Yanlış Tedavi Nedeniyle Tazminat Davası

Yanlış Tedavi Nedeniyle Tazminat

Yanlış Tedavi Sonucunda Yapılan Tazminat Talebi

Yanlış tedavi tazminatı belli birkaç açıdan incelenebilir. Genelde doktorun gerçekleştirdiği yanlış tedavi, konulan yanlış teşhis, tedavi sürecinin hatalı olması ve türevi durumları kapsamaktadır. Tıbbi müdahalenin hastanın durumunda beklenmedik zarara yol açması halinde mevzu tazminata varabilmektedir. Beklenmedik zarar, müdahale ile bağlantılı bir biçimde hastalığın artması ya da başka bir rahatsızlığın ortaya çıkması anlamına gelebilir. İstenen tazminat görülen zarara göre maddi ve manevi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Durumun fiziksel sıkıntılar yaşattığı örneğin sakat kalma gibi vakıalarda maddi tazminat yeniden tedavi olma masrafı gibi sebepler üzerinden yürütülürken, manevi tazminat kişinin yaşadığı şok, üzüntü, korku ve yaşanan acı gibi sebepler ile istenir.

Doktorun yanlış tedavi uyguladığı düşünülen durumlarda açılan davalara malpraktis davası denmektedir. Kişiler, bu davanın sonucunda hekimin sorumluluğunu yerine getiremediği görülürse yani uygulamasında kusur ya da ihmal varsa tazminat alabilmektedir. Bakılan ana noktalar ise zararın nedeninin doktorun bilgisizliği, deneyimsizliği veya ilgisizliği olup olmadığıdır.

Bu durumda doktorun hatasının kanıtlanması şarttır. Bu noktada tıbbi prosedürün bilinmesi, bilinmediği durumlarda sağlık hukuku konusunda uzman avukatlarla çalışılması önerilmektedir. Bu davalarda konu olabilen,

 • Tedavinin doğruluğu,
 • Tedavinin yöntemlerinin doğruluğu,
 • Hastanın tedavi konusunda doğru bilgilendirilmesi,
 • Tedaviye rıza veren hastanın buna ehil olması,
 • Hekimin sorumluluklarını gerçekleştirmesi,
 • Hastanenin sorumluluklarını gerçekleştirmesi,
 • Sağlık personelinin sorumluluklarını gerçekleştirmesi,

Gibi birçok ayrıntının araştırılması ve tersi konusunda iddiaların kanıtlanması gerekmektedir. Ayrıca kişi tedavi sırasında ve sonrasında tedavi nedeni ile uğradığı zararı da kanıtlayabilmelidir. Bu durumda genellikle bilirkişiler görev almaktadır. Bilirkişi doktorun sorumluluklarını yerine getirip getirmediği, tedavinin doğru olup olmadığı gibi konularda hüküm verecek konuda uzman kişidir.

Bilirkişi tarafından varılan sonuç davacı tarafın lehine olursa ilgili doktor ya da idarenin üstleneceği yanlış tedavi tazminatı ya da cezai işleme hükmedilir. Kimi durumlarda hatalı tedavi davaları özel kurumları ya da sağlık personelini de kapsayacak şekilde yönlendirilebilmektedir. Kişinin hak kaybı yaşamaması ve gereken her ayrıntının araştırılabilmesi adına uzman avukatlar ile çalışmak bu tür davalarda büyük önem kazanmaktadır.

Estetik Ameliyat Tazminat Davaları

Yargıtay kararlarında Hasta ile doktor arasındaki estetik ameliyat kararını “eser sözleşmesi” olarak nitelendirilmiştir. Estetik ameliyatlarında hekim oluşabilecek riskler konusunda da hastanın bilgilendirilmesi yapılmış gerektiğini ve bu durumunda belgelenmiş olma şartını aramaktadır.

Estetik ameliyat neticesinde zarar ve kusur ortaya çıkması durumunda maddi ve manevi tazminat davası açılabilmektedir.

4 SORULAR

 1. FEHMİ BABAOĞLU dedi ki:

  Yanlış Tedavi Nedeniyle Tazminat Davası Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

 2. GÜROL KAHRAMAN dedi ki:

  Yanlış Tedavi Nedeniyle Tazminat Davası hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

 3. MELEK YAKICI dedi ki:

  Yanlış Tedavi Nedeniyle Tazminat Davası Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

 4. TUTKU ÜLKÜ dedi ki:

  Yanlış Tedavi Nedeniyle Tazminat Davası Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri