Boşanma Davası Ne Kadar Sürer

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer veya süreceği boşanma davasının açıldığı adliyedeki aile mahkemesinin iş yoğunluğuna, iş yüküne bağlıdır. Ayrıca boşanma davasında ki süre boşanma davasının türüne, davanın ispatınada bağlıdır. Boşanma davası anlaşmalı ve çekişmeli olarak açılır davanın özelliğine göre, ne kadar sürer sorusunun cevabı alınmış olur.

Boşanma davasında ne kadar sürer sorusunun en kısa sürede sonuçlanan dava şeklidir. Anlaşmalı boşanma davası ilk duruşma sonunda eksik hususun bulunmaması durumunda sonuçlanır. Anlaşmalı boşanma davası 3 gün ile 15 gün içerisinde sonuçlanan davalardandır. Anlaşmalı boşanma davası, eşlerin birlikte müracaat ederek yada bir eşin açtığı boşanma davasını diğer eş tarafından da kabul edilmesi durumunda sonuçlanır. Anlaşmalı boşanma davası süre ve sonuçlanması bakımındandiğer boşanma davalarından farklı yargılama usulüne tabi tutulmaktadır.

BOŞANMA DAVASI NE KADAR SÜREDE SONUÇLANIR

Boşanma davaslarında çekişmeli boşanma davasında aile hakiminin boşanma ile ilgili karar varabilmesi için yargılama yapması, tarafların iddialarını değerlendirmesi ve boşanma davasında belirtilen delillerini toplaması ve bunları hukuki olarak değerlendirmesi gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanma davasında ise çekişmeli boşanma davasındaki gibi süreç uzun olmamaktadır. Eşler kendi aralarında yaptıkları anlaşma ile aile hakiminin kamu düzenine aykırı koşullar içerip içermediğini inceler ve bir aykırılık görmez ise anlaşmayı onaylayarak boşanmaya karar verir.

Aile hakimin boşanma davasındaki davaya cevap, cevaba cevap, cevaba cevaba cevap ve delillerin toplanması gerek olmayacağından anlaşmalı boşanma davaları, davanın açılmasından sonra genellikle 3 gün ile 15 gün  içerisinde sonuçlanır, ayrıca sonuçlanan boşanma davasında eşlerin temyiz isteminden vazgeçmeleri durumunda kesinleşir.

ÇEKİŞMELİ BOŞANMA DAVASI NE KADAR SÜRER

Çekişmeli boşanma davası boşanma davaları içerisinde en uzun süren davalardandır. Çünkü açılan boşanma davasında süreler, dilekçelere cevap, cevaba cevap, cevaba cevaba cevap ve delillerin toplanması gibi safhaların olması davayı uzun süre almasına sebebp olmaktadır. Çekişmeli boşanma davası ortalama 7 ay ile 12 ay arasında sürmektedir.

BOŞANMA DAVASI SONUCU YARGITAY AŞAMASI

Boşanma davası yargıtay temyiz incelemesini dosya üzerinde yapar. Boşanma davalarında, boşanmanın kesinleşmesi koşulu bulunmkatadır. Boşanma kararı kesinleştikten sonra yürürlüğe girer ve ancak o zaman Kanun’da yazılı sonuçları doğurur. Boşanmanın kesinleşmesi için eşler ya temyiz isteminde vazgeçecekler yada temyiz etmemeleri gerekmektedir. Boşanma davasının yerel mahkemece verilen kararın bir üst mahkemede incelenmesine kararın temyizi edilmesi denir. Boşanma davalarında boşanma kararının temyiz edilmesi yargıtaya gidip gelmesi ortalama 1 yıl sürmektedir.

9 SORULAR

 1. MUTLU BİLİCİ dedi ki:

  Boşanma Davası Ne Kadar Sürer Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

 2. AZRA MACAKOĞLU dedi ki:

  Boşanma Davası Ne Kadar Sürer Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

 3. EREN TAMİR dedi ki:

  Boşanma Davası Ne Kadar Sürer Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

 4. IRAZ ÜZMEZ dedi ki:

  Boşanma Davası Ne Kadar Sürer Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

 5. DİLAN DOĞUALP dedi ki:

  Boşanma Davası Ne Kadar Sürer Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

 6. CİHAN DOĞANOĞLU dedi ki:

  Boşanma Davası Ne Kadar Sürer Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

 7. KADER ÖZYAZICI dedi ki:

  Boşanma Davası Ne Kadar Sürer Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

 8. ECENUR DURUM dedi ki:

  Boşanma Davası Ne Kadar Sürer Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

 9. BENGİSU ÖĞÜT dedi ki:

  Boşanma Davası Ne Kadar Sürer Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri