Taksirle Ölüme Neden Olma Suçu

Taksirle Ölüme Neden Olma Suçu Nedir? Bir kişinin taksirle öldürülmesi, bu ölüme sebep olan kişinin olayın sonucunu bilemeden öldürmesidir. Olayda ölümün planlanması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu tür ölümler çeşitli sebeplerden meydana gelebilir. Örneğin doktorların hatasından dolayı hastanın ölmesi bu duruma örnektir. Ya da ihmalsizlikten dolayı yaşanan kazalar sonucunda vatandaşların hayatlarını kaybetmesi de buna örnek olarak gösterilebilir. Yaşanan bu durumlarda ölen kişinin yakınlarındakilerin tazminat davası açma hakkı bulunur.  Suçu işleyen kişiler ile ilgili dava süreci Asliye Ceza Mahkemesi’nde ya da Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşir. Bu mahkemelerin hangisinin olduğu ölen kişi sayısının değişmesi ile belirlenir.  Olayda hayatını kaybedenlerin sayısının bir olması durumunda dava sürecini Asliye Ceza Mahkemesi yürütür. Diğer durumda ise Ağır Ceza Mahkemesi dava ile ilgilenir.

Alınan Cezaların Paraya Dönüşmesi

Taksirle bir kişinin ölümüne sebebiyet sonucunda alınan hapis cezaları istenildiğinde paraya dönüştürebilinir. Paraya dönüştürülmesi için herhangi bir sınır bulunmuyor. Suçu işleyen kişilerin aldıkları ceza yılı fark etmeksizin para cezasına dönüştürülebiliniyor. Fakat bilinçli bir şekilde ölüme neden olan durumlarda alınan cezalar paraya dönüştürülemez.

Taksirle Adam Öldürme Bilinçli Bir Şekilde Yapılabilir Mi?

Bazı durumlarda ölümün olacağı tahmin edilmese de ölüme sebebiyet verecek unsurlar ihmalsizlik ve dikkatsizlik sonucunda hazır hale gelmiştir. Özellikle hastanelerde alınmayan önlemler sonucunda hastaların hayatlarını kaybetmesi ölümün bilinçli bir şekilde yapılmasına zemin oluşturur. Bunun yanı sıra trafikte yaşanan kazalardan bazıları da bu duruma örnek olarak verilebilir. Trafik kurallarına uymayanların kaza sonucunda başka birinin hayatlarını kaybetmelerine neden olmaları da bilinçli bir şekilde yapılan suçtur. Bunun yanı sıra alkollü aracın kullanılmasının yasak olduğunu bilenlerin bu şekilde araba kullanmaları sonucunda herhangi birinin ölmesine sebep vermesi de bilinçli olarak ölümüne neden olur. Bu durumların yaşanmaması için gerek meslek gruplarının gerekse vatandaşların kurallara uyarak başkalarının hayatlarını sona erdirecek durumların yaşanmaması için önlem almaları gerekir.

Dava İçin Belli Bir Süre Var Mı?

Suçu gerçekleştirenler için dava açılmasında belli bir süre kısıtlaması bulunur. Bu süre 15 yıl olarak belirlenir. Belirlenen süre sonucunda dava açılmaması durumunda herhangi bir şekilde dava açma hakkı bulunmaz. Bu yüzden suçu işleyenlerin ağır bir şekilde cezalandırılması için zamanında dava açılması gerekir.

Suçluya Hangi Cezalar Verilir?

Taksirle birinin ölümüne sebep olanlara verilen ceza 2 ile 6 yıl arasındadır. Fakat bu cezayı bilinçli bir şekilde suçu işleyenler almaz. Olayı bilinçli gerçekleştirenler daha ağır hapis cezası alır.  Bunlara verilen ceza 2 ile 15 yıl arasındadır. Bu sürenin belirlenmesi mahkeme sonucunda olayın nasıl gerçekleştiği ile ilgili bilgilerin toplanıp değerlendirilmesi ile belirlenir. Olayda herhangi bir şekilde ihmal ya da kural tanımama durumunun olup olmadığı verilen ceza süresini değiştirir.

Taksirle Ölüme Neden Olma Suçu

MADDE 85 – (1) Taksirle bir insanın ölümüne neden olan kişi, (Değişik ibare: 5328 – 31.3.2005 / m.3) “iki yıldan” altı yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (2) Fiil, birden fazla insanın ölümüne ya da bir veya birden fazla kişinin ölümü ile birlikte bir veya birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmuş ise, kişi (Değişik ibare: 5328 – 31.3.2005 / m.3) “iki yıldan” onbeş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

10 SORULAR

 1. SENA ARSLANOĞLU dedi ki:

  Taksirle Ölüme Neden Olma Suçu Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

 2. SUNA KAYABAŞI dedi ki:

  Taksirle Ölüme Neden Olma Suçu Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

 3. ERDİNÇ SARAÇ dedi ki:

  Taksirle Ölüme Neden Olma Suçu hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

 4. VACİDE KARATÜRK dedi ki:

  Taksirle Ölüme Neden Olma Suçu Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

 5. DAĞHAN DÜZGÜN dedi ki:

  Taksirle Ölüme Neden Olma Suçu Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

 6. SAFA ŞENDUR dedi ki:

  Taksirle Ölüme Neden Olma Suçu Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 7. RUKİYE DEMİRCİOĞLU dedi ki:

  Taksirle Ölüme Neden Olma Suçu Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

 8. CEYHUN TÜZE dedi ki:

  Taksirle Ölüme Neden Olma Suçu Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

 9. AYHAN PER dedi ki:

  Taksirle Ölüme Neden Olma Suçu Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 10. BEYHAN SARAÇLI dedi ki:

  Taksirle Ölüme Neden Olma Suçu Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri