Anlaşmalı Boşanma Yetkili Ve Görevli Mahkeme

Anlaşmalı Boşanma Yetkili Ve Görevli Mahkeme

Anlaşmalı Boşanma Davasında Görevli ve Yetkili Mahkemeler Hangileridir?

Davaların Açılacağı Mahkemelerin Tespitinde Anayasanın ve Medeni Usul Kanununun İçerdiği Kurallar:

Medeni Usul Hukuku Özel hukuk dallarının dava sürecini, uyuşmazlık sürecini ve davaların görüldüğü mahkemeler ile davalara bakan hakimlerin kimler olduğunu yani usule ilişkin hükümleri anlatan hukuk dalıdır. Usulü düzenleyen kanunumuz ise Hukuk Muhakemesi Kanunudur.

Hukuk Muhakemesi Kanunun 1. Maddesi mahkemelerin görevinin ve görevine ilişkin kuralların kanun koyucunun koyacağı kurallar yani kanunlar ile düzenleneceğini dile getirmiştir. Gerekçesinde bu kuralı oluştururken Anayasanın 142. Maddesinin birinci fıkrasını dayanak olarak aldığını dile getirmiştir.

Anayasa 142. Madde’ Mahkemelerin kuruluşu, görev ve yetkileri, işleyişi ve yargılama usulleri kanunla düzenlenir.’

Anayasanın 142. Maddesini ve Hukuk Muhakemesi Kanununun 1. Maddesini incelediğimizde şu sonuca varabiliriz. Bireyler günlük hayatta yaşadıkları uyuşmazlıkları için bir dava açacakları zaman istedikleri mahkemeye giderek davalarını açamazlar ve her mahkemede isteğine göre davaya bakamaz. Hangi mahkemenin hangi davaya bakılacağını, hangi davanın nerede açılacağını ancak kanunun düzenlediği yollar üzerinden tespit ederek o şekilde hareket ederiz.

Aile hukukunun uyuşmazlık nedenlerinde biri olan ve evlilik birliğini bitiren boşanma davalarının hangi mahkemede açılacağını Medeni Kanun 168. Maddesinde hüküm altına almıştır.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Yetkili Mahkeme

Medeni Kanun madde 168: ‘ Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir.’

Medeni Kanunun 168. Maddesi doğrultusunda şunları ifade edebiliriz: Aile hukukunun konusu olan boşanma davası eşlerden birinin ikamet ettiği yer mahkemesinde veya eşlerin davadan son altı ay önce birlikte oturdukları yer mahkemesinde açılır. Eşler farklı şehirlerde yaşıyor olmalarının sorun olmaması için kanun koyucu davanın açılmadan önce eşlerin birlikte oturduğu yerdeki mahkemeye de dava açılacağını kanunla kabul görmüştür. Yetkili mahkeme mahkemenin bulunduğu bölgeyi ifade etmektedir. Yani biz 168. Madde ile yer mahkemesinin yerini tespit etmiş olduk.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Görevli Mahkem

Davanın yer mahkemesi nezdinde açılacağı görevli mahkeme ise Aile hukuku davalarını inceleyen Aile Mahkemesi veya yerleşim yerinde bir aile mahkemesi bulunmadığı takdirde Asliye Hukuk Mahkemesidir.

Bazı yerleşim yerlerinde Aile Mahkemesinin bulunmaması nedeni ile Asliye Hukuk Mahkemesi boşanma davası açıldığı takdirde bir Aile Mahkemesi gibi davranarak onun görev ve yetkileri çevresinde hareket ederek davayı inceler ve çözüme kavuşturur. Bireylerin hangi boşanma sebebine dayandığının bir önemi mahkemenin açılacağı yer ve görev mahkemesi doğrultusunda yoktur.

Boşanma Avukatı

6 SORULAR

 1. CANBERK TURLA dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Yetkili Ve Görevli Mahkeme Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

 2. SÜMEYYE TÜMKAYA ABDULSAMET SÜMENGEN dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Yetkili Ve Görevli Mahkeme Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

 3. HANDE KANDEMİR dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Yetkili Ve Görevli Mahkeme Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

 4. AZRA YAĞAN dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Yetkili Ve Görevli Mahkeme Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

 5. ALPER TUNAOĞLU dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin. Anlaşmalı Boşanma Yetkili Ve Görevli Mahkeme hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

 6. GÜLBİN ALAN dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Yetkili Ve Görevli Mahkeme Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri