İşçi Rekabet Yasağı Sözleşmesi

İşçi Rekabet Yasağı Sözleşmesi

YARGITAY KARARI: İŞÇİ REKABET YASAĞI SÖZLEŞMESİ

T.C. YARGITAY HUKUK GENEL KURULU ESAS: 2008/9-517  KARAR: 2008/566 TARİH: 22.9.2008

ÖZET : Dava, rekabet yasağı sözleşmesinden kaynaklanan cezai şartın ödetilmesi istemine ilişkindir. Borçlar kanununun 348 ve devamı maddelerine dayalı olarak İş Kanunu kapsamında işçi sayılan kişinin, rekabet yasağı sözleşmesinin ihlali nedeniyle açılan cezai şartın tahsiline ilişkin davalarda iş mahkemelerinin görevli olduğu kabul edilmelidir. Rekabet etmeme sözleşmesinde yer alan cezai şartın istenebilmesi için, işverenin uğramış olduğu zarar miktarı, cezai şartın indirilmesinde dikkate alınmalıdır. Somut olayda, davacı bankada müfettiş yardımcısı olarak görev yapan davalının, ne tür bir ticari sırra vakıf olduğu ve bu bilgilerin kullanılmasının işverene önemli bir zarar verip vermediği hususunun açıklığa kavuşturulması için araştırma yapılması gereklidir.

Yasa koyucu, hizmet sözleşmelerine konulan rekabet yasaklarına cezai şart eklenmesi durumunda, hizmet sözleşmelerinin özelliğini göz önünde bulundurarak, bunlara eklenen cezai şartlar için, Borçlar Kanununun cezai şartı düzenleyen 161 ve devamı maddelerinden ayrı hükümler koymuştur.
Rekabet etmeme sözleşmesi eski işverenin korunmasını amaçladığından işverenin korunmaya değer bir menfaatinin bulunması gerekir. Bu nedenle, rekabet etmeme taahhüdü, ancak işçinin, işverenin müşteri çevresine veya iş ve üretim sırlarına ait bilgileri kullanarak işverene önemli bir zarar verebilme ihtimalinin bulunduğu hallerde geçerlidir. O halde, işçi işverenin müşteri çevresi veya iş ve üretim sırlarına sahip olsa bile bu bilgilerin kullanılması işverene önemli bir zarar verebilecek nitelikte değilse yapılan rekabet yasağı sözleşmesi geçerli sayılamaz ( Prof. Dr. S. Süzek, İş Hukuku, Beta-2005 ).
Cezai şartın istenebilmesi için, işverenin uğramış olduğu zarar miktarı, cezai şartın indirilmesinde dikkate alınmalıdır. ( Yard. Doç Dr. V. Karagöz, İş Sözleşmesinde Cezai Şart, Seçkin-2006 ). Somut olayda, davacı bankada müfettiş yardımcısı olarak görev yapan davalının, ne tür bir ticari sırra vakıf olduğu ve bu bilgilerin kullanılmasının işverene önemli bir zarar verip vermediği hususunun açıklığa kavuşturulması için araştırma yapılması gereklidir. Yerel Mahkemece bu gerekliliğe işaret eden Özel Daire bozma ilamına uyulması gerekirken, önceki kararda direnilmesi usul ve yasaya aykırıdır. Direnme kararı açıklanan bu gerekçeyle bozulmalıdır.

SONUÇ : Davacı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile, direnme kararının yukarıda ve Özel Daire bozma kararında gösterilen nedenlerden dolayı H.U.M.K.nun 429. maddesi gereğince BOZULMASINA

8 SORULAR

 1. EMİR SALİK dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin. İşçi Rekabet Yasağı Sözleşmesi hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

 2. FİGEN ÖTEBAŞ dedi ki:

  İşçi Rekabet Yasağı Sözleşmesi bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

 3. IRMAK ATA dedi ki:

  İşçi Rekabet Yasağı Sözleşmesi Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 4. ABDULKADİR YÜKSEL dedi ki:

  İşçi Rekabet Yasağı Sözleşmesi Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

 5. BİRTAN USTABULUT dedi ki:

  İşçi Rekabet Yasağı Sözleşmesi Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

 6. NAZİFE YANBOL dedi ki:

  İşçi Rekabet Yasağı Sözleşmesi Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim…

 7. AKİF KİTAPÇI dedi ki:

  İşçi Rekabet Yasağı Sözleşmesi Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

 8. HACER DEDE dedi ki:

  İşçi Rekabet Yasağı Sözleşmesi Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri