Nafaka Avukatları Ankara

nafaka avukatları ankara

Nafaka Avukatları Ankara – Ücretleri

NAFAKA GENEL BİLGİLER 

Nafaka, boşanma işlemleri tamamlandıktan sonra çiftin ayrılmasından sonra çocuklara bakacak olan eşe karşı tarafça ödenecek belirli bir miktar paradır. Bu para çocukların eğitim ve ihtiyaçları için gerekli olan paradır. Ayrıca kadına nafakanın verilmesini sağlayan hususlardan biriside kadının yoksulluk derecesinde olduğu durumdur. Buna aile mahkemeleri karar vermektedir. Eğer çift ayrılmışsa ve mahkeme kadının yoksulluk derecesinde fakir olduğuna kanaat getirmişse erkek kadına veya kadın erkeğe belirli miktarda yoksulluk nafakası ödemek ile yükümlüdür. Bağlanan nafaka açılacak dava ile karşı tarafça kaldırılması istenebilir. Örneğin, nafaka süresi kadın bir başkası ile evlenene kadar devam edecektir. Veya aynı şekilde eğer kadın başka biriyle evlenmediği halde bir hayat sürüyorsa da aile mahkemesi bu durum neticesinde yoksulluk nafakasını kaldırır. Yoksulluk nafakasını kaldıran sebeplerden biriside kadının vefat etmesidir.

Başka bir nafaka türü ise iştirak nafakasıdır. İştirak nafakası başta bahsettiğimiz nafaka türüdür. Bu nafakada eşler ayrıldıktan sonra velayeti almayan eş velayeti alan eşe çocuklarının eğitim ve ihtiyaçlarının karşılaması koşulu ile para öder. Bu nafakanın devam süresi ise çocuğu reşit olana kadardır. Yani çocuk reşit yaşa ulaşmışsa böyle bir nafakayı ödemeye gerek yoktur. Fakat çocuğun eğitimi devam ediyorsa gene nafaka ödenmeye devam eder. Eğer eğitim bittiyse artık ödemesine gerek yoktur. Kız çocuklarında ise bu durum evleninceye kadar devam eder. Yani kız çocukları evlenene kadar iştirak nafakası alır.

Tedbir nafakası da dava süresince verilebilen nafaka türlerinden birisidir. Yani boşanma süresi devam ederken erkek boşanma süresi boyunca eşe tedbir nafakası verebilmektedir. Buna mahkeme karar verir. Eğer mahkeme bu süre boyunca erkeğin eşe ve çocuklarına karşı hükümlülüklerini yerine getirmeyeceğini düşünüyorsa tedbir nafakası talebinde bulunabilir. Bu nafakayı istemesi için herhangi bir nedene gerek yoktur. Aile mahkemesi buna hemen kendi isteğine göre karar verebilir. Ayrıca tedbir nafakası dava sonuçlandığında yoksulluk nafakasına dönüşecektir. Yani tedbir nafakasının da eşe verilme neden kadının ihtiyaçlarını karşılayamayacak seviyede yoksul olmasıdır.

Yukarda anlatılan bilgiler ışığında nafaka davasının ve tahsil edilme aşamalarını kendiniz takip edebileceğiniz gibi tüm işler için avukatı vekil tayin ederek işlemlerin daha sağlık ve huksal yürümesini sağlayabilirsiniz. Nafaka davaları ile ilgili olarak avukatı veya bireysel olarak en çok açılan davaların başında, nafakanın bağlanması, nafakanın kaldırılması davası, nafakanın indirilmesi davası, nafakanın ödememe ceza davası olarak sayabiliriz.

Nafaka Avukatları Ankara – Yargıtay Kararları

YARGITAY: NAFAKA DAVASI AVUKATA NİSPİ VEKALET ÜCRETİ TAKDİR EDİLMESİ

T.C. YARGITAY 2.Hukuk Dairesi Esas:  2013/10560 Karar: 2013/24451 Karar Tarihi: 31.10.2013

BOŞANMA VE NAFAKA DAVASI – KADININ ZİYNET ALACAĞINA İLİŞKİN TALEBİNİN KISMEN KABUL KISMEN REDDEDİLDİĞİ – KOCA YARARINA REDDEDİLEN MİKTAR ÜZERİNDEN NİSPİ VEKALET ÜCRETİ TAKDİR EDİLMESİ GEREKTİĞİNİN GÖZETİLMEMESİNİN İSABETSİZLİĞİ – KARARIN BOZULMASI

ÖZET: Davacı-karşı davalı kadının, ziynet alacağına ilişkin talebi kısmen kabul kısmen reddedildiği halde, davada kendisini vekil temsil ettiren davacı-karşı davalı kadın yararına kabul edilen kısımla ilgili, davalı-karşı davacı koca yararına da reddedilen miktar üzerinden karar tarihinde yürürlükte bulunan  Nafaka Avukatları Ankara Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi gereğince nispi vekalet ücreti takdir edilmesi gerektiğinin gözetilmemesi doğru görülmemiştir.

YARGITAY: NAFAKA DAVASI VE AVUKATLIK ÜCRETİ

T.C. YARGITAY 3.Hukuk Dairesi Esas:  2012/20530 Karar: 2012/24378 Karar Tarihi: 27.11.2012

NAFAKA DAVASI – DAVA DİLEKÇESİNDE İŞTİRAK NAFAKASININ ARTTIRILMASINA KARAR VERİLMESİ İSTENİLDİĞİ – VEKALET ÜCRETİNE HÜKMEDİLMESİ DOĞRU OLMADIĞI – USUL VE YASA HÜKÜMLERİNE AYKIRI OLDUĞU – NAFAKANIN BİR YILLIK TUTARI – HÜKMÜN BOZULMASI GEREĞİ

ÖZET: Karar tarihinde yürürlükte bulunan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin ilgili maddesi uyarınca, hükmolunan nafakanın bir yıllık tutarı üzerinden Tarifenin üçüncü kısmı gereğince hesaplanacak miktarın tamamının, Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümünde davanın görüldüğü mahkemeye göre belirlenmiş bulunan ücretten az olmayacak şekilde vekalet ücreti takdir edilmesi gerekmekte olup, davacı lehine …. TL vekalet ücretine hükmedilmesi gerekirken, … TL vekalet ücretine hükmedilmesi doğru değildir. Açıklanan bu yönün gözardı edilmesi usul ve yasa hükümlerine aykırı olup, bozmayı gerektirir.

Yargıtay Işığında Nafaka – Nafaka Avukatları Ankara

“…..Gerçekleşen bu durum karşısında boşanmaya neden olan olaylarda her iki tarafında eşit kusurlu olduklarının kabulü gerekir. Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz. (TMK.m.175) Yukarıda açıklandığı üzere boşanmaya sebep olan olaylarda davacı-karşı davalının daha ağır kusurlu olmadığı gerçekleştiğine göre, boşanma nedeniyle yoksulluğa düşeceği anlaşılan davacı-karşı davalı kadın yararına geçimi için uygun miktarda yoksulluk nafakası takdiri gerekirken, hatalı kusur belirlemesine bağlı olarak isteğin reddi doğru görülmemiştir.”

“…..Mahkemece taraflar eşit kusurlu kabul edilerek boşanma kararı verilmiş ise de toplanan delillerden davalı kocanın sürekli alkol aldığı eşine ve ortak çocuklarına karşı sürekli fiziksel şiddet uyguladığı, eşine kardeşiyle görüşmemesi için baskı yaptığı, çalışmasını istemediği, hakaret ve tehdit ettiği, davacı kadının da; eşine hakaret ettiği anlaşılmaktadır. Evlilik birliğinin temelden sarsılmasına neden olan olaylarda, davalı kocanın daha fazla kusurlu olduğunun kabulü gerekmektedir. Hal böyle iken tarafların eşit kusurlu kabul edilmesi ve bu hatalı kusur tespitine bağlı olarak davacı kadının maddi ve manevi tazminat (T.M.K. m. 174/1-2) isteklerinin reddedilmesi doğru olmamıştır.  Yargılama giderleri haksız çıkan taraftan alınır. Davacı kadının davası kabul edildiğine göre; davacı kadın tarafından yapılan tüm yargılama giderlerinin belirlenip davalı kocadan alınmasına karar verilecek yerde bir kısmının davacı kadın üzerinde bırakılması bozmayı gerektirmiştir. (H.M.K. m. 323, 326)  Davalı kocanın kabul edilen bir davasının olmamasına rağmen davalı koca yararına da karar tarihinde yürürlükte bulunan Nafaka Avukatları Ankara Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi uyarınca maktu vekalet ücretine hükmedilmesi doğru görülmemiştir…….”

11 SORULAR

 1. HALİM BAKIRCI dedi ki:

  Nafaka Avukatları Ankara Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

 2. DOĞAÇ AYDOĞDU dedi ki:

  Nafaka Avukatları Ankara hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

 3. HALİME BAŞARIR dedi ki:

  Nafaka Avukatları Ankara Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 4. EMİRHAN KIZILCA dedi ki:

  Nafaka Avukatları Ankara Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

 5. EMEL URAL dedi ki:

  Nafaka Avukatları Ankara Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 6. METEHAN SAMSA dedi ki:

  Nafaka Avukatları Ankara Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

 7. REGAİP ÇUBUK dedi ki:

  Nafaka Avukatları Ankara Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

 8. SAKİNE ŞENCAN dedi ki:

  Nafaka Avukatları Ankara Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

 9. SEVTAP BOZER dedi ki:

  Nafaka Avukatları Ankara Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

 10. BUKET İSKENDER dedi ki:

  Nafaka Avukatları Ankara bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

 11. YÜCEL GÜÇLÜ dedi ki:

  Nafaka Avukatları Ankara Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri