Özel Üniversite Yaz Okulu Para İadesi

Özel Üniversite Yaz Okulu Para İadesi

Özel Üniversite Yaz Okulu Para İadesi ile ilgili olarak yargıtay önemli karar almıştır.Başarısız oldukları dersleri tekrar okurken ikinci bir ödeme yapan öğrencilerin tekrar ücret alınmasını sebepsiz zenginleşme olarak yorumladı. Özel Üniversite Yaz Okulu Para ödemir öğrenciler bu paralarını 10 yıllık geriye dönük almaları mümkün olmaktadır.Özel Üniversite Yaz Okulu Para İadesi almak için öğrencilerin Tüketici mahkemelerine dava açmaları gerekmektedir.

Özel Üniversite Yaz Okulu Para İadesini okuldan talep etmek isteyen tüm öğrenciler için emsal teşkil edecek bir içtihat kararı olmuştur. Yargıtay bu kararında vakıf üniversitelerinin ticari bir işletme olduklarına dair bir yorum yapmıştır. Kararı veren yerel mahkemenin de tüketici mahkemesi olması önemlidir. Sebepsiz zenginleşme ciddi bir hukuk ihlalidir ve Yargıtay çok kritik bir konuda önemli bir karar vermiştir. Bu kararla birlikte Vakıf üniversitelerinde okuyan tüm öğrenciler bugüne kadar ödemiş oldukları başarısız derslere ilişkin ek ücret bedellerini mahkeme yoluyla geri alabilirler.

Özel Üniversite Yaz Okulu Para İadesi – Yargıtay Kararları

T.C. YARGITAY 3.Hukuk Dairesi Esas:  2013/6535 Karar: 2013/9400 Karar Tarihi: 06.06.2013

ALACAK DAVASI – DAVACIDAN EĞİTİM ÜCRETİ DIŞINDA FAZLADAN HAKSIZ YERE TAHSİLAT YAPILDIĞI – HAKSIZ YERE DAVACIDAN TAHSİL EDİLEN MİKTARIN DAVALI ÜNİVERSİTE YÖNÜNDEN SEBEPSİZ ZENGİNLEŞME TEŞKİL EDECEĞİ – ALACAĞIN TAHSİLİ GEREĞİ.

ÖZET: Somut uyuşmazlıkta, 2005 – 2008 yılları ile 2009 güz yarıyılı döneminde eğitim ücreti toplamı ….. TL olduğu halde davacının davalı Üniversiteye toplam …… TL ödediği, bu kapsamda davalı üniversitenin …… TL’yi davacıdan haksız yere tahsil ettiği anlaşılmaktadır. Haksız yere davacıdan tahsil edilen ….. TL davalı üniversite yönünden sebepsiz zenginleşme teşkil eder ve sebepsiz zenginleşilen tutarın davacıya iadesi gerekir. Toplanan kanıtlara göre davanın kısmen kabulü ile …… TL alacağın dava tarihinden itibaren değişken yasal faiz oranı uygulanmak sureti ile hesaplanacak işlemiş faizi ile birlikte davalıdan alınarak davacıya verilmesine, davacının fazlaya yönelik isteminin reddine, karar vermek gerekmiştir.

KONUNUN ÖNEMİ GEREĞİ YÖK KARARI

T.C. YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞI GENEL KURUL KARARLARI Oturum Tarihi: 15.09.2008 Oturum No.  ………19….. KARAR.2008.19.2427

Yrd.Doç.Dr. Faris KOCAMAN’ın; Haliç Üniversitesi, İşletme Fakültesi, Dış Ticaret ve Uluslararası İşletmecilik bölümü ikinci sınıfında öğrenimine devam eden oğlu Oğuzhan KOCAMAN’dan birinci sınıftan kalan dersleri için (ikinci sınıfın ücretinin dışında) ücret istendiği, Devlet üniversitelerinde olmayan bu uygulamanın yasal olmadığı ve bu yöndeki uygulamanın Kurulumuz tarafından düzeltilmesi talebini içeren dilekçesi incelendi.

Yapılan inceleme neticesinde; 2547 Sayılı yükseköğretim Kanunu’nun Ek 10. maddesine göre mali, idari ve ekonomik konularda Kurulumuzun gözetim ve denetimine tabi olan vakıf Yükseköğretim kurumlarında okuyan öğrencilerden kayıt yaptırdıkları dönem ve eğitim-öğretim yılı için ücret alındığı, bir üst sınıfa geçen ve bir önceki eğitim-öğretim yılı/dönemi için ücret ödemiş olan öğrencilerden daha önce alıpta başaramadığı ve yeniden alması gereken ve ücretleri daha önce alınmış/ödenmiş olan alt sınıf dersleri için bir ücret alınmasının uygun olmadığına karar verildi.

Özel Üniversite Yaz Okulu Para İadesi

Özel Üniversite Yaz Okulu Para İadesi

16 SORULAR

 1. ARİ AYŞEN dedi ki:

  Özel Üniversite Yaz Okulu Para İadesi Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

 2. NEBAHAT ÜZDÜRMEZ dedi ki:

  Özel Üniversite Yaz Okulu Para İadesi Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

 3. DORUKHAN AYDEMİR dedi ki:

  Özel Üniversite Yaz Okulu Para İadesi Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 4. G İPEK dedi ki:

  Özel Üniversite Yaz Okulu Para İadesi Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

 5. MUHAMMET İMRE dedi ki:

  Özel Üniversite Yaz Okulu Para İadesi hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

 6. ZEHRA KALENDER dedi ki:

  Özel Üniversite Yaz Okulu Para İadesi Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

 7. DİLAY TAŞKIN dedi ki:

  Özel Üniversite Yaz Okulu Para İadesi Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

 8. DİLEK TUĞ dedi ki:

  Özel Üniversite Yaz Okulu Para İadesi bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

 9. ERDAL EDİZ dedi ki:

  Özel Üniversite Yaz Okulu Para İadesi Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

 10. SERKAN ABAR dedi ki:

  Özel Üniversite Yaz Okulu Para İadesi Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

 11. HACER DEDE dedi ki:

  Özel Üniversite Yaz Okulu Para İadesi Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

 12. MUNKH-ALDAR ÇAKIR dedi ki:

  Özel Üniversite Yaz Okulu Para İadesi Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

 13. BAYAR KÜTÜKDE dedi ki:

  Özel Üniversite Yaz Okulu Para İadesi Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

 14. ŞEBNEM ÖZAYDIN dedi ki:

  Özel Üniversite Yaz Okulu Para İadesi Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

 15. VOLGA ÖZTÜRK dedi ki:

  Özel Üniversite Yaz Okulu Para İadesi Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

 16. RUTKAY DENER dedi ki:

  Adaletin küçüldüğü ülkelerde, büyük olan artık suçlulardır.

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri