Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum

Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum sorusunu yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız ve müvekkillerimizden sıkça sorulan sorunun başında gelmektedir. Yurtdışında Boşandığı Halde Türkiyede  Hala Evli Görünmesini yada Yurtdışında yapılan boşanmanın Türkiyede nasıl geçerli olacağını Tanıma ve Tenfiz Davası Makalelerimizde geniş olarak anlattık. Bu konuda daha detaylı bilgi için bu yazılarımızın okunmasını tavsiye ediyoruz.

Yurtdışında Boşandığınız halde Türkiyede boşanmanın geçerli olması için Uluslararası Hukuk açısında yapılan ülkeler arası anlaşmalara gereği, Tanıma ve tenfiz davası açılması gerekmektedir. Tanıma ve Tenfiz davası nedir sorusuna kısa ve öz olarak verilecek cevap ise Yurtdışında alınan boşanma kararının Türkiyede geçerli hukuka uygun duruma getirilmesidir.

Yurtdışında Alınan Boşanma Kararların Türkiyede Geçerli Olmadığını, Kararların geçerli olması için Türkiyede Tanıma ve Tenfiz Davası Açılarak geçerli hala getirilmesi gerektiğini bilmeseniz dahi ilerde mutlaka bu durumu karşınıza çıkacaktır. Çünkü yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız boşandığını düşünerek, tekrar evlenmeleri durumunda karşısına çıkacaktır. Yada Türkiyede malların paylaşımında, hala hak sahibi olacaklardır. Bu mallarla alımı satımı veya devir işlemlerinde de ortaya çıkacaktır.

Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum

Davanın Açılması İçin İstenen Belgeler ; Yurtdışında Alınan Boşanma kararı nasıl geçerli hala gelecektir. Öncelikle yapılması gereken işlem, Yurtdışında alınan boşanma kararının aslı ve kesinleşme kararı yoksa, kararı veren mahkemeye müracaat edilerek tekrar alınması gerekmektedir. Mahkemede alınan boşanma kararanın aslı ve kesinleşmiş kararı Apostil yaptırılır. Türkiyede Avukat olmadan kendiniz davayı açmak isterseniz Aldığınız karar ve apostil tercüme edilip dava dilekçesiyle Türkiyede Aile Mahkemesine müracaat ederek dava açılır. Açılan Tanıma yada Tenfiz davasında ayrıntılar olduğu için takip etmekde zorlanabilirsiniz. Çünkü açılan davalarda tebligat sorunu nedeniyle davanız uzun sürede sonuçlanabilir. Bu sorunları kısa sürede çözmek isterseniz ki biz bunu tavsiye ediyoruz, Yurtdışı boşanma konuları ile ilgilenen Yurtdışı boşanma avukatları ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Davanın Açılması ; Yurtdışında alınan boşanma kararınızı Türkiyede Tanınması ve Tenfizi için Yurtdışı boşanma konuları ile ilgilenen Avukatlar ile hareket etmek isterseniz, işiniz biraz daha kolay olacaktır. Öncelikle dava açılması için bulunduğunuz yerde konsolosluğa giderek Türkiyede bulduğunuz avukata özel resimli tanıma ve tenfiz davaları için vekaletname çıkartmanız gerekmektedir. Davanız daha hızlı sonuçlanması için diğer eşinde ayrı bir avukata vekalet vermesi gerekmektedir. Yada bu konuda vekalet verdiğiniz avukattan destek alabilirsiniz. Konsoloslukdan alınan vekalet ile birlikte Yurtdışında aldığınız boşanma kararının aslı apostil edilmiş şekilde gönderilerek davanızın açılmasını sağlayabilirsiniz.

Davanın Sonuçlanması; Tanıma ve tenfiz davasında her iki eşinde ayrı ayrı avukata vekalet vermesi durumunda, mahkemelerin yoğunluğuna göre bu süreler değişebilmekle beraber ortalama 10 ile 20 gün içerisinde hatta daha kısa sürede sonuçlanabilir. Davayı kendiniz veya sadece sizin vekalet vereceğiniz avukat ile birlikte davayı sonuçlandırmanız ortalama 8 ile 12 aya arasında olacaktır.

Yukarda anlattığımız bölümleri takip ettiğiniz takdirde ve davanızın sonuçlanması durumunda ilk sorduğunuz Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Evli Görünüyorum sorusunu tekrar sorma gereğiniz olmayacaktır. Bu önemli sorunuda kısa sürede çözmüş olacaksınız.