Vasiyetnamenin Açılması Ve Okunması

Vasiyetnamenin Açılması Ve Okunması Nedir? Vasiyetnamenin uygulanması için ilk adımlar, vasiyetnamenin açılması ve okunmasıdır. Bu iki adım oldukça önemlidir. Vasiyetname geçersiz bile olsa, vasiyetnamenin Sulh Hukuk Mahkemesine teslim edilmesi gerekir. Birden fazla vasiyetnamenin olması durumunda ise yine aynı prosedürler işlenecektir. Vasiyetname, ölüme bağlı tasarrufta bulunma durumlarından biridir. Miras bırakanın iradesini ihtiva eden vasiyetnameler, ilke gereğince ayakta tutulmaya çalışılır. Bu ilkeye favor testamenti de denilmektedir. İlke gereğince, miras bırakanın iradesi esas alınılır ve vasiyetnamenin ayakta tutulması hedeflenir.

Vasiyetnamenin Açılması:

Bir vasiyetin kimse tarafından bilinmemesi, açılmaması durumunda geçerli bir vasiyetnameden söz etmek mümkün değildir. Vasiyetnameler noterde muhafaza edilmektedir. Aynı zamanda vasiyetnameye ilişkin kayıtlar da nüfus müdürlüklerine bildirilmektedir. Miras bırakanın ölmesiyle birlikte, vasiyetname önce Cumhuriyet Savcılığına, ardından buradan Sulh Hukuk Mahkemesine gönderilecektir. Sulh Hukuk Mahkemesinde vasiyetname açılacaktır. Vasiyetnamenin açılmasında görevli mahkeme de bu açıdan Sulh Hukuk Mahkemesi olarak belirlenmiştir.

Vasiyetnamenin Okunması:

Vasiyetnamenin okunması, Sulh Hukuk Mahkemesinin taraflara vasiyetnamenin açıldığının tebliğinden sonra gerçekleşecektir. Vasiyetnamenin açılması, vasiyetnamenin tesliminden itibaren 1 ay içinde gerçekleştirilecektir. Vasiyetnamenin açılması ve belirli bir günde okunması Sulh Hukuk Mahkemesinin söz konusu davada başlıca görevlerinden biridir. Vasiyetnamenin okunduğunun tutanağa geçirilmesi gerekmektedir. Bunun dışında Sulh Hukuk Hakiminin yapacağı işlemler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Tutanağın altına hazır bulunanların imzasının atılması
 2. Açılma ve okunma işleminin tespitinin sağlanması
 3. Vasiyetnamenin örneğini ilgililere tebliğ etmek
 4. Mirasçılık belgesi vermek (talep halinde)
 5. Terekeye dahil malları yasal temsilcilere geçici olarak teslim etmek

Vasiyetnameye Yapılan İtirazlar:

Vasiyetnamenin açılması ve okunmasının ardından, yasal mirasçıların vasiyetnameye itiraz etmeleri mümkündür. Vasiyetname üzerinden yaşanan çekişmeler için dava yolu açıktır. Bu hakkın kullanılmasında görevli ve yetkili mahkeme önem taşımaktadır. Vasiyetnamenin itiraza uğrayıp uğramadığının belgelerle tespit edilmesi burada ortaya çıkmaktadır. Ancak vasiyetnamenin itirazına dayanan her türlü durumda, davaya bakacak mahkeme vasiyetnamenin tenfizine bakan mahkeme olacaktır. Vasiyetnamenin açılmasına bakan mahkemenin burada böyle bir görevi söz konusu değildir.

Vasiyetnamenin Tenfizi:

Vasiyetnameyle ilgili en çok açılan davalardan biri de vasiyetnamenin tenfizi davasıdır. Vasiyetnamenin tenfizi davasında, kişi üzerine bırakılan bir hakkın uygulanmasına yönelik bir talep vardır. Kişi üzerine bırakılan hak mülkiyet olabileceği gibi, daha farklı hak türleri de olabilmektedir. Vasiyetnamenin açılmasının ardından hakimin gereken incelemeleri yapması gerekmektedir. Bu incelemeler sonucunda vasiyetnamenin tenfizi davasında süreç işleyecektir. Hakimin incelemesinde söz konusu vasiyet ve hakkın sahibi incelenecektir. Bazı vasiyetlerde sadece belirli bir mal bırakma ya da hak özgüleme söz konusu olmamaktadır. Bazen vakıf kurma gibi durumlar da vasiyetnamenin konusunu oluşturmaktadır. Kendisine vasiyetnameyle belirli bir hak bırakılmış olan kişinin bu davaya başvurması ve gerekli işlemlerin yapılmasını talep etmesi hakkı bulunmaktadır. Bu davaya vasiyetnamenin tenfizi davası denilmektedir.

Vasiyetnamenin Açılması Ve Okunması

Vasiyetnamenin Açılması Ve Okunması, vasiyetname, geçerli olup olmadığına bakılmaksızın tesliminden başlayarak bir ay içinde miras bırakanın yerleşim yeri sulh hakimi tarafından açılır ve ilgililere okunur.  Vasiyetin açılması davasında bilinen mirasçılar ve diğer ilgililer vasiyetnamenin açılması sırasında diledikleri takdirde hazır bulunmak üzere çağrılır.

Miras bırakanın sonradan ortaya çıkan vasiyetnameleri için de aynı prosedürler yapılır. Mirasta hak sahibi olanların her birine gideri terekeye ait olmak suretiyle, vasiyetnamenin kendilerine dair kısımlarının onaylı bir örneği hakim tarafından tebliğ edilir. Nerede olduğu bilinmeyenlere vasiyetnamenin kendilerine dair kısımları ilan yolu ile tebliğ olunur.

VASİYETNAMENİN AÇILMASI DAVASI DİLEKÇE ÖRNEĞİ

……. SULH HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE

DAVACI            :

TC KİMLİK NUMARASI     :

ADRES            :

VEKİLİ            :  Avukat İlkay UYAR KABA

ADRES            : Strazburg Cad. 10/9 Çankaya ANKARA

DAVALI            :

ADRESİ            :

KONU            : Vasiyetnamenin açılması ve okunması

AÇIKLAMALAR         :

 

23 SORULAR

 1. İPEK SARITAŞ dedi ki:

  Vasiyetnamenin Açılması Ve Okunması Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

 2. SARUHAN YENER dedi ki:

  Vasiyetnamenin Açılması Ve Okunması Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 3. BUĞRA ACAR dedi ki:

  Vasiyetnamenin Açılması Ve Okunması Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

 4. ŞEVKET DİNÇ dedi ki:

  Vasiyetnamenin Açılması Ve Okunması Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

 5. IRMAK DENİZ dedi ki:

  Vasiyetnamenin Açılması Ve Okunması Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

 6. AYTEKİN DOĞRUL dedi ki:

  Vasiyetnamenin Açılması Ve Okunması Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 7. İLKER AKSU dedi ki:

  Vasiyetnamenin Açılması Ve Okunması Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

 8. KOREL ESKİMEN dedi ki:

  Vasiyetnamenin Açılması Ve Okunması Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

 9. GÖZE YÜLEK dedi ki:

  Vasiyetnamenin Açılması Ve Okunması Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

 10. SEDA FAYDACI dedi ki:

  Vasiyetnamenin Açılması Ve Okunması Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

 11. TUĞRA ÜNLÜ dedi ki:

  Vasiyetnamenin Açılması Ve Okunması Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

 12. EMRE BAHA dedi ki:

  Vasiyetnamenin Açılması Ve Okunması Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

 13. ITIR KAREM dedi ki:

  Vasiyetnamenin Açılması Ve Okunması Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

 14. SUDEM KOÇ dedi ki:

  Vasiyetnamenin Açılması Ve Okunması Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

 15. EMRULLAH HAKSEVER dedi ki:

  Vasiyetnamenin Açılması Ve Okunması Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

 16. SUDEM KOÇ dedi ki:

  Vasiyetnamenin Açılması Ve Okunması Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

 17. AYKUT TÜRKKAN dedi ki:

  Vasiyetnamenin Açılması Ve Okunması Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

 18. PELİNSU FİLİZFİDANOĞLU dedi ki:

  Vasiyetnamenin Açılması Ve Okunması Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim…

 19. GÖKCAN ŞEKERCİ dedi ki:

  Vasiyetnamenin Açılması Ve Okunması dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

 20. GÜNEŞ KAŞIKCI dedi ki:

  Vasiyetnamenin Açılması Ve Okunması hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

 21. AKİF KİTAPÇI dedi ki:

  Vasiyetnamenin Açılması Ve Okunması Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

 22. MESUT ÖZEL dedi ki:

  Vasiyetnamenin Açılması Ve Okunması Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 23. EYÜPCAN NİŞANCI dedi ki:

  Vasiyetnamenin Açılması Ve Okunması Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri