdirde; bu şerhte belirtilen sürede ve belirtilen koşullara göre her malike karşı kullanılabilir. Kütükte koşullar belirtilmemişse taşınmazın üçüncü kişiye satışındaki koşullar esas alınır.

Sözleşmeden Doğan Önalım Hakkı  Şerhin etkisi her durumda, şerhin verildiği tarihin üzerinden 10 yıl geçmekle sona erer. Yasal önalım hakkının kullanılmasına ve vazgeçmeye ilişkin hükümler sözleşmeden doğan önalım hakkında da uygulanır.

4 SORULAR

 1. SONGÜL ERÇEN dedi ki:

  Sözleşmeden Doğan Önalım Hakkı Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

 2. EFKAN AKDENİZ dedi ki:

  Sözleşmeden Doğan Önalım Hakkı Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

 3. BÜŞRA HACIOĞLU dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin. Sözleşmeden Doğan Önalım Hakkı hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

 4. FEYZA TOPUKSAK dedi ki:

  Sözleşmeden Doğan Önalım Hakkı dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri