Anlaşmalı Boşanma Davaları

Anlaşmalı Boşanma Davaları

Anlaşmalı Boşanma Davaları konusu ile ilgili açıklamalı bilgilere yazımızda yer verilmiştir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır sorusunda cevaplayacak olursak, Eşler evlilikleri 1 yılı doldurması şartı ile  boşanma konusunda anlaşmaları durumunda Aile mahkemesine başvurmaları sonucu dava ortalama 1 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Boşanma sürecinin daha kısa sürede sonuçlanmasını istemeniz durumlarda ise taraflar mahkeme işin aciliyetini belirten dilekçe ile müracaat etmesi durumunda  mahkeme en uygun ve yakın tarihte duruşma günü verecektir. Anlaşmalı Boşanma davası mahkemelerin yoğunluğuna göre birgünde dahi davayı sonuçlanmaktadır. Şuanda ülkemizde boşanma davalarında ençok açılan boşanma davalarından biridir.

Anlaşmalı boşanma davasının ilk önce yapılması gereken boşanma protokol hazırlamaktır. Anlaşmalı boşanma protokolün imzalanması sonucu birçok haklardan mahrum kalacağınızdan dolayı, boşanma protokolü hazırlanırken mutlaka sahip olduğunuz haklar konusunda avukat desteği veya danışmalığı almanızı tavsiye ediyoruz. Anlaşmalı boşanma protokol hazırlanırken evlilik malları, tazminat, nafaka, çocuğun velayeti, çocukla kişisel ilişki tesisi vs. gibi konuları açık ve ayrıntılı olarak yer almalıdır. Protokol hazırlandıktan sonra eşler anlaşmalı boşanma davasını açmak için aile mahkemesine dilekçe ile başvuru yaparak anlaşmalı boşanma davası açılır.

Anlaşmalı Boşanma Dava dilekçesi ve Protokol hazırlandıktan sonra eşler aile mahkemesine başvurarak anlaşmalı boşanma davası açılır. Anlaşmalı boşanma davası açılırken hangi yer mahkemesinin yetkili olduğu konusunda bir zorunluluk bulunmamaktadır. Eşler herhangi bir il – ilçede bulunan mahkemeye başvurarak anlaşmalı boşanma davasını açılır.

Anlaşmalı boşanma davası açılır açılmaz aile mahkemesince duruşma günü verilir. Duruşmada yapılması gereken eşlerin bizzat duruşmada hazır bulunarak davayı kabul ettiğini beyan etmesi gerekmektedir.  Eşlerin bizzat mahkemede bulunması kanun tarafından zorunlu tutulmuştur. Eşler mahkemeye katılarak protokolü kabul ettiklerini ve herhangi bir itirazlarının olmadığını beyan etmeleri yeterlidir. Aile hakiminin duruşmada dinlediği ve edindiği kanaata göre boşanma gerçekleşir.

Anlaşmalı Boşanma Davaları Hangi Mahkemede Açılır

Anlaşmalı Boşanma ve  Çekişmeli  Boşanma  veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte  oturdukları yer mahkemesidir.   Anlaşmalı Boşanma Davalarında Görevli mahkeme,Aile Mahkemesidir.

Anlaşmalı Boşanma Davaları Açma Şartları 

 • Anlaşmalı Boşanma Davalarında anlaşmalı boşanma açma şartı evlilik süresinin en az bir yıl sürmüş olması gerekmetedir. Bir yıllık süre hakim tarafından araştırılır. Bir yıllık sürenin birlikte geçmesi aranmaz.
 • Anlaşmalı boşanma davası açılırken,  Aile Mahkemesine başvuru şekli iki şekilde olur. Birincisi Eşlerin davaya birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin açmış olduğu boşanma davasını kabul etmesi halinde, Hakim evlilik birliğini temelinden sarsılmış sayar.
 • Anlaşmalı Boşanma Davasında boşanma kararı verilebilmesi için, hakimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi ve boşanmanın mali sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır.

Anlaşmalı Boşanma Davaları Nasıl Görülür

 • Anlaşmalı boşanma davası açılırken belli kural ve şartlar bulunmaktadır. Anlaşmalı boşanma davalarında boşanmaya karar veren eşler mahkemede bizzat dinlenmelidir. Duruşmada tarafların imzaları alınmalıdır. Eşlerden biri veraset altındaysa TMK M.166 göre inceleme yapılmalıdır. Anlaşmalı boşanma davası açılırken srasıyla şu şekilde olur; Anlaşmalı Boşanma Davaları Genel olarak evlilik süresi, davaya başvuru, duruşmada tarafların dinlenmesi, Boşanma sonuçlarının düzenlenmesi, Düzenlemenin hakim tarafından uygun bulunması olarak sıralayabiliriz.
 • Anlaşmalı boşanma Davalarında Aile Mahkemesi Boşanmanın Mali Sonuçları olan, maddi tazminat, manevi tazminat, yoksulluk nafakası konularında taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması gerekmektedir. Yine Aile mahkemesi İştirak nafakası, Kişisel ilişki, Velayet hususunda da taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır. Anlaşmalı boşanma davalarında Kusur Araştırması yapılamaz.
 • Anlaşmalı Boşanma da Hakim, tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak anlaşmada gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir. Bu değişikliklerin taraflarca da kabulü halinde boşanmaya hükmolunur.
 • Anlaşmalı boşanma davasının duruşmasında taraflar hazır bulunup, bizzat anlaştıklarını açıklamaz veya hakim tarafların anlaşmalarını uygun bulmaz ise, taraflardan delilleri sorulup, toplanması sonucunda evlilik birliğinin temelinden sarsılmış olup olmadığının takdiri gerekir.

ANLAŞMALI BOŞANMA KARARI SONRASI NELER YAPILMALIDIR

Anlaşmalı boşanma davası duruşma gününde boşanmaya karar verilmesi durumunda tüm işlem bitmemiştir. Çünkü karar kesinleşene kadar boşanmadan taraflar vazgeçebilir veya temyiz hakkını kullanabilir. Boşanma davası sonrası aile mahkemesi kalemi görüşülerek boşanma davası gerekçeli kararın ne zaman yazılarak hazır olacağını sorarak öğrenebilirsiniz.  Verilen tarihtede  kararı her iki eşinde tebliğ alması; kararı temyiz etmek hakkınızdan feragat ettiğinizi ve kararın kesinleştirilmesini istediğinizi belirten dilekçe vererek kararı kesinleştirebilirsiniz.

Bu işlemlerden sonra  mahkeme bu kesinleşen boşanma kararınızı ilgili nüfus müdürlüğüne gönderecektir. Mahkeme kararına istinaden nüfus müdürlüğü  kayıtlarını bu karara göre işleyecektir. Bu işlemden sonra nüfus müdürlüğüne giderek  yeni medeni durumunuzu içeren nüfus cüzdanınızı alabilirsiniz.

PROTOKOL HAZIRLANARAK ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI NASIL AÇILIR

ANLAŞMALI BOŞANMA VELAYET   : Anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanırken müşterek çocukların velayeti kime verileceği ayrıca velayeti kendisine  verilmeyen tarafın çocuklarla şahsi münasebeti açık bir şekilde düzenlenmiş olmalıdır.

ANLAŞMALI BOŞANMA NAFAKA     : Anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanırken eşlerin birinin diğerinden yoksulluk nafakası talep edip etmediği, talep etmesi halinde nafakanın miktarı belirtilmelidir. Ayrıca belirlenen yoksulluk nafakası belirlenirken miktar, ödeme şekli ve nafaka artış oranları açık olarak yazılmalıdır.

ANLAŞMALI BOŞANMA TAZMİNAT: Anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanırken eşlerin birbirlerinden Maddi ve Manevi Tazminat taleplerinin bulunup bulunmadığı, talebi halinde miktarı belirtilmelidir. Taraflar Maddi ve Manevi tazminatı talep edilmediği veya talep edilmesi halinde miktarı, ödeme şekli ve zamanı hususları tereddüde yer bırakmayacak şekilde açık olarak yazılır.

ANLAŞMALI BOŞANMA MAL REJİMİ : Anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanırken eşler arasında aralarında bir sözleşme yoksa, edinilmiş mallara katılım rejimi uyarınca malvarlıklarının paylaşımı konusunda birbirlerinden taleplerinin olup olmadığı protokolde belirtilmelidir. Taleplerinin bulunmadığı hususu taraflarca belirtilmesi durumunda talep haklarından vazgeçmiş olacaklardır. Aksi halde, boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren bir yıllık hak düşürücü süre içinde yeni dava açmak suretiyle düzenleme yapılır.

Bir diğer önemli yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir..

8 SORULAR

 1. ŞEYMA GEZEK dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Davaları bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

 2. EMRAH ÖZYILMAZ dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Davaları Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

 3. EYLEM CANATAN dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Davaları Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

 4. BUSE GÖKKAYA dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Davaları Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

 5. ATEŞ KONAR dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Davaları bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

 6. GAMZEGÜL HARMANBAŞI dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Davaları Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

 7. MERTAY ERDEM dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Davaları Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

 8. NURHAN TUNA dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Davaları Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri