Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme Suçu

Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme Suçu Nedir? Taksirle adam öldürme suçu Türk Ceza Kanununda düzenlenen suçlardan biridir. Bu suç tipi, hayat karşı işlenen suçlar bölümünde incelenmiştir. Bir olayda taksirli hareket edilmiş olmasının ispatı zordur. Özellikle olay sonucunda ölüm gerçekleşmişse, maktulün beyanı da bulunamayacağı için taksir ya da kastın tespiti delillere ve hakimin takdirine kalacaktır. Taksir en genel tanımıyla, öngörülebilecek bir olayın özen yükümlülüğüne uyulmadığı için gerçekleşmesidir. Fail burada adam öldürme suçu işlemek istemese bile sonucu öngörebilir nitelikte olmalıdır.

Taksirle Adam Öldüren Kişiye Karşı Kimler Dava Açabilir?

Taksirle adam öldürme suçu sonucunda, faile karşı dava açılacaktır. Bu davayı açabilecek kişiler belirlidir. Mağdurun yakınları bu davanın açılması yönünde hakka sahiptir. Mağdur yakınlarını genel olarak şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Anne
 2. Baba
 3. Çocuklar
 4. Kardeşler

Bu yakınlık çeşitleri somut olaya göre artırılabilse de genel olarak bu şekildedir.

Taksirle Adam Öldürme Davasında Mahkeme:

Taksirle adam öldürme sonucunda davanın hangi mahkemede görüleceği de önemlidir. Söz konusu olay taksirin basit haliyse asliye ceza mahkemesi görevli olurken, taksirinin nitelikli halinde ağır ceza mahkemesi görevli olacaktır. Taksirin nitelikli halinin belirlenmesinde de Türk Ceza Kanunu hükümlerine dayanılmaktadır. Türk Ceza Kanunun taksiri düzenleyen maddesinde, nitelikli hal için birden fazla adam öldürmeyle birlikte yaralama suçunun oluşması gerektiği belirtilmiştir.

Taksirle ölüme sebebiyet verme görevli mahkemenin belirlenmesi, suçun niteliğine göre değişiklik göstermektedir.

Taksirle Adam Öldürme Davasında Şikayet Süreleri:

Taksirle adam öldürme suçunda şikayet süresi, diğer tüm suç tiplerinde olduğu gibi şikayete bağlı olup olmamasına göre değişmektedir. Burada söz konusu olay, şikayete bağlı değildir. Savcılık, taksirle adam öldürüldüğünü öğrenir öğrenmez fail hakkında resen soruşturma yürütecektir. Bu olayda açılacak dava kamu davası niteliği taşımaktadır. Her ne kadar şikayete bağlı bir suç olmasa da, olayın hakkaniyeti açısından yaklaşık 15 yıllık bir zamanaşımı süresinden bahsetmek mümkündür. Bu zamanaşımı süresi içerisinde soruşturma talebinde bulunulmazsa, sonrasında soruşturma yapılmayacaktır. Kamu davası açılsa dahi, müşteki sıfatıyla davaya katılmak mümkün olacaktır.

Taksirin Belirlenmesinde Önemli Faktörler:

Bir olayın kastla mı yoksa taksirle mi işlendiğinin belirlenmesi için, olayın taksir şartlarını taşıyor olması gerekmektedir. Taksirin şartları genel olarak, sonucun öngörülmesi ancak sonucun istenmemesi üzerine kurulu olacaktır. Somut olaydaki fiil, taksirle işlenebilen bir suç olmalıdır. Hareket irada kapsamında yapılmalıdır ancak olayın sonucu iraden istenmemelidir. Yapılan iradi hareketle netice arasında bir nedensellik bağı bulunmalıdır ve netice öngörülebilir olmalıdır. Neticenin öngörülebilir olması ile neticenin istenmesi aynı şey değildir. Buradaki ayrım bilinçli taksir ve basit taksirde de görülebilir. Kişinin hareketi yaparken ki iradesi, özen yükümlülüğüne aykırı davranması ile doğru orantılıdır. Ancak özen yükümlülüğüne aykırı davranışın kasta sebebiyet vermemesi gerekir.

Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme Suçu

TAKSİR NEDİR?

Taksir, dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırılık dolayısıyla, bir davranışın suçun kanuni tanımında belirtilen neticesi öngörülmeyerek gerçekleştirilmesidir.

TAKSİRLE ÖLÜME SEBEBİYET VERME SUÇU

Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme Suçu ile ilgili olarak, taksirle işlenen fiiller, kanunun açıkça belirttiği hallerde cezalandırılır.Taksir, dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırılık dolayısıyla, bir davranışın suçun kanuni tanımında belirtilen neticesi öngörülmeyerek gerçekleştirilmesidir. Kişinin öngördüğü neticeyi istememesine karşın, neticenin meydana gelmesi halinde bilinçli taksir vardır; bu halde taksirli suça ilişkin ceza üçte birden yarısına kadar artırılır.Taksirle işlenen suçtan dolayı verilecek olan ceza failin kusuruna göre belirlenir. Birden fazla kişinin taksirle işlediği suçlarda, herkes kendi kusurundan dolayı sorumlu olur. Her failin cezası kusuruna göre ayrı ayrı belirlenir. Taksirli hareket sonucu neden olunan netice, münhasıran failin kişisel ve ailevi durumu bakımından, artık bir cezanın hükmedilmesini gereksiz kılacak derecede mağdur olmasına yol açmışsa ceza verilmez; bilinçli taksir halinde verilecek ceza yarıdan altıda bire kadar indirilebilir.

Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme Suçu Cezası

Taksirle başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.

Taksirle yaralamaya sebebiyet verme suçunda, karşı tarfın yani mağdurun; Duyularından veya organlarından birinin işlevinin sürekli zayıflamasına, Vücudunda kemik kırılmasına, Konuşmasında sürekli zorluğa, Yüzünde sabit ize, Yaşamını tehlikeye sokan bir duruma, Gebe bir kadının çocuğunun vaktinden önce doğmasına, neden olmuşsa, birinci fıkraya göre belirlenen ceza, yarısı oranında artırılır.

Taksirle yaralamaya sebebiyet verme suçunda, mağdurun; İyileşmesi olanağı bulunmayan bir hastalığa veya bitkisel hayata girmesine, Duyularından veya organlarından birinin işlevinin yitirilmesine, Konuşma ya da çocuk yapma yeteneklerinin kaybolmasına, Yüzünün sürekli değişikliğine, Gebe bir kadının çocuğunun düşmesine, neden olmuşsa, birinci fıkraya göre belirlenen ceza, bir kat artırılır.fiilin birden fazla kişinin yaralanmasına neden olması halinde, altı aydan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Taksirle yaralama suçunun soruşturulması ve kovuşturulması şikâyete bağlıdır. Ancak, birinci fıkra kapsamına giren yaralama hariç, suçun bilinçli taksirle işlenmesi halinde şikâyet aranmaz.

10 SORULAR

 1. DİLA ALGÖK dedi ki:

  Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme Suçu Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

 2. GÜLBİN ALAN dedi ki:

  Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme Suçu Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

 3. SEVİM TURGUT dedi ki:

  Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme Suçu Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

 4. NUH GÜNGÖR dedi ki:

  Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme Suçu Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

 5. EMİRHAN KIZILCA dedi ki:

  Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme Suçu Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

 6. ZEHRA YÜZYIL dedi ki:

  Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme Suçu Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

 7. YURDAGÜL KALAY dedi ki:

  Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme Suçu Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

 8. ALARA DÜZEN dedi ki:

  Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme Suçu Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

 9. ASLI YEŞİLYURT dedi ki:

  Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme Suçu Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

 10. SEYİT AKİ dedi ki:

  Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme Suçu Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri