Rusya Boşanma Tanıma Tenfiz

Rusya Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Nedir Nasıl Açılır? Türk vatandaşlarının Rusya Mahkemeleri aracılığı ile boşanmasının ardından Türkiye’de bu kararın geçerli olabilmesi için çiftlerin Türkiye’de tanıma tenfiz davasını açmaları gerekir. Tanıma tenfiz davasının açılmaması durumunda çiftler, Rusya Mahkemeleri tarafından boşanmış olsalar da Türkiye’de evli olarak gözükür.

Evli olarak gözükmelerinden dolayı çiftler Türkiye’de ikinci kez evlenmek istedikleri zaman evlenemez. Bunun dışında Türkiye’de tanıma tenfiz davasının açılmaması durumunda çiftlerin evli olarak gözükmesinin sonucunda birbirlerinin mal varlıklarından yararlanabilme hakkına sahip olur. Bu yüzden çiftlerin böyle sorunlarla karşılaşmamaları için Türkiye’de tanıma tenfiz davasını açmaları gerekir.

Rusya ve Türkiye’de Boşanma Durumu

Rusya’da boşanan Türk vatandaşlarının boşanma durumları Türkiye’de geçerli  sayılmaz. Bunun için çiftlerin Türkiye’de tanıma tenfiz davası açarak nüfus cüzdanlarına boşandıklarına dair bilgiyi işletmeleri gerekir. Rusya Mahkemelerinin verdiği boşanma davası ile ilgili kararlar sadece Rusya sınırları içerisinde geçerliliğini korur.

Bu yüzden çiftlerin Rusya’da hemen boşandıktan sonra Türkiye’de tanıma tenfiz davasının açılması için uzman avukatlarla beraber çalışmalarını sürdürmeleri gerekir. Ayrıca Rusya’da yaşayan Türk vatandaşların tanıma tenfiz davası açabilmeleri için Türkiye’ye gelmelerine gerek yoktur. Çünkü Rusya’dan vekâlet belgesi göndererek de Türkiye’de vekilinin bütün dava süreçleri ile ilgilenmesini sağlayabilir.

Davanın Açılma Zamanı

Rusya’da boşanan Türk vatandaşlarının Türkiye’de tanıma tenfiz davasını açabilmeleri için belli süre kısıtlaması bulunmaz. Taraflar istedikleri zaman Rusya’da boşanma kararının geçerliliğini Türkiye’de sağlamak için tanıma tenfiz davasını açabilir. Fakat Rusya’da boşanıp uzun süre tanıma tenfiz davası açılmazsa taraflar belli sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Türkiye’ye geldikleri zaman evli gözükeceklerinden dolayı çiftlerden herhangi biri evlenmek istediği zaman evlenemez.

Bunun dışında çiftlerin evli gözükmelerinin sonucunda birbirlerinin mal varlıklarından yararlanabilme hakkına sahip olur. Bu yüzden çiftlerin boşanma kararlarının bir an önce Türkiye’de geçerli sayılması için tarafların tanıma tenfiz davasını uzman avukatların desteğiyle beraber açmaları gerekir. Ayrıca Türkiye’ye gelemeyen taraflardan biri Rusya’dan vekâlet belgesi göndererek vekili tarafından bütün dava süreçleri takip edilebilir.

Tanıma Tenfiz Davası İçin Talep Edilen Belgeler

Tarafların Rusya’da boşanma durumlarının Türkiye’de geçerli sayılabilmesi için çiftlerin tanıma tenfiz davası açmaları gerekir. Tanıma tenfiz davalarının açılması için gerekli evrakların yetkili mahkemelere teslim edilmesi gerekilir. Bu evraklar aşağıda şu şekilde verilir:

 • Rusya Mahkemeleri tarafından verilen boşanma kararı evrakının aslı ve noter tasdikli kopyası,
 • Boşanma davasına ait kesinleşme şerhi,
 • Boşanma davası aslı üzerine alınması gereken apostil şerhi,
 • Boşanma kararının, kesinleşme şerhinin ve apostil şerhinin yeminli bir tercüman tarafından tercüme ettirilmiş olması,
 • Belgelerin Türkçe’ ye çevrilmesinin ardından yine Noter veya Konsolosluk gibi yetkili yerlerden tasdik edilmiş olması,
 • Pasaport ve Nüfus Cüzdanı fotokopisi,
 • Türkiye’de tanıma davası için verilen noter tasdikli ya da konsolosluktan verilen resimli boşanma vekâletnamesi olması gerekir.

 

4 SORULAR

 1. SERPİL ÇIPLAK dedi ki:

  Rusya Boşanma Tanıma Tenfiz Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 2. HANDE SÜRER dedi ki:

  Rusya Boşanma Tanıma Tenfiz Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

 3. SIRRI ERDEN dedi ki:

  Rusya Boşanma Tanıma Tenfiz Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

 4. HAMİT İÇTÜZER dedi ki:

  Rusya Boşanma Tanıma Tenfiz Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler….

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri