Tanıma Ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer

Tanıma Ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer

Tanıma ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer: Tanıma tenfiz yönetmeliği ve kanunlarımızda söz konusu davaların sonuçlandırılmasına ilişkin herhangi bir süre belirtilmemiştir. Türk hukuk sisteminde birçok farklı dava türünde olduğu gibi tanıma ve tenfiz davaları içinde ortalama sürelerden bahsetmek mümkündür. Bu sürelerin belirlenmesinde dava niteliği ve tarafların turumu etkili olmaktadır.

Yabancı mahkeme tarafından verilmiş kararın Türkiye’de geçerliliğinin sağlanması için en fazla 45 gün içinde davaların sonuçlandırılması hedeflenmektedir. Tarafların tutumuna göre;

 • 1 – 3 ay
 • 3 – 6 ay
 • 6 – 12 ay

Arasında davalar görülebilir. Şayet tarafların birinin veya her ikisinin de avukatlara vekâlet vermemesi halinde süreler uzamaktadır. 1 haftada davalar sonuçlandırılabileceği gibi 1 yıldan uzun sürede de davalar devam edebilir.

Tanıma ve Tenfiz Davaları Nedir, Nasıl Açılır?

Yurtdışında bir mahkeme tarafından verilmiş mahkeme ilamının hükmünün ve hükmün icrasının Türkiye’de geçerlilik kazanması için tanıma ve tenfiz davası açılması şarttır. Yabancı mahkeme tarafından verilmiş bir kararın tanıma ve tenfizi için dava açılmadığı takdirde karar Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde bir geçerlilik kazanamayacaktır.

Tanıma ve tenfiz davası için gerekli belgeler ve şartlar sağlandığı takdirde ilgili mahkemeler üzerinden dava açılabilir. Tanıma ve tenfiz davaları ülkemizde en çok boşanma davaları için açıldığı gözlemlenmektedir.

Tanıma ve Tenfiz Davası Hangi Süreler İçinde Açılmalıdır?

Tanıma ve tenfiz davasının konusuna ve niteliğine göre farklı sürelerde dava açılması mümkündür. Teorik olarak tanıma ve tenfiz davası açmanın zorunluluğundan söz edilemez. Ancak, yabancı mahkeme tarafından verilen bir kararın geçerli olması için bu davaların açılması şarttır. Tanıma ve tenfiz davası için herhangi bir zamanaşımı süresi veya hak düşürücü süre bulunmamaktadır.

Tanıma ve tenfiz davası yabancı mahkeme tarafından verilen kararın ardından kısa süre içinde açılması tavsiye edilmektedir. Özellikle boşanma davaları için velayet, nafaka, mal paylaşımı vb. konuların Türkiye’de de geçerli olması için dava açmak şarttır. Tanıma tenfiz davası açma süresi bu yönüyle mahkeme kararının kesinleşmesinden hemen sonra olarak ifade edilebilir.

Tanıma ve Tenfiz Davasında Hangi Ücretler Ödenir?

Tanıma ve tenfiz davası açılırken tarafların mahkemeye teslim etmesi gereken belgeler ve diğer mahkeme masrafları için belirli ücret ödemeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra, tanıma tenfiz davası ücreti içinde avukatlık ücretleri de sayılabilmektedir. Bu kapsam doğrultusunda ödenmesi gereken başlıca ücretler arasında;

 • Yeminli tercüman,
 • Avukat vekâletnamesi ücreti,
 • Dava ve mahkeme masrafları

Gelmektedir. Bunun dışında tanıma ve tenfiz davasının süresi ne kadar uzarsa ücret ve masraflarda o kadar artacaktır. Bu nedenle yurtdışında yaşayan kişilerin Türkiye’de avukata vekâlet vererek tüm işlemlerin takip edilmesini sağlaması gayet yerinde olacaktır.

Tanıma ve tenfiz davası açmadığınız takdirde yabancı mahkeme tarafından verilen karar sadece kararın verildiği ülke için geçerli olacaktır.

Tanıma Ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Yurtdışında ( Almanya, İngiltere , Fransa ) yabancı bir mahkemeden alınmış boşanma kararının Türkiye’de geçerli olması için Türk mahkemelerinde tanıma veya tenfiz davası açılarak davanın türkiyede de geçerli olması istenebilir. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız Tanıma Ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer soruları ile sık sık karşılaşmaktayız.

Tanıma ve tenfiz davası için açılan davalarda karşı davalıya dava dilekçesi, dava sonrasında da dava sonucunun tebliğ edilmesi ile birlikte  karara bağlanmaktadır. Bu yüzden Tanıma Ve Tenfiz Davasında tebligat sorunu bulunmaktadır. Tanıma Ve Tenfiz Davası için 2 kez tebligat yapılması gerektiğinden, Mahkemece verilen karar ve dava dilekçesi karşı tarafa  TEBLİGAT en çok zaman alan konulardandır.

Tanıma ve Tenfiz Davasında Karşı Davalı tarafın yurtdışında olması nedeniyle yurtdışına tebligat 3-4 ay süre almaktadır. Dava içerisinde de karşı tarafa 2 kez tebligat yapılması gerekmektedir.

TANIMA VE TENFİZ DAVASI EN KISA NASIL SONUÇLANIR

Tanıma davasında Tebligatın uzun zaman almamasının çözümü ise tarafların her ikisinin de Türkiye’den ayrı birerer avukata vekaletname vermesidir.Tebligatların vekil sıfatıyla avukata yapılacağından yurtdışına tebligat yapılmasına gerek kalmayacaktır. Bu şekilde tebligat süresi yaklaşık 3-5 gün sürmektedir. Bu nedenle Tanıma Ve Tenfiz Davası evrakların tamam olmasına bağlı olmak şartıyla 10-15 gün içerisinde sonuçlanacaktır. Bu durumda tanıma ve tenfiz davası en kısa sürede en hızlı sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Yukardaki açıklanan sebepler ile açılan tanıma ve tenfiz davasının avukat marifeti ile takip edilmesi durumunda tanıma ve tenfiz davası daha kısa sürer.  Tanıma ve tenfiz davası sonuçlanacak ve verilen karar kesinleşecektir. Mahkemece verilen kararın kesinleşmesi durumunda Boşanma ile ilgili kararlarda Nüfus müdürlüğüne yazı yazılarak medeni durum verilen mahkeme kararına göre işlenecektir.  Tenfiz davasının alanına giren velayet veya nafaka durumu varsa, Mahkemece verilen kararın kesinleşmesiyle, kararın uygulanması daha hızlı ve çabuk olacaktır. Tanıma Ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer sorusuna yukarıda cevap aradık.

10 SORULAR

 1. TUĞCE SARUCAN dedi ki:

  Tanıma Ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

 2. KÜRŞAT EMRE dedi ki:

  Tanıma Ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

 3. GÜRKAN AKTEN dedi ki:

  Tanıma Ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

 4. CEYLAN ARPALI dedi ki:

  Tanıma Ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim…

 5. ŞERİFE ERTURAN dedi ki:

  Tanıma Ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 6. CEYLİN ERGÜN dedi ki:

  Tanıma Ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

 7. NURETTİN ARBAĞ dedi ki:

  Tanıma Ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

 8. SEDA FAYDACI dedi ki:

  Tanıma Ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

 9. TUĞRA ÜNLÜ dedi ki:

  Tanıma Ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 10. AYBÜKE SOYASLAN dedi ki:

  Tanıma Ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler….

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri