Uyap Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır

Uyap Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır

uyap dosya sorgulama nasıl yapılır ile ilgili diğer konu başlıkları, uyap dosya sorgulama nasıl yapılır, yargıtay dosya sorgulama nasıl yapılır, mahkeme bilgilerini kullanarak dosya sorgulama nasıl yapılır, icra dosya sorgulama nasıl yapılır, şirket icra dosya sorgulama, internet sayfasından dosya sorgulama nasıl yapılır, dava dosya sorgulama nasıl yapılır, ilkay hukuk bürosu avukatları ankara.

Yargıtay Temyiz Dosya Sorgulama

Yargıtay temyiz kararlarını online olarak sorgulama işlemleri günümüzde internetten kolayca yapılabilmektedir. Geliştirilen sistemler sayesinde vatandaşlar internet üzerinden online olarak bu sorgulamayı yapabilmektedir. Yargıtay aracılığı ile verilmiş olan tüm kararlara internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Bunun için e- devlet sistemini kullanabilir ya da Yargıtay’ın resmi internet sitesi aracılığı ile işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Yargıtay Temyiz Dosya Sorgulama hizmetleri sayesinde:

 • Açılmış olan temyiz davalarının sonuçları görüntüleyebilirsiniz.
 • GBT taramaları sebebiyle adınıza adli makamlarca verilmiş olan kararlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Askerlik durumunuz hakkında detaylı bilgileri edinebilirsiniz.

Özellikle GBT hakkında bilgi sahibi olmak bu noktada oldukça önemlidir. Genel Bilgi Toplama sistemi olan GBT İçişleri Bakanlığı ile çalışan sistemleri ifade eder. Bu sistemler Türkiye Cumhuriyeti kapsamında çalışan bir sistemdir. Kişiler hakkında bilgileri yasal düzenlemeler çerçevesinde toplamaktadır.

Yargıtay Kararı ile Dosya Sorgulama

Yargıtay karar sorgulama sistemleri günümüzde Yargıtay’ın resmi internet adresinden ya da e- devlet sistemleri üzerinden yapılabilmektedir. Özellikle Genel Bilgi Toplama sistemi olan GBT aracılığı ile vatandaşlar, tüm bilgilerini online olarak görüntüleme olanağına sahiptir. Bu hizmet için Yargıtay’ın resmi internet sitesine giriş yapmanız yeterlidir. Bu bilgilere ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. Temyiz davaları, Yargıtay tarafından görülen davalar olduğu için bu sistemde kolaylıkla görüntülenmektedir. Türk vatandaşı olan ve TC kimlik numarasına sahip olan tüm vatandaşlar e- devlet sistemi üzerinden dosyalarını kolaylıkla sorgulayabilir.

Yargıtay Dosya Sorgulama E- Devlet

Mahkeme dosya sorgulama hizmetleri de online olarak görüntülenebilir. Bu aşamada Yargıtay’ın resmi internet sitesine giriş yapabilirsiniz. Bu sisteme giriş yapabilmek için:

 • Yargıtay’ın resmi internet adresine ya da e-devlet kapısına giriş yaparak bilgileri öğrenebilirsiniz.
 • Giriş yaptıktan sonra dava ve dosya hakkında doğru bilgileri girerek dava bilgilerini sorgulayabilirsiniz.
 • Temyiz incelemeleri ve sonuçları için tüm kararlara bu alandan kolayca ulaşabilirsiniz.

E- devlet sistemini kullanarak Yargıtay sonuçları ve dava bilgilerini görüntüleyecekseniz, bu aşamada e- devlet şifresi ile giriş yapmanız gerekir. E- devlet şifresini herhangi bir PTT şubesinden, 2 TL karşılığında satın alabilirsiniz.

UYAP VATADAŞ PORTALI NEDİR NASIL ÇALIŞIR

UYAP’ta vatandaşların yargıya daha hızlı erişmeleri, yargı hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanmaları hedefiyle Vatandaş Bilgi Sistemi geliştirilmiştir. Vatandaşların internet üzerinden e-Devlet şifresi,e-imza, mobil imza ve e-devlet üzerinden dört seçenekle UYAP Vatandaş Portalına bağlanarak; Türkiye genelindeki tüm davalarına ait bilgileri takip edebilmektedirler.

Uyap Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır – Resmi İnternet Sitesi

Uyap dosya sorgulama işlemi için öncelikle uyap dosya sorgulama linki olan ( https://vatandas.uyap.gov.tr/vatandasportal/index.jsp )  adresinden Vatandaş Portal giriş sayfasına giriş yapılır. Bu sayfadan kolayca uyap dosya sorgulaması yapılır.

Uyap  Vatandaş Portal’a dört farklı şekilde giriş yapılabilir.  1) E-Devlet Şifresi ile giriş  2)Elektroniz İmza ile giriş 3)Mobil İmza ile giriş  4)E-Devlet üzerinden giriş;

YARGITAY  DOSYA SORGULAMA NASIL YAPILIR

Vatandaşlar, kurum ve kuruluşlar ve vekilleri internet sayfamızdan Yargıtay’da bulunan dosyalarının takibini yapabilmektedirler.  Dosyaya ilişkin yerel mahkeme bilgileri (Mahkeme Adı, Esas ve Karar numarası ölçütlerinden en az iki tanesi girilerek) ya da Yargıtay bilgileri (Daire Adı ve Esas Numarası) girilerek yargıtay dosya sorgulaması yapılır. Yargıtay dosya sorgulaması iki şekilde yapılır.

Mahkeme Bilgilerini Kullanarak Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır : Mahkeme bilgilerini kullanarak Yargıtay da var olan dosyanızı görebilmeniz için “Mahkeme”, “Mahkeme Esas No”, “Mahkeme Karar No” alanlarından en az ikisi doldurulmalı ve “Bul” düğmesine basılmalıdır. “Mahkeme”  bilgisini seçebilmek için öncelikle dosyanın mahkemesine ait “İl” ve ardında “Mahkeme Türü” seçilmelidir (Örnek: Sulh Hukuk Mahkemesi vb…). bu işlem sonrasında Mahkeme seçim kutusunun İçeriği dolacaktır.
Daire Bilgilerini Kullanarak Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır: Eğer Dosyanızın bulunduğu Yargıtay dairesi ve Yargıtay esas numarası bilinmiyorsa biliyorsanız “Daire Adı” kutusundan ilgili Yargıtay dairesi ve esas numarası yıl ile birlikte yazılarak dosya bilgilerine ulaşabilecektir.

İCRA  DOSYA SORGULAMA NASIL YAPILIR

İcra dosya sorgulaması yapılır. İcra ve Davalarınız sonuçlanarak kesinleşmiş ise; Dava dosyanızın bulunduğu Mahkeme/İcra dairesine müracaat ederek, dosya durumunun UYAP üzerinde kapatılmasını talep etmeniz gerekmektedir. İlgili birim tarafından dosyanız işlemden kaldırılarak, UYAP üzerinden dosyanızın kapatılması halinde eş zamanlı olarak E-devlet sistemine dosyanızın kapalı olduğu yansıyacak ve dosyanız e-devlet ve vatandaş portalında görülmeyecektir.

DAVA  DOSYA SORGULAMA NASIL YAPILIR

Uyap Sistemine giriş yapılarak vatadaş portalına girilir. Dava dosya sorgulaması yapmak için uyap vatadaş portalına girilmesi gerekmektedir.  Vatandaş Portal’a dört farklı şekilde giriş yapılabilir.  1) E-Devlet Şifresi ile giriş  2)Elektroniz İmza ile giriş 3)Mobil İmza ile giriş  4)E-Devlet üzerinden giriş şeklinde yapılır. Dava sonra taraf olduğunu dava dosyasının dosya numaralarını kontrol ederekve girilerek dava dosya sorgulama yapılır ve  son durumu görülebirlir.

 

4 SORULAR

 1. KEMAL KARAKURT dedi ki:

  Uyap Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

 2. CANSUNUR GÖKTAŞ dedi ki:

  Uyap Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

 3. HAYDAR TATLI dedi ki:

  Uyap Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

 4. İZEL BİÇKES dedi ki:

  Uyap Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri