Trafik Kazasında Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Trafik Kazasında Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

YARGITAY KARARI: TRAFİK KAZASINDA DESTEKTEN YOKSUN KALMA TAZMİNATI

T.C. YARGITAY 17.Hukuk Dairesi Esas:  2014/15708 Karar: 2014/13407 Karar Tarihi: 15.10.2014

TAZMİNAT DAVASI – TRAFİK KAZASINDAN KAYNAKLANAN DESTEKTEN YOKSUN KALMA TAZMİNATI İSTEMİ – DAVACI EŞİN YARGILAMA SIRASINDA EVLENMESİ SEBEBİYLE DESTEK İHTİYACININ SONA ERDİĞİ – EVLENME TARİHİNE KADAR DESTEKTEN YOKSUN KALINDIĞI – HÜKMÜN BOZULDUĞU.

ÖZET: Dava, trafik kazasından kaynaklanan destekten yoksun kalma tazminatı istemine ilişkindir. Davacı M. T.’un yargılama sırasında evlendiği dosyadaki beyanlardan anlaşılmaktadır. Bu durumda eş yönünden destek ihtiyacının sona erdiği, evlenme tarihinin araştırılarak evlenme tarihine kadar destekten yoksun kaldığı kabul edilerek, bozma ilamından önce verilen ilk kararın davacı tarafça temyiz edilmediği ve davalı lehine müktesep hak oluşturduğu da gözetilerek hüküm kurulması gerekir.

818 sayılı B.K’nın 45. maddesine dayalı olarak, destekten yoksun kalma iddiası ile açılan dava ölümden sonraki zamanın akışı boyunca doğacak zararın tazmini talebini kapsamaktadır. (Prof. Dr. Selahattin Sulhi Tekinay-Destekten Yoksun Kalma Tazminatı-1963. sayfa 202) Bu nedenle yargılama boyuncu davacıların değişen durumu tazminatın belirlenmesi yönünden etkili olacaktır. Davacı M. T.’un yargılama sırasında evlendiği dosyadaki beyanlardan anlaşılmaktadır. Bu durumda eş yönünden destek ihtiyacının sona erdiği, evlenme tarihinin araştırılarak evlenme tarihine kadar destekten yoksun kaldığı kabul edilerek, bozma ilamından önce verilen ilk kararın davacı tarafça temyiz edilmediği ve davalı lehine müktesep hak oluşturduğu da gözetilerek hüküm kurulması gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması doğru görülmemiştir.

Sonuç: Yukarıda açıklanan nedenlerle davalı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile hükmün BOZULMASINA…

 

4 SORULAR

 1. RABİA ÜBEYLİ dedi ki:

  Trafik Kazasında Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

 2. ESRA ARGA dedi ki:

  Trafik Kazasında Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

 3. BATURAY KOCATÜRK dedi ki:

  Trafik Kazasında Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

 4. BAHATTİN ÖZCÜRCÜ dedi ki:

  Trafik Kazasında Destekten Yoksun Kalma Tazminatı hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri