Yurtdışı Boşanma İşlemleri

Yurtdışında nasıl boşanılır?

Yabancı bir ülkede verilen mahkeme kararı öteki bir başka ülkede hüküm taşımaz. Bir ülkenin bağımsız mahkemesince verilin bir kararın öteki ülkede hukuki geçerlilik kazanması için diğer ülke tarafından tanınması ve tenfiz edilmesi gerekmektedir.

Tanıma ve tenfiz davasında diğer bir ülke mahkemesince verilen sonucun hukuk ilkelerine ve usulüne uygun olup olmadığı incelenmektedir. Eğer uygun ise, öteki ülke tarafınca da tanınmaktadır. Yurtdışında boşandınız fakat türkiyede tanıma ve tenfiz davası açılmadıysa hala Türkiye de evli görünmektesiniz.

Yurt dışı boşanma davaları nasıl olmaktadır?

Yabancı ülkelerde özellikle Almanya’da, Alman mahkemeleri boşanma davalarında eşleri Türk hukukuna nazaran boşamaktadır.

Aile hukuku yurtdışı boşanma davası iyi mi olmaktadır. Yurtdışında verilen boşanma kararı kesinleştikten sonrasında vakit kaybetmeden Türkiye’de tanıtılması tavsiye edilir.

Yurtdışı Boşanma Kararı?

Boşanma kararı Türkiye’de tanıtılmadığı sürece Türk hukuku açısından evli sayıldığınız için, eşinizin tüm hakları saklı kalmaktadır. Örneğin sizin yasal mirasçınızdır ve terekede hisseı vardır. Boşanma kararı Türkiye’de tanıtılmadığı sürece tekrar evlenemezsiniz. Kanunsuzca meydana getirilen evlilikler hükümsüz ve geçersizdir. Bu geçersiz evlilikle elde edilen tüm haklar da geçersizdir. Aile birleşimiyle elde edilen oturumlar iptal edilmektedir.