Nafakanın Kaldırılması Davası

Nafakanın Kaldırılması Davası

Nafakanın Kaldırılması Davasında, hakim, istem halinde, irat biçiminde ödenmesine karar verilen nafakanın gelecek yıllarda tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına göre ne miktarda ödeneceğini karara bağlayabilir.

NAFAKANIN KALDIRILMASI DAVASI HANGİ MAHKEMEDE AÇILIR

Nafakanın Kaldırılması Davasında, görevli mahkeme, aile mahkemesidir.Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir.

NAFAKA GENEL KURALLAR NELERDİR

Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz. Maddi tazminat ve yoksulluk nafakasının toptan veya durumun gereklerine göre irat biçiminde ödenmesine karar verilebilir. Manevi tazminatın irat biçiminde ödenmesine karar verilemez.

NAFAKANIN KALDIRILMASI ŞARTLARI NELERDİR

Nafakanın Kaldırılması Davasının, İrat biçiminde ödenmesine karar verilen maddi tazminat veya nafaka, alacaklı tarafın yeniden evlenmesi ya da taraflardan birinin ölümü halinde kendiliğinden kalkar; alacaklı tarafın evlenme olmaksızın fiilen evliymiş gibi yaşaması, yoksulluğunun ortadan kalkması ya da haysiyetsiz hayat sürmesi halinde mahkeme kararıyla kaldırılır.

Nafakanın Kaldırılması Davası Nasıl Açılır

Nafakanın Kaldırılması Davasında, yetkili mahkeme, taraflardan birinin yerleşim yeri mahkemesidir. Tarafların mali durumlarının değişmesi veya hakkaniyetin gerektirdiği hallerde iradın artırılması veya azaltılmasına karar verilebilir.Nafakanın Kaldırılması Davasında Hakim, istem halinde, irat biçiminde ödenmesine karar verilen maddi tazminat veya nafakanın gelecek yıllarda tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına göre ne miktarda ödeneceğini karara bağlayabilir. Boşanmadan sonra açılacak nafaka davalarında, nafaka alacaklısının yerleşim yeri mahkemesi yetkilidir.Evliliğin boşanma sebebiyle sona ermesinden doğan dava hakları, boşanma hükmünün kesinleşmesinin üzerinden bir yıl geçmekle zamanaşımına uğrar. Nafaka davası, mirasçılıktaki sıra göz önünde tutularak açılır. Dava, davacının geçinmesi için gerekli ve karşı tarafın mali gücüne uygun bir yardım isteminden ibarettir.

Nafakanın, yükümlülerin bir veya bir kaçından istenmesi hakkaniyete aykırıysa hakim, onların nafaka yükümlülüğünü azaltabilir veya kaldırabilir.Nafakanın Kaldırılması Davasında, nafaka alacaklısına bakmakta olan resmi veya kamuya yararlı kurumlar tarafından da açılabilir. Nafakanın Kaldırılması Davasında, hakim, istem halinde, irat biçiminde ödenmesine karar verilen nafakanın gelecek yıllarda tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına göre ne miktarda ödeneceğini karara bağlayabilir..

 

10 SORULAR

 1. HİMMET KAYMAS dedi ki:

  Nafakanın Kaldırılması Davası Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

 2. YAREN BOYSAN dedi ki:

  Nafakanın Kaldırılması Davası Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim…

 3. LEYLA SEZGİN dedi ki:

  Nafakanın Kaldırılması Davası Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

 4. LAL AYRIM dedi ki:

  Nafakanın Kaldırılması Davası Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

 5. ARİ SUNGURTEKİN dedi ki:

  Nafakanın Kaldırılması Davası Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

 6. ÖZER ÖRS dedi ki:

  Nafakanın Kaldırılması Davası Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

 7. TUĞRUL KARAMERCAN dedi ki:

  Nafakanın Kaldırılması Davası Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

 8. GÖZE YÜLEK dedi ki:

  Nafakanın Kaldırılması Davası hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

 9. EMİRHAN KIZILCA dedi ki:

  Nafakanın Kaldırılması Davası Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

 10. HÜSNÜ SAMSI dedi ki:

  Nafakanın Kaldırılması Davası Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri