Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı

Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı

Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı olarak, bayan işçinin evlilik nedeniyle bir yıllık süre içerisinde hizmet akdini feshetmesi kıdem tazminatına hak kazandırır. Bayan işçinin evlilik nedeniyle hizmet sözleşmesini feshedip ertesi gün başka bir işyerinde çalışmaya başlaması kıdem tazminatı isteyebilmesine engel  teşkil etmez.

Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı  alma şartları içerisinde, bayan işçinin evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içinde evlilik sebebiyle iş sözleşmesini feshetmesi yeterlidir. Kıdem tazminatını aynı süre içerisinde işverenden talep etmesi şart değildir. Evlilik nedeniyle kıdem tazminatı ve diğer tazminatı 10 yıllık zamanaşımına tabidir.

Yargıtay kararına göre, Mahkemece toplanan kanıtlar ve bilirkişi raporuna dayanılarak, davacının dilekçesinde işten ayrılmasının evlilik şartına bağlı olduğu, ancak evliliğin gerçekleşmediği, şartlı istifa dilekçesinin sonradan evliliğin gerçekleşmemesi nedeniyle geçersiz olacağı bir yana istifanın geçerliliği kabul edilemeyeceği gibi istifa ettiği kabul edilse bile istifa tarihinden fesih tarihine kadar devam eden çalışmanın devam etmesi hali nedeniyle de sözleşmenin istifa ile sonlandığının kabul edilemeyeceği, sözleşmenin tazminatsız feshini gerektirir başkaca sebepler de davalı tarafça kanıtlanamadığı davacının kıdem ihbar tazminatlarına hak kazandığı gerekçesi ile davanın kabulüne karar verilmesi yanlış olmuştur.

Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı – İhbar Tazminatı

Evlilik nedeniyle İhbar tazminatı, iş sözleşmesini fesheden tarafın karşı tarafa ödemesi gereken bir tazminat olması nedeniyle, iş sözleşmesini fesheden tarafın feshi haklı bir nedene dayansa dahi, ihbar tazminatına hak kazanması mümkün olmaz. İşçinin 1475 sayılı Yasanın 14 üncü maddesi hükümleri uyarınca emeklilik, muvazzaf askerlik, evlilik gibi nedenlerle iş sözleşmesini feshetmesi durumunda ihbar tazminatı talep hakkı bulunmamaktadır. Anılan fesihlerde işveren de ihbar tazminatı talep edemez.

12 SORULAR

 1. İSMAİL ÇİN dedi ki:

  Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

 2. KAAN TUNAY dedi ki:

  Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

 3. BİRGÜN ANAR dedi ki:

  Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

 4. MERVENUR ARPACI dedi ki:

  Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

 5. SEREN KARNAS dedi ki:

  Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

 6. TALHA AKKAN dedi ki:

  Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

 7. MELİSA ÖZGEDİK dedi ki:

  Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler….

 8. ÇAĞATAY ÇANGA dedi ki:

  Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

 9. YASEMİN RIDVANAĞAOĞLU dedi ki:

  Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

 10. BURHAN TAVİL dedi ki:

  Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

 11. HAMDİYE GÖZEN dedi ki:

  Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

 12. ASLI YEŞİLYURT dedi ki:

  Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri