Suç Delillerini Yok Etme Gizleme Veya Değiştirme

Suç Delillerini Yok Etme Gizleme Veya Değiştirme

Türk Ceza Kanunu  Madde : 281 

Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme (1) Gerçeğin meydana çıkmasını engellemek amacıyla, bir suçun delillerini yok eden, silen, gizleyen, değiştiren veya bozan kişi, altı aydan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Kendi işlediği veya işlenişine iştirak ettiği suçla ilgili olarak kişiye bu fıkra hükmüne göre ceza verilmez. (2) Bu suçun kamu görevlisi tarafından göreviyle bağlantılı olarak işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır. (3) İlişkin olduğu suç nedeniyle hüküm verilmeden önce gizlenen delilleri mahkemeye teslim eden kişi hakkında bu maddede tanımlanan suç nedeniyle verilecek cezanın beşte dördü indirilir.

YARGITAY KARARI: SUÇ DELİLLERİNİ YOK ETME VEYA DEĞİŞTİRME SUÇU

T.C YARGITAY  1.CEZA DAİRESİ ESAS NO.2007/2235  KARAR NO.2008/5944  KARAR TARİHİ.15.07.2008

AÇIKLAMA

Katılan vekilinin yetkisi bulunmadığından 6136 sayılı Yasa’ya muhalefet suçundan kurulan hükme yönelen temyiz başvurusunun CMUK’nın 317. maddesi uyarınca reddine karar verildi.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun ve Dairemizin istikrar kazanmış kararlarına göre; suç delillerini gizlemek ve yok etmek eyleminin delillerinin gizlendiği iddia edilen suça iştirak düzeyine ulaşabileceği ve delilleri gizlenen suçun yargılamasını etkileyerek suçun sübutunu ve vasfının değişmesine yol açarak katılanın yararlarını etkilemesinin söz konusu olması nedeniyle, katılanın anılan suçtan açılan davaya katılabileceği ve verilen hükmü de temyiz edebileceğinden tebliğnamedeki bu suçtan kurulan hükme yönelen temyiz talebinin reddine dair düşünce benimsenmemiştir.

KARAR

Adam öldürmek ve suç delillerini gizlemek ve yok etmek suçlarından kurulan hükümlerle ilgili incelemede; Tek eylem nedeniyle iki ayrı suçtan dava açılıp her iki suçtan da ayrı ayrı hüküm kurularak beraat kararı verilemeyeceği hususu da dikkate alınarak; oluşa ve delillere göre, elde edilen delillerin adam öldürme suçundan hükümlülüğe yeter nitelik ve derecede bulunmamakla beraber sanığın daha önce izinsiz taşıdığı 6136 sayılı Yasa kapsamına göre tabancasını ölene verdiği, bu tabancayla intihar eden ölenin yanına gittiğinde, kendi tabancasının kullanıldığını görmesi üzerine, öldürme fiilinin delili olan bu tabancayı olay yerinden alarak yok ettiği, böylece öldürme suçunun delillerini gizlemek ve yok etmek suçunu işlediği anlaşıldığı ve bu suçtan cezalandırılmasına karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde hem adam öldürme hem de suç delillerini gizlemek ve yok etmek suçundan beraatine karar verilmesi,

SONUÇ: Yasaya aykırı olup, katılan vekilinin itirazları bu sebeple yerinde görüldüğünden hükmün kısmen tebliğnamedeki düşünce hilafına BOZULMASINA…

7 SORULAR

 1. HAYRİYE ERDOĞA dedi ki:

  Suç Delillerini Yok Etme Gizleme Veya Değiştirme Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler….

 2. TARIK GÜRÜN dedi ki:

  Suç Delillerini Yok Etme Gizleme Veya Değiştirme Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

 3. ÇAĞATAY ÇANGA dedi ki:

  Suç Delillerini Yok Etme Gizleme Veya Değiştirme Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

 4. EGEMEN CEMRİ dedi ki:

  Suç Delillerini Yok Etme Gizleme Veya Değiştirme Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

 5. SERCAN SARIASLAN dedi ki:

  Suç Delillerini Yok Etme Gizleme Veya Değiştirme bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

 6. ELÇİN SALUR dedi ki:

  Suç Delillerini Yok Etme Gizleme Veya Değiştirme Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

 7. HÜSEYİNCAN BAYAR dedi ki:

  Suç Delillerini Yok Etme Gizleme Veya Değiştirme bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri