Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum

Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum

Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum sorusunu yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız ve müvekkillerimizden sıkça sorulan sorunun başında gelmektedir. Yurtdışında Boşandığı Halde Türkiyede  Hala Evli Görünmesini yada Yurtdışında yapılan boşanmanın Türkiyede nasıl geçerli olacağını Tanıma ve Tenfiz Davası Makalelerimizde geniş olarak anlattık. Bu konuda daha detaylı bilgi için bu yazılarımızın okunmasını tavsiye ediyoruz.

Yurtdışında Boşandığınız halde Türkiyede boşanmanın geçerli olması için Uluslararası Hukuk açısında yapılan ülkeler arası anlaşmalara gereği, Tanıma ve tenfiz davası açılması gerekmektedir. Tanıma ve Tenfiz davası nedir sorusuna kısa ve öz olarak verilecek cevap ise Yurtdışında alınan boşanma kararının Türkiyede geçerli hukuka uygun duruma getirilmesidir.

Yurtdışında Alınan Boşanma Kararların Türkiyede Geçerli Olmadığını, Kararların geçerli olması için Türkiyede Tanıma ve Tenfiz Davası Açılarak geçerli hala getirilmesi gerektiğini bilmeseniz dahi ilerde mutlaka bu durumu karşınıza çıkacaktır. Çünkü yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız boşandığını düşünerek, tekrar evlenmeleri durumunda karşısına çıkacaktır. Yada Türkiyede malların paylaşımında, hala hak sahibi olacaklardır. Bu mallarla alımı satımı veya devir işlemlerinde de ortaya çıkacaktır.

Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum

Davanın Açılması İçin İstenen Belgeler ; Yurtdışında Alınan Boşanma kararı nasıl geçerli hala gelecektir. Öncelikle yapılması gereken işlem, Yurtdışında alınan boşanma kararının aslı ve kesinleşme kararı yoksa, kararı veren mahkemeye müracaat edilerek tekrar alınması gerekmektedir. Mahkemede alınan boşanma kararanın aslı ve kesinleşmiş kararı Apostil yaptırılır. Türkiyede Avukat olmadan kendiniz davayı açmak isterseniz Aldığınız karar ve apostil tercüme edilip dava dilekçesiyle Türkiyede Aile Mahkemesine müracaat ederek dava açılır. Açılan Tanıma yada Tenfiz davasında ayrıntılar olduğu için takip etmekde zorlanabilirsiniz. Çünkü açılan davalarda tebligat sorunu nedeniyle davanız uzun sürede sonuçlanabilir. Bu sorunları kısa sürede çözmek isterseniz ki biz bunu tavsiye ediyoruz, Yurtdışı boşanma konuları ile ilgilenen Yurtdışı boşanma avukatları ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Davanın Açılması ; Yurtdışında alınan boşanma kararınızı Türkiyede Tanınması ve Tenfizi için Yurtdışı boşanma konuları ile ilgilenen Avukatlar ile hareket etmek isterseniz, işiniz biraz daha kolay olacaktır. Öncelikle dava açılması için bulunduğunuz yerde konsolosluğa giderek Türkiyede bulduğunuz avukata özel resimli tanıma ve tenfiz davaları için vekaletname çıkartmanız gerekmektedir. Davanız daha hızlı sonuçlanması için diğer eşinde ayrı bir avukata vekalet vermesi gerekmektedir. Yada bu konuda vekalet verdiğiniz avukattan destek alabilirsiniz. Konsoloslukdan alınan vekalet ile birlikte Yurtdışında aldığınız boşanma kararının aslı apostil edilmiş şekilde gönderilerek davanızın açılmasını sağlayabilirsiniz.

Davanın Sonuçlanması; Tanıma ve tenfiz davasında her iki eşinde ayrı ayrı avukata vekalet vermesi durumunda, mahkemelerin yoğunluğuna göre bu süreler değişebilmekle beraber ortalama 10 ile 20 gün içerisinde hatta daha kısa sürede sonuçlanabilir. Davayı kendiniz veya sadece sizin vekalet vereceğiniz avukat ile birlikte davayı sonuçlandırmanız ortalama 8 ile 12 aya arasında olacaktır.

Yukarda anlattığımız bölümleri takip ettiğiniz takdirde ve davanızın sonuçlanması durumunda ilk sorduğunuz Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum sorusunu tekrar sorma gereğiniz olmayacaktır. Bu önemli sorunuda kısa sürede çözmüş olacaksınız.

 

18 SORULAR

 1. GAMZE ŞENVER dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

 2. TOYANÇ BAĞ dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

 3. Anonim dedi ki:

  Merhaba. Bi sorun olacakti. Diyduguma göre, yeni bi kanun cikmis. Almanyada bosanmis olanlar turk konsolosluguna gittikleri zaman kabul ediliyormus. Asli varmi bu kanunun.

 4. MÜGE OZAT dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

 5. UĞURKAN YURT dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

 6. Murat serhasoglu dedi ki:

  Turkıyede ve Norveç’te evlendım Norveç’te boşandım sındık turkıyede boşanmak katıyorum ne yapmam gerek

 7. Nurs dedi ki:

  Yuryçt dışı vatandaşıyım mavi kartım var yurt dışında boşandım mVi kartımda bekar olarak yazıyor. Yeni kanuna göre dava açmadan kütük değişiyormuş. Nasıl bir yol takip etmemiz gerekiyor. Bilgi verirseniz sevinirim.

 8. Zeynep dedi ki:

  Yurt disinda bosandim yeni kanuna gore turkiyede nufusumu degistirdimi bosanmis sayilyormusum resmi gazetede bu kanun yayinlandi ne yapmam gerekiyor simdi

 9. HÜSEYİNCAN BAYAR dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

 10. TÜRKAN KORMALI dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

 11. NERİMAN BELDEK dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

 12. ISITAN ÖMEROĞLU dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

 13. CENK ALTINIŞIK dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

 14. GÖZDE YAVUZER dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

 15. NECLA DERİN dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum Davayı açma şartları nelerdir..

 16. NARİN MANGIR dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

 17. BEGÜM PAMUK dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

 18. ÖNDER BASAN dedi ki:

  Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri