Nesebin Düzeltilmesi Davası

Nesebin Düzeltilmesi Davası Nedir? Soy bağının düzeltilmesi davası olarak da bilinen bu dava, doğan çocuk üzerinde iddia edilen durumlara göre şekillenmektedir. Aileye ve soy bağına ilişkin her türlü dava, Türk Medeni Kanunu çerçevesinde düzenlenmiştir. Türk Medeni Kanununda düzenlenen hükümlere göre, evlilik sürecinde veya evliliğin sona ermesinden itibaren 300 gün içinde doğan çocuğun babası koca sayılmaktadır. Her ne kadar kanun gereğince böyle bir kabul söz konusu olsa da, bazı durumlarda koca ile çocuk arasında böyle bir ilişki olmayabilir. İşte böyle durumlarda itiraz edilmesi ve nesebin düzeltilmesi mümkündür.

Nesebin Düzeltilmesi Davası Kime Karşı Açılır?

Nesebin düzeltilmesi davasında söz konusu olan hak, şahsa sıkı sıkıya bağlıdır. Nesebin düzeltilmesi davasında taraflar belirlenirken de bu esasa dayanılacaktır. Bu sebeple bu davayı açabilecek kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Anne
 2. Baba
 3. Annenin yasal mirasçıları
 4. Babanın yasal mirasçıları
 5. Çocuk
 6. Çocuk ölmüşse çocuğun yasal mirasçıları

Soy Bağının Düzeltilmesi Davasının Amacı:

Soy bağının iki tane olması mümkün değildir. Herkes bir soy bağıyla bağlı olarak hayat sürer. Bu yüzden yeni bir soy bağının hukuki açıdan doğması durumunda, soy bağının düzeltilmesi gerekmektedir. Soy bağının düzeltilmesi biyolojik baba üzerine bağ kurulması amacıyla gerçekleşmektedir. Soy bağının kurulması için öncelikle, önce kurulan soy bağının iptali ve yeni durumun kurulması gerekmektedir. Bunun için babalık davası açılması gündeme gelecektir. Hakim hükmüyle soy bağının kurulması için babalık davasının açılması şarttır.

Soy Bağının Düzeltilmesi Davasında Görevli Mahkeme:

Soy bağının düzeltilmesinde görevli mahkeme, Aile Mahkemeleridir. Aile hakkındaki hemen hemen her konuda görevli mahkeme, Aile Mahkemesi olacaktır. Yetki belirlenmesi ise kanunda öngörüldüğü şekilde yapılmalıdır. Taraflardan birinin dava veya doğum sırasındaki yerleşim yeri mahkemesi yetkili mahkeme olacaktır. Bu durumda görevli ve yetkili mahkemenin, taraflardan birinin dava veya doğum sırasındaki yerleşim yeri Aile Mahkemesi görevli ve yetkili mahkeme olacaktır.

Nesebin Düzeltilmesi Davasında Zamanaşımı:

Nesebin düzeltilmesi davasında sürelere dikkat etmek önemli değildir. Bunun sebebi, nesebin düzeltilmesi davasında sürenin önemli olmamasıdır. Bu dava kamu düzenine ilişkin bir davadır ve hukukun genel ilkeleri gereğince, kamu düzeninden sayılan davalarda süre söz konusu olmayacaktır. Elbette ki hakkaniyet gereği sürelerin isteğe bağlı olarak uzamaması sürüncemede kalmaması önemlidir. Ancak burada herhangi bir sınırdan da bahsetmek mümkün değildir.

Kamu düzeninden olan davaların bir başka önemli özelliği ise, davada aksine hüküm belirtilmedikçe her türlü kanıta başvurulabileceğidir. Bu davada taraf olan kişi, her türlü delile dayanarak soy bağının düzeltilmesi konusunda talepte bulunabilecektir. Davanın sonucunda hakim delillere dayanarak bir karar hükmedecektir. Karar taleple paralellik gösterebileceği gibi, talebin reddi yönünde de olabilmektedir. Bu yüzden dilekçenin önemle hazırlanması ve her türlü detaya yer verilmesi önemlidir.

Nesebin Düzeltilmesi Davası

ÇOCUKLA SOYBAĞI KURULMA UNSURLARI

Çocuk ile ana arasında soybağı doğumla kurulur. Çocuk ile baba arasında soybağı, ana ile evlilik, tanıma veya hakim hükmüyle kurulur.Soybağı ayrıca evlat edinme yoluyla da kurulur.

NESEBİN DÜZELTİLMESİ DAVASI HANGİ MAHKEMEDE AÇILIR

Nesebin Düzeltilmesi Davası ve Soybağına ilişkin davalar, taraflardan birinin dava veya doğum sırasındaki yerleşim yeri mahkemesinde açılır.

Nesebin Düzeltilmesi Davası Nasıl Açılır

Nesebin Düzeltilmesi Davasında, taraflar ve üçüncü kişiler, soybağının belirlenmesinde zorunlu olan ve sağlıkları yönünden tehlike yaratmayan araştırma ve incelemelere rıza göstermekle yükümlüdürler. Nesebin Düzeltilmesi Davasında, davalı, hakimin öngördüğü araştırma ve incelemeye rıza göstermezse, hakim, durum ve koşullara göre bundan beklenen sonucu, onun aleyhine doğmuş sayabilir.

22.11.2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun Üçüncü Kısım hariç olmak üzere İkinci Kitabı ile 3.12.2001 tarihli ve 4722 sayılı Türk Medeni Kanununun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanuna göre aile hukukundan doğan dava ve işler aile mahkemesinde görülür. Yani Nesebin Düzeltilmesi Davası aynı şekilde açılır..

12 SORULAR

 1. İBRAHİM ALTIKULAÇ dedi ki:

  Nesebin Düzeltilmesi Davası Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

 2. BADE ÖZDAMAR dedi ki:

  Nesebin Düzeltilmesi Davası Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 3. CANER ÖZKAYA dedi ki:

  Nesebin Düzeltilmesi Davası Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

 4. MUTLU AKKURT dedi ki:

  Nesebin Düzeltilmesi Davası Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler….

 5. HÜSNÜ SAMSI dedi ki:

  Nesebin Düzeltilmesi Davası Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

 6. NAZ DİLMEN dedi ki:

  Nesebin Düzeltilmesi Davası hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

 7. YALÇIN KISA dedi ki:

  Nesebin Düzeltilmesi Davası Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

 8. ŞEBNEM ÖZAYDIN dedi ki:

  Nesebin Düzeltilmesi Davası Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

 9. TUĞBA BOSTANCI dedi ki:

  Nesebin Düzeltilmesi Davası Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

 10. Anonim dedi ki:

  Merhaba,
  Nesebin düzeltilmesi davasını kim, kime karşı açabilir?

 11. YAREN SONCUL dedi ki:

  Nesebin Düzeltilmesi Davası Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 12. GÖKSU ATDAYEVA dedi ki:

  Nesebin Düzeltilmesi Davası Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri