Yurtdışında Boşandım Ama Türkiye’de Evli Görünüyorum

Yurtdışında Boşandım Ama Türkiye’de Evli Görünüyorum

Yurtdışında boşanan çiftlerin yurtdışında verilen kararın Türkiye’de geçerli olabilmesi için tanıma tenfiz davasını açmaları gerekir. Eğer Türkiye’de tanıma tenfiz davası açılmazsa yurtdışında boşanan çiftler, Türkiye’de evli olarak gözükür. Bunun dışında çiftler Türkiye’de evli gözükmelerinden dolayı birbirlerinin mal varlıklarının mirasçı olabilme hakkına da sahiptir.

Tanıma Tenfiz Davası İçin İstenen Belgeler

Yurtdışında evliliklerini sonlandıran kişilerin Türkiye’de bu durumun geçerli sayılması için tanıma tenfiz davasını açmaları gerekir. Tanıma tenfiz davasının açılması için gerekli evraklar vardır. Bu evraklar aşağıda şu şekilde yer alır:

 • Yurtdışında Boşandığına Dair Belge: Yabancı ülkede çiftlerin boşanması konusunda alınan mahkeme kararının kanıtıdır. Bu belgenin ıslak ve mühürlü olması gerekir. Ayrıca mahkeme kararının kesin bir sonuca varmış olması gerekir.
 • Boşanma Kararının Kesinleştiğine Dair Yazı: Tanıma tenfiz davasında zorunlu olarak istenilen belgedir. Bu belge ile mahkeme kararının kesinliğe kavuştuğu kanıtlanır.
 • Konsolosluktan Alınacak Apostile: Bu belge ile mahkeme tarafından verilen kesin kararın tespiti yapılarak onay işleminin gerçekleşmesi sağlanılır.
 • Boşanma Kararının Tercümesi: Türk Mahkemelerinde yargılama dili Türkçe olmasından dolayı yabancı ülkede verilen kararın Türk Mahkemelerinde kabul edilebilmesi için kararların Türkçe diline çevrilmesi gerekir. Bu kararların Türkçe tercümeleri, konsolosluklarda ve yeminli tercüme hizmeti veren bürolarda yapılır. Türkçe’ ye çevrilen karar ile tanıma tenfiz davası açılabilir.

Yukarıda verilen evrakları çiftler temin ederek tanıma tenfiz davasının açılması için işlemleri başlatabilir. Tanıma tenfiz davasının açılması için belli bir süre vardır. Bu sürenin geçirilmesi durumunda çiftler, Türkiye’de hiçbir şekilde tekrar evlenemez. Sadece gayri resmi hayat yaşayabilirler. Bunun için çiftlerin yurtdışında boşandıklarının ardından kısa bir sürede Türkiye’de tanıma tenfiz davasını açıp verilen kararın geçerli olmasını sağlamalıdır. Bunun dışında çiftlerin vekâlet yolu ile de tanıma tenfiz davasını açabilme şansı vardır.

Tanıma Tenfiz Davası Açılmalı Mı?

Tanıma tenfiz davasının yanlış yöntemlerle ve yasa dışı şekilde açılması durumunda dava yıllarca sürmeye devam eder. Çiftlerin tanıma tenfiz davasının sonucunun olumlu olması ve işlemlerin kısa sürede gerçekleşmesi için gerekli evraklarla beraber yasalar doğrultusunda davanın açılması için başvuruda bulunmaları gerekir. Tanıma tenfiz davasının açılma süresi geçtikten sonra çiftler, yurtdışında boşanmış olsalar bile Türkiye’de evli olarak gözükür. Evli gözüken çiftler ikinci kez evlenmek istedikleri zaman evlenemez. Çiftlerin evli gözükmesinden dolayı mal varlıklarını paylaşma konusunda sorunlar yaşanabilir. Ayrıca çiftlerden birinin başka biriyle gayri resmi evlilik yapması sonucunda çocukları olursa, mahkeme çocuğu kadının boşanmış olan eski kocasının nüfusuna alır. Bu durumu her iki taraf kabul etmediği zaman babalık davası açılarak işlemler oldukça uzun zaman alır. Tanıma tenfiz davasının duruşma aşamasında çiftler Türkiye’ye gelmek zorunda değildir. Çiftler, yurtdışında vekâlet belgesi göndererek bütün yetkilerini vekile verir. Böylece Türkiye’de vekili tarafından bütün işlemler yapılır.

Yurtdışında Boşandım Ama Türkiye’de Evli Görünüyorum

Yurtdışında Boşandım Ama Türkiye’de Evli Görünüyorum sorusunu yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız ve müvekkillerimizden sıkça sorulan sorunun başında gelmektedir. Yurtdışında Boşandığı Halde Türkiye’de Hala Evli Görünmesini yada Yurtdışında yapılan boşanmanın Türkiye’de nasıl geçerli olacağını Tanıma ve Tenfiz Davası Makalelerimiz de geniş olarak anlattık. Bu konuda daha detaylı bilgi için bu yazılarımızın okunmasını tavsiye ediyoruz.

Yurtdışında Boşandığınız halde Türkiye’de boşanmanın geçerli olması için Uluslararası Hukuk açısında yapılan ülkeler arası anlaşmalara gereği, Tanıma ve tenfiz davası açılması gerekmektedir. Tanıma ve Tenfiz davası nedir sorusuna kısa ve öz olarak verilecek cevap ise Yurtdışında alınan boşanma kararının Türkiye’de geçerli hukuka uygun duruma getirilmesidir.

Yurtdışında Alınan Boşanma Kararların Türkiye’de Geçerli Olmadığını, Kararların geçerli olması için Türkiye’de Tanıma ve Tenfiz Davası Açılarak geçerli hala getirilmesi gerektiğini bilmeseniz dahi ilerde mutlaka bu durumu karşınıza çıkacaktır. Çünkü yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız boşandığını düşünerek, tekrar evlenmeleri durumunda karşısına çıkacaktır. Yada Türkiye’de malların paylaşımında, hala hak sahibi olacaklardır. Bu mallarla alımı satımı veya devir işlemlerinde de ortaya çıkacaktır.

Yurtdışında Boşandım Ama Türkiye’de Evli Görünüyorum

Davanın Açılması İçin İstenen Belgeler; Yurtdışında Alınan Boşanma kararı nasıl geçerli hala gelecektir. Öncelikle yapılması gereken işlem, Yurtdışında alınan boşanma kararının aslı ve kesinleşme kararı yoksa, kararı veren mahkemeye müracaat edilerek tekrar alınması gerekmektedir. Mahkemede alınan boşanma kararanın aslı ve kesinleşmiş kararı Apostil yaptırılır. Türkiye’de Avukat olmadan kendiniz davayı açmak isterseniz Aldığınız karar ve apostil tercüme edilip dava dilekçesiyle Türkiye’de Aile Mahkemesine müracaat ederek dava açılır. Açılan Tanıma yada Tenfiz davasında ayrıntılar olduğu için takip etmekte zorlanabilirsiniz. Çünkü açılan davalarda tebligat sorunu nedeniyle davanız uzun sürede sonuçlanabilir. Bu sorunları kısa sürede çözmek isterseniz ki biz bunu tavsiye ediyoruz, Yurtdışı boşanma konuları ile ilgilenen Yurtdışı boşanma avukatları ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Davanın Açılması; Yurtdışında alınan boşanma kararınızı Türkiye’de Tanınması ve Tenfizi için Yurtdışı boşanma konuları ile ilgilenen Avukatlar ile hareket etmek isterseniz, işiniz biraz daha kolay olacaktır. Öncelikle dava açılması için bulunduğunuz yerde konsolosluğa giderek Türkiye’de bulduğunuz avukata özel resimli tanıma ve tenfiz davaları için vekaletname çıkartmanız gerekmektedir. Davanız daha hızlı sonuçlanması için diğer eşinde ayrı bir avukata vekalet vermesi gerekmektedir. Yada bu konuda vekalet verdiğiniz avukattan destek alabilirsiniz. Konsolosluk’dan alınan vekalet ile birlikte Yurtdışında aldığınız boşanma kararının aslı apostil edilmiş şekilde gönderilerek davanızın açılmasını sağlayabilirsiniz.

Davanın Sonuçlanması; Tanıma ve tenfiz davasında her iki eşinde ayrı ayrı avukata vekalet vermesi durumunda, mahkemelerin yoğunluğuna göre bu süreler değişebilmekle beraber ortalama 10 ile 20 gün içerisinde hatta daha kısa sürede sonuçlanabilir. Davayı kendiniz veya sadece sizin vekalet vereceğiniz avukat ile birlikte davayı sonuçlandırmanız ortalama 8 ile 12 aya arasında olacaktır.

Yukarıda anlattığımız bölümleri takip ettiğiniz takdirde ve davanızın sonuçlanması durumunda ilk sorduğunuz Yurtdışında Boşandım Ama Türkiye!de Evli Görünüyorum sorusunu tekrar sorma gereğiniz olmayacaktır. Bu önemli sorunu da kısa sürede çözmüş olacaksınız.

18 SORULAR

 1. GAMZE ŞENVER dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

 2. TOYANÇ BAĞ dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

 3. Anonim dedi ki:

  Merhaba. Bi sorun olacakti. Diyduguma göre, yeni bi kanun cikmis. Almanyada bosanmis olanlar turk konsolosluguna gittikleri zaman kabul ediliyormus. Asli varmi bu kanunun.

 4. MÜGE OZAT dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

 5. UĞURKAN YURT dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

 6. Murat serhasoglu dedi ki:

  Turkıyede ve Norveç’te evlendım Norveç’te boşandım sındık turkıyede boşanmak katıyorum ne yapmam gerek

 7. Nurs dedi ki:

  Yuryçt dışı vatandaşıyım mavi kartım var yurt dışında boşandım mVi kartımda bekar olarak yazıyor. Yeni kanuna göre dava açmadan kütük değişiyormuş. Nasıl bir yol takip etmemiz gerekiyor. Bilgi verirseniz sevinirim.

 8. Zeynep dedi ki:

  Yurt disinda bosandim yeni kanuna gore turkiyede nufusumu degistirdimi bosanmis sayilyormusum resmi gazetede bu kanun yayinlandi ne yapmam gerekiyor simdi

 9. HÜSEYİNCAN BAYAR dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

 10. TÜRKAN KORMALI dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

 11. NERİMAN BELDEK dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

 12. ISITAN ÖMEROĞLU dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

 13. CENK ALTINIŞIK dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

 14. GÖZDE YAVUZER dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

 15. NECLA DERİN dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum Davayı açma şartları nelerdir..

 16. NARİN MANGIR dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

 17. BEGÜM PAMUK dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

 18. ÖNDER BASAN dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri