İcra Takibine Nasıl İtiraz Edilir

İcra Takibine Nasıl İtiraz Edilir

İcra Takibine itiraz edilirken hukuksal ve avukat desteği alınmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü İcra takibine yapılacak itirazların kabul edilmemesi durumunda karşı icra inkar tazminatı talep edebilir. Kısaca İcra takibine itiraz konusunu anlatırken;

İCRA TAKİBİNE YETKİ İTİRAZI YAPILABİLİR;Birden fazla ise dava, bunlardan birinin yerleşim yeri mahkemesinde açılabilir. Ancak, dava sebebine göre kanunda, davalıların tamamı hakkında ortak yetkiyi taşıyan bir mahkeme belirtilmişse, davaya o yer mahkemesinde bakılır. Birden fazla davalının bulunduğu hallerde, davanın, davalılardan birini sırf kendi yerleşim yeri mahkemesinden başka bir mahkemeye getirmek amacıyla açıldığı, deliller veya belirtilerle anlaşılırsa, mahkeme, ilgili davalının itirazı üzerine, onun hakkındaki davayı ayırarak yetkisizlik kararı verir.

İCRA TAKİBİNE ÖDEME EMRİNE İTİRAZI YAPILABİLİR; Müddeti içinde yapılan itiraz takibi durdurur. İtiraz müddetinde değilse alacaklının talebi üzerine icra memuru takip muamelelerine alacağın tamamı için devam eder. Borçlu, borcun yalnız bir kısmına itirazda bulunmuşsa takibe, kabul ettiği miktar için devam olunur. Ödeme emrine itiraz eden borçlunun mal beyanında bulunma zorunluluğu yoktur.

İCRA TAKİBİNE İMZAYA İTİRAZI YAPILABİLİR;Talebine itiraz edilen alacaklının takibi, imzası ikrar veya noterlikçe tasdik edilen borç ikrarını içeren bir senede yahut resmî dairelerin veya yetkili makamların yetkileri dahilinde ve usulüne göre verdikleri bir makbuz veya belgeye müstenitse, alacaklı itirazın kendisine tebliği tarihinden itibaren altı ay içinde itirazın kaldırılmasını isteyebilir. Bu süre içerisinde itirazın kaldırılması istenilmediği takdirde yeniden ilâmsız takip yapılamaz.

İCRA TAKİBİNE GECİKMİŞ İTİRAZI YAPILABİLİR Gecikmiş itiraz icra dairesinin bulunduğu yerdeki icra mahkemesine sunulur. İtiraz borçlunun haczedilmiş malları paraya çevrilene kadar engelin ortadan kalktığı tarihten itibaren üç gün içerisinde yapılmalıdır. İtirazda hem gecikmeye neden olan hal belgeleriyle hem de itiraz nedenleri ortaya konulmalıdır.

10 SORULAR

 1. HYUNER BUGÜŞ dedi ki:

  İcra Takibine Nasıl İtiraz Edilir Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

 2. SUNA KAYABAŞI dedi ki:

  İcra Takibine Nasıl İtiraz Edilir Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

 3. MAKBULE YORULMAZ dedi ki:

  İcra Takibine Nasıl İtiraz Edilir Davayı açma şartları nelerdir..

 4. COŞKUN MESTEN dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin. İcra Takibine Nasıl İtiraz Edilir hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

 5. HARUN KİRİŞCİ dedi ki:

  İcra Takibine Nasıl İtiraz Edilir Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

 6. İZEL BİÇKES dedi ki:

  İcra Takibine Nasıl İtiraz Edilir Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

 7. ABİDİN TUFAN dedi ki:

  İcra Takibine Nasıl İtiraz Edilir Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim…

 8. AYSUN AYRANCI dedi ki:

  İcra Takibine Nasıl İtiraz Edilir Davayı açma şartları nelerdir..

 9. FİGEN ESENTUR dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin. İcra Takibine Nasıl İtiraz Edilir hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

 10. SANDRA EMERCE dedi ki:

  İcra Takibine Nasıl İtiraz Edilir Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri