Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı

Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır? Askerlik sebebiyle kıdem tazminatı alma konusu, askere gidecek birçok kişi için önem arz etmektedir. Normal şartlarda kıdem tazminatına hak kazanılabilmesi için, kişinin sigortalı bir işte en az 1 yıl süreyle çalışmış olması gerekmektedir. Aynı zamanda iş sözleşmesinin işveren tarafından da feshedilmesi gerekir. Ancak askerlik nedeniyle kıdem tazminatına hak kazanma bu durumun istisnalarındandır. Eski İş Kanunu Madde 14’te düzenlenmiş olan bu durum, askere gidecek kişilerin hak kaybı yaşamaması için öngörülmüştür. Aynı ayrıcalık evlenme sebebiyle işten ayrılan kadınlar ve emeklilik aylığına hak kazananlar için de söz konusudur. Buna göre kişi askerlik sebebiyle işten ayrılırsa kıdem tazminatına hak kazanabilecektir.

Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatında Süre:

Askerlik nedeniyle kıdem tazminatına başvuruda, işten ayrılma zamanı önemlidir. Her ne kadar bu durum askerlik nedeniyle kıdem tazminatı şartları arasında sayılmasa da, Yargıtay’ın önemsediği durumlardan biridir. Kişinin işten ayrılışının askerlik sebebiyle olduğunu belgelemesi gerekir. Bunun için öngörülen maksimum süre 5 aydır. Kişi, askere gitmeden 5 ay önceye kadar işten ayrılabilir ama bu süreden daha uzun sürdüğü durumlarda kişinin askerlik sebebiyle iş sözleşmesini feshetmediği kabul edilmektedir.

Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatında Önemli Durumlar:

Askerlik nedeniyle kıdem tazminatı isteminde bulunmak mümkündür. Bunun için işçinin bazı belgelerle durumu kanıtlaması gerekmektedir. Söz konusu belge, sevk belgesi olacaktır. Kişi askere gitmesi gerektiğini gösteren sevkle durumu ispat edecektir. Eğer ki işçi, sözleşmesini askere gideceği nedeniyle sonlandırırsa ve sonrasında başka bir işe girerse, iş sözleşmesinin askerlik nedeniyle sonlanmadığı kabul edilecektir. Eğer ki işçi, askere gittikten sonra yine aynı işyerinde işe devam ederse, kıdem tazminatı hesabında bu süre birleştirilecektir.

Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatının Şartları:

Askerlik nedeniyle kıdem tazminatının alınabilmesi için:

 1. En az 1 yıldır aynı işverenin işçisi olmak
 2. Sigortalı olmak
 3. İşveren vekili olmamak

Gibi şartlar gerekmektedir. Ancak işçi kıdem tazminatı talep etmek yerine askerden döndüğünde aynı koşullarla işe devam etme hakkını da kullanabilmektedir. Bu durumda işveren işçiyi derhal işe almakla ve eğer boş pozisyon yoksa boşalan ilk pozisyona işçiyi yerleştirmekle yükümlüdür. Askere gitme nedeniyle kıdem tazminatı hesabında, işçinin işe dönmüş olması ve dönmemiş olması farklılık arz edecektir. Kıdem tazminatı hesabı çalışılan her 1 yıl için 30 gün olarak belirlenmiştir. Yılların tam bir yıl etmemesi halinde, aylara nazaran bir hesaplama yapılacaktır.

Bedelli Askerlikte Kıdem Tazminatı:

Bedelli askerlik yapacak olan kişilerin kıdem tazminatına hak kazanıp kazanmayacağı da merak konusu olmuştur. Askerlik kıdem tazminatı 2019 yılında da bu sorularla karşı karşıya kalmıştır. Ancak İş Kanununda düzenlenmiş olan kıdem tazminatı esaslarına uygun olunsa bile, bedelli askerlik yapacak olan kişilerin kıdem tazminatı talep etmesi mümkün değildir.

Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı

Askerlik nedeniyle kıdem tazminatı , Muvazzaf askerlik hizmetini  yedek subay veya er olarak yapılması için işçinin hizmet sözleşmesini feshederek işten ayrılması gerekir.

İş kanunun 14. Maddesi gereği muvazzaf askerlik hizmeti nedeniyle işten ayrılan işçinin bir tam yıl kıdeme sahip olması halinde işverenden kıdem tazminatı alma hakkı bulunmaktadır. İşçi askere giderken bu tazminatı almayıp asker dönüşü aynı işyerinde çalışması durumunda, işyerinden ayrıldığında askerlik öncesi için kıdem tazminatı alabilir.

İşçinin askere gidişi işyerinden ayrılma süresi kısa ve makul bir süre içinde olmalıdır.

Yargıtay uygulaması, kamu kurum ve kuruluşlarından emeklilik sebebiyle ayrılan işçi yönünden borçlanılan askerlik süresinin de kıdem süresine ekleneceği şeklindedir. İşçinin ölümü halinde de mirasçıların talep edebileceği kıdem tazminatı hesabında borçlanılan askerlik süresinin dikkate alınması gerekir.

Uygulama ve öğretide kıdem tazminatı ve ihbar tazminatına ilişkin davalar, hakkın doğumundan itibaren, Borçlar Kanunu’nun 125. maddesi uyarınca on yıllık zamanaşımına tabi tutulmuştur. Keza tazminat niteliğinde olmaları nedeni ile sendikal tazminat, kötüniyet tazminatı, işe başlatmama tazminatı, 4857 sayılı İş Kanunu’nun, 5. maddesindeki eşit işlem borcuna aykırılık nedeni ile tazminat, 26/2 maddesindeki maddi ve manevi tazminat, 28. maddedeki belgenin zamanında verilmemesinden kaynaklanan tazminat, 31/son maddesi uyarınca askerlik sonrası işe almama nedeni ile öngörülen tazminat istekleri on yıllık zamanaşımına tabidir.

Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Hak Edilir

Askerlik nedeniyle işten ayrılan işçi ile ilgili olarak İhbar tazminatı, iş sözleşmesini fesheden tarafın karşı tarafa ödemesi gereken bir tazminat olması nedeniyle, iş sözleşmesini fesheden tarafın feshi haklı bir nedene dayansa dahi, ihbar tazminatına hak kazanması mümkün olmaz. İşçinin 1475 sayılı Yasanın 14 üncü maddesi hükümleri uyarınca emeklilik, muvazzaf askerlik, evlilik gibi nedenlerle iş sözleşmesini feshetmesi durumunda ihbar tazminatı talep hakkı bulunmamaktadır. Anılan fesihlerde işveren de ihbar tazminatı talep edemez.

24 SORULAR

 1. NEVZAT DEMİRCAN dedi ki:

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

 2. ELANUR GAZEL dedi ki:

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim…

 3. BERK KİRİŞ dedi ki:

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

 4. TANJU EGİN dedi ki:

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

 5. MAİDE ÖZDEMİR dedi ki:

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

 6. MAZLUM KAPLAN dedi ki:

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

 7. OLGAÇ KAYNAK dedi ki:

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

 8. BİRGÜN BERKSUN dedi ki:

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 9. NECMİ TEKEDERE dedi ki:

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

 10. CEYDA KUZUCU dedi ki:

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

 11. BERCİS SEVGİ METE ÇALIPINAR dedi ki:

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

 12. EYÜPCAN NİŞANCI dedi ki:

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

 13. ERHAN KARAGÖL dedi ki:

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

 14. EMEL SİVRİ dedi ki:

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim…

 15. KUTAY ÇELİKEL dedi ki:

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

 16. NİHAL SEVİL dedi ki:

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

 17. EMİRHAN KIZILCA dedi ki:

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

 18. SEMANUR ÖZEN dedi ki:

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

 19. ÇİĞDEM BİLGİHAN dedi ki:

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

 20. CEM UĞUR dedi ki:

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

 21. AYLA USTA dedi ki:

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

 22. EYÜP ÇAVUŞ dedi ki:

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler….

 23. SUNA ÇAPAR dedi ki:

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

 24. TAYYAR TERLER dedi ki:

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri