Manevi Tazminatın Reddi Halinde Karşı Vekalet Ücreti

Manevi Tazminatın Reddi Halinde Karşı Vekalet Ücreti

Manevi Tazminatın Reddi Halinde Karşı Vekâlet Ücreti Nedir? Vekâlet ücretleri, avukatların işlerini ve sorumluluklarını yerine getirdikten sonra taraflardan aldıkları ücret olarak bilinir. Avukatlar bu ücreti tarafların ihtiyaçlarını karşıladıkları ve davanın her aşamasında kendilerine yardım ve destek sağladıkları için alır. Vekâlet ücretinin alınması avukatlar için en doğal haktır. Özellikle tarafların davaları olumlu bir şekilde sonuçlandığı zaman avukatlar vekâlet ücretini hak eder. Fakat bir de açılan manevi tazminat davasının sonucunda mahkeme olumsuz karar verdiği sürece avukatların avukatlıklarını yaptığı taraflardan vekâlet ücreti de alınır.

Ücret Bilgileri

Avukatların davalı ve davacılar için sundukları imkânlar ve destekler sayesinde belli miktar vekâlet ücreti alır. Bu vekâletin ücreti davalarının ne şekilde sonuçlandığına göre, verilir. Yani avukatlarının alacakları vekâlet ücretleri davaların kazanılıp kazanılmadığına bakılarak verilir. Bunun dışında vekâlet ücretleri her sene farklılık içerisinde olur. Her yıl avukatlara verilmesi gereken vekâlet ücretleri belli yüzdelik oranlarda artar. Davalı veya davacının avukat vekâlet ücretlerini öderken bu oranlara bakmaları gerekir.

Vekâlet Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Her yıl avukatlara verilen vekâlet ücretleri değişir. Avukatların alacakları vekâlet ücretlerinin hesaplanmasında asgari ücretlerin artması da önemli rol oynar. Bu yüzden avukatlara vekâlet ödeyeceklerin bu oranları takip etmeleri gerekir. Bunun dışında davalı veya davacının avukatlara vekâlet vermesinde davanın sonucunun olumlu veya olumsuz olması da etkilidir. Ama her koşulda avukatlar dava için yaptıkları masrafları ve harcadıkları zaman için belli miktarlarda vekâlet ücreti alır. Vekâlet ücretinin alınması avukatların gösterdiği emeklerinin karşılığının bir kanıtı olarak ortaya çıkar. Bu yüzden davalar için avukatlarla çalışıldığı durumlarda her iki tarafın da avukatlara vekâlet ücretini ödemeleri gerekir.

Avukatlık Ücreti Ne İçin Alınır?

Vekâlet ücretini alacak avukatların belli davalara ve olaylara bakması gerekir. Avukatlar, görülen davaların veya olayların sonucunda vekâlet ücretini hem davalıdan hem de davacıdan alabilir. Bunun için avukatların her baktığı dava da vekâlet ücretini talep etme hakkı vardır. Davanın konularına göre davalı veya davacı farklı miktarlarda vekâlet ücretini çalıştıkları avukatlara öder. Aşağıda avukatların hangi davalara bakması sonucunda vekâlet ücreti alabileceği ile ilgili bilgiler yer alır:

 • Tüketicilerin karşılaştıkları sorunlardan dolayı avukatlara başvurarak dava açmak istedikleri zaman avukatların sağladığı yardım ve destekten dolayı vekâlet ücreti alma hakkı vardır.
 • Boşanma davalarında avukatlara müracaat edildiğinde davanın olumlu veya olumsuz olması durumda da tarafların her ikisi de vekâlet ücretini avukatlarına ödemek zorundadır.
 • İşyerinden çalışanın tazminat alabilmesi için avukatlardan destek alması durumunda çalışanların avukata vekâlet ücretini ödemeleri gerekir.
 • Trafik azası sonucunda karşı taraftan gelen maddi ve manevi zararın karşılanması için açılan tazminat davalarında mağdur olanlara yardım eden avukatın vekâlet ücretini alma hakkı vardır. Bu sayede avukatlar sunmuş olduğu bütün olanakları ve çabanın karşılığını vekâlet ücreti olarak alır.

Manevi Tazminatın Reddi Halinde Karşı Vekalet Ücreti

Manevi Tazminat Davası Red Vekalet Ücreti hesaplanırken, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nin 10/3.maddesine göre, manevi tazminat davasının tamamının reddi durumunda avukatlık ücretinin, tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümüne göre hükmolunacağı dikkate alınarak, maktu vekâlet verilir.

Manevi Tazminatın Reddi Halinde Karşı Vekalet Ücreti

YARGITAY KARARI: MANEVİ TAZMİNAT DAVASI REDEDİLMESİ VEKALET ÜCRETİ

T.C. YARGITAY 4.Hukuk Dairesi Esas Kararı

TAZMİNAT DAVASI – DAVALININ VE DAVA DIŞI EŞİN DAVACIYA YÖNELİK ALDATMA MAHİYETİNDEKİ DAVRANIŞLARININ TAZMİNATI GEREKTİRİP GEREKTİRMEYECEĞİ – EYLEMİN KİŞİLİK DEĞERLERİNE SALDIRI OLUŞTURACAK NİTELİKTE EYLEM OLARAK KABUL EDİLEMEYECEĞİ – İSTEMİN REDDİ GEREĞİ

ÖZET: Dava, kişilik haklarına saldırı nedeniyle uğranılan manevi zararın ödetilmesi istemine ilişkindir. Davalının eylemi, davacının kişilik değerlerine saldırı oluşturacak nitelikte bir eylem olarak kabul edilemez. Mahkemece davacının manevi tazminat isteminin tümden reddine karar verilmesi gerekirken, yerinde olmayan gerekçeyle karar verilmiş olması usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir.

Davacı kendisini vekil ile temsil ettirdiğinden kabul oranına göreve yürürlükte olan avukatlık ücret tarifesine göre belirlenen …..,00 TL avukatlık ücretinin davalıdan alınarak davacıya verilmesine,

Davalı kendisini vekil ile temsil ettirdiğinden red oranına göre ve davacı lehine hükmolunan avukatlık ücretinden fazlasına hükmolunamayacağından ….,00 TL avukatlık ücretinin davacıdan alınarak davalıya verilmesine

Manevi Tazminatın Reddi Halinde Karşı Vekalet Ücreti

T.C. YARGITAY 4.Hukuk Dairesi Esas Kararı

MANEVİ TAZMİNAT DAVASI – DAVACININ KIZININ AKRABALIK İLİŞKİLERİ VE AİLECE GÖRÜŞMELERİ OLAN DAVALI TARAFINDAN TEHDİT VE CEBİR YOLU İLE CİNSEL İSTİSMARI NEDENİYLE HAMİLE KALIP KÜRTAJ OLMASINA NEDEN OLDUĞU – HÜKMÜN ONANMASI

ÖZET: Davacı E. K. vekili tarafından, davalı C. K. aleyhine 30/04/2010 gününde verilen dilekçe ile manevi tazminat istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda dosyadaki yazılara, kararın dayandığı kanıtlarla yasaya uygun gerektirici nedenlere, özellikle delillerin değerlendirilmesinde bir isabetsizlik görülmemesine göre tarafların yerinde bulunmayan temyiz itirazlarının reddiyle usul ve yasaya uygun olan hükmün onanmasına karar verilmiştir.

Davacı kendisini vekil ile temsil ettirdiğinden kabul oranına göreve yürürlükte olan avukatlık ücret tarifesine göre belirlenen …..0,00 TL avukatlık ücretinin davalıdan alınarak davacıya verilmesine,

Davalı kendisini vekil ile temsil ettirdiğinden red oranına göre ve davacı lehine hükmolunan avukatlık ücretinden fazlasına hükmolunamayacağından ….,00 TL avukatlık ücretinin davacıdan alınarak davalıya verilmesine.

7 SORULAR

 1. SUDEM BALKAN dedi ki:

  Manevi Tazminatın Reddi Halinde Karşı Vekalet Ücreti Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

 2. LEYLA SEZGİN dedi ki:

  Manevi Tazminatın Reddi Halinde Karşı Vekalet Ücreti Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

 3. NECLA DERİN dedi ki:

  Manevi Tazminatın Reddi Halinde Karşı Vekalet Ücreti Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

 4. DOĞAÇ AYDOĞDU dedi ki:

  Manevi Tazminatın Reddi Halinde Karşı Vekalet Ücreti Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

 5. PERİHAN BIKMAZ dedi ki:

  Manevi Tazminatın Reddi Halinde Karşı Vekalet Ücreti Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

 6. SELAY TAŞGIN dedi ki:

  Manevi Tazminatın Reddi Halinde Karşı Vekalet Ücreti Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler….

 7. MİRAÇ KAYAOĞLU ÖZGÜN ŞENLİK dedi ki:

  Manevi Tazminat Davası Red Vekalet Ücreti Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri