Kredi Kart Dolandırıcılığı Suçu

Kredi Kart Dolandırıcılığı Suçu ve cezası nedir? Banka kartı dolandırıcılığı veya kredi kartı dolandırıcılığı gibi suçlar, Türk Ceza Kanununda düzenlenmiştir. Bilişim Suçları başlığı altında düzenlenen bu suç tipi, bilişim suçları altındaki en ağır yaptırımla karşılaşmış suç tipidir.

Özellikle kredi kartlarının kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber, bu kullanıma özgü suçlar da ortaya çıkmıştır. Banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması olarak da bilinen suç tipinde en önemli nokta, kart sahibinin rızası olmamasıdır. Eğer ki kart sahibin rızası söz konusuysa ortada bir dolandırıcılık suçundan bahsetmek mümkün olmayacaktır. Kredi kartı dolandırıcılığı suçu sadece başkasına ait bir kartın kullanılması şeklinde ortaya çıkmaz, kanunda sayılan 3 hal mevcuttur.

Türk Ceza Kanununda Kredi Kartı Dolandırıcılığı:

Kredi kartı dolandırıcılığı suçu Türk Ceza Kanununda düzenlenmiştir. Kanundaki düzenlemeye göre banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması 3 şekilde ortaya çıkabilir. Bu şekiller şu şekilde sıralanabilir:

 1. Başkasına ait banka veya kredi kartlarının kullanılması veya kullandırılması
 2. Sahte bir banka veya kredi kartının üretilmesi, satılması, devredilmesi, kabul edilmesi
 3. Sahte bir banka veya kredi kartının kullanılarak yarar sağlanması

Görüldüğü üzere kredi kartı dolandırıcılığı suçunun ortaya çıkması için tek bir şekil yoktur. Sadece kartı kullanmak değil, sahte bir kart üretmek, bu kartı devretmek veya bu karardan yarar sağlamak gibi pek çok dolandırıcılık suçu meydana gelmiştir.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Suçunun Cezası:

Kredi kartı dolandırıcılığı suçu, suçun işleniş şekillerine göre cezai farklılıklara tabi tutulmuştur. Kredi kartı dolandırıcılığı suçu için hem hapis cezası hem de adli para cezası öngörülmüştür. Burada en önemli nokta cezasının seçimlik olmamasıdır. Bu suçu işleyen kişi hem para cezasına hem de hapis cezasına çarptırılacaktır.

Kart dolandırıcılığı suçunun cezası işleniş şekillerine göre farklılık göstermektedir. Şu şekilde belirtmek mümkündür:

 1. Başkasına ait banka veya kredi kartlarının kullanılması veya kullandırılması suçunun cezası, 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ve beş bin güne kadar adli para cezasıdır.
 2. Sahte bir banka veya kredi kartının üretilmesi, satılması, devredilmesi, kabul edilmesi suçunun cezası, 3 yıldan 7 yıla kadar hapis ve on bin güne kadar adli para cezasıdır.
 3. Sahte bir banka veya kredi kartının kullanılarak yarar sağlanması suçunun cezası ise, 4 yıldan 8 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezasıdır.

Kredi Kartı Dolandırıcılığında Zamanaşımı Ve Süreler:

Kredi kartı dolandırıcılığı suçunda zamanaşımı süresinden söz edilmesi için öncelikle suçun şikayete tabi olup olmadığına bakılmalıdır. Kredi kartı dolandırıcılığı suçu şikayete tabi olmadığından savcılık tarafından resen soruşturulur. Bu yüzden herhangi bir zamanaşımı süresinden ya da şikayet süresinden söz etmek mümkün değildir. Ancak yine de 8-10 yıl içerisinde zamanaşımına uğraması mümkündür. Bu süre içinde dava görülmelidir.

Kredi Kart Dolandırıcılığı Suçu

BANKA VEYA KREDİ KARTLARININ KÖTÜYE KULLANILMASI SUÇU – EYLEMLERİN İKİ AYRI HIRSIZLIĞA TEŞEBBÜS SUÇUNU OLUŞTURMASI – SANIĞIN PARA ÇEKME AMACIYLA GELEN ŞİKAYETÇİYE AİT BANKA KARTINI KURDUKLARI ÖZEL DÜZENEK SAYESİNDE ÇALMASI – KARARIN BOZULMASI.

ÖZET: Sanıkların ilk olarak …Bankası …Şubesine ait ATM’den para çekmek amacıyla gelen ve kimliği tespit edilemeyen bir şahsa ait banka kartını kurdukları özel düzenek sayesinde ele geçirmeye çalışırken polisçe yakalanma korkusu ile olay yerinden kaçmaları; yine aynı gün …Bankasının …Bulvarındaki ATM cihazına kurdukları özel düzenekle mağdur F…’un kartını sıkıştırıp almaya çalışırken polisçe yakalanmaları, şeklinde gerçekleşen eylemlerinin iki ayrı hırsızlığa teşebbüs suçunu: … günü …ilinde ATM’den para çekme amacıyla gelen şikayetçi Ş… ait banka kartını kurdukları özel düzenek sayesinde çalmaktan ibaret eylemlerinin ise, hırsızlık suçunu oluşturacağı, gözetilmeden TCK.nun ilgili maddeleri uyarınca hüküm kurulması yasaya aykırıdır.

 YARGITAY: BAŞKASINA AİT KREDİ KARTIYLA BİRDEN FAZLA ALIŞVERİŞ YAPMA

BANKA VE KREDİ KARTLARININ KÖTÜYE KULLANILMASI SUÇU – HAK YOKSUNLUĞUNUN KOŞULLU SALIVERİLEN HÜKÜMLÜNÜN KENDİ ALT SOYU ÜZERİNDEKİ VELAYET VESAYET VE KAYYIMLIK YETKİLERİ AÇISINDAN KOŞULLU SALIVERİLMEYE KADAR UYGULANABİLECEĞİ – HÜKMÜN BOZULMASI.

ÖZET: Türk Ceza Kanununun maddesinde yer alan hak yoksunluğunun, aynı maddenin fıkrasına göre koşullu salıverilen hükümlünün kendi alt soyu üzerindeki velayet, vesayet ve kayyımlık yetkileri açısından koşullu salıverilmeye kadar uygulanabileceği gözetilmeden hüküm kurulması, bozmayı gerektirmiştir.

YARGITAY: SAHTE NÜFUS CÜZDANI İLE KREDİ KARTI BAŞVURUSU

BANKA VEYA KREDİ KARTLARININ KÖTÜYE KULLANILMASI – BANKA TARAFINDAN YAPILAN İNCELEME SONUCU TALEBİN REDDEDİLDİĞİNİN İDDİA VE KABUL OLUNMASI – GERÇEĞE AYKIRI KREDİ KARTI SÖZLEŞMESİ DÜZENLEMEK SUÇUNUN OLUŞUP OLUŞMADIĞI – HÜKMÜN BOZULMASI.

ÖZET: Sanığın, M… adına oluşturulmuş sahte nüfus cüzdanı ile … Bankasına … tarihinde kredi kartı talebiyle başvurduğu, ancak banka tarafından yapılan inceleme sonucu talebinin reddedildiğinin iddia ve kabul olunmasına göre; eylemin Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun maddesindeki gerçeğe aykırı kredi kartı sözleşmesi düzenlemek suçunu oluşturduğu gözetilmeden, olayda uygulama yeri bulunmayan kanun maddeleri uyarınca hüküm tesisi bozmayı gerektirmiştir.

YARGITAY: BANKA VE KREDİ KARTLARININ KÖTÜYE KULLANILMASI

BANKA VE KREDİ KARTLARININ KÖTÜYE KULLANILMASI SUÇU – KREDİ KARTININ NAKİT KULLANIMI GEREKMEKSİZİN MAL VE HİZMET ALIMI VEYA NAKİT ÇEKME OLANAĞI SAĞLAYAN KART NUMARASININ KULLANMA EYLEMİ – SUÇ VASFINDA YANILGIYA DÜŞÜLDÜĞÜ.

ÖZET: Oluşa uygun kabule göre, bir şekilde elde ettiği mağdura ait kredi kartı bilgilerini kullanarak cep telefonuna kontör yüklemek ve internet üzerinden alışveriş yapmak suretiyle haksız yarar sağlamak şeklinde gerçekleşen olayda; 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun ilgili maddesi uyarınca ifade etmesi karşısında; eylemin kanun maddesinde tanımlanan suçunu oluşturacağı, mağdura ait kredi kartının sahtesi üretilerek kullanıldığına ilişkin herhangi bir tespit ve delil de bulunmadığı gözetilmeden, suç vasfında yanılgı sonucu kanun maddesinin uygulanması suretiyle fazla ceza tayini bozmayı gerektirmiştir.

 

12 SORULAR

 1. NUH BALİ dedi ki:

  Kredi Kart Dolandırıcılığı Suçu Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

 2. SU GÜN dedi ki:

  Kredi Kart Dolandırıcılığı Suçu Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

 3. MAİDE KILIÇ dedi ki:

  Kredi Kart Dolandırıcılığı Suçu Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

 4. YONCA ÖZATA dedi ki:

  Kredi Kart Dolandırıcılığı Suçu Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

 5. GÖZDE YAVUZER dedi ki:

  Kredi Kart Dolandırıcılığı Suçu hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

 6. LEYLA SEZGİN dedi ki:

  Kredi Kart Dolandırıcılığı Suçu Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 7. HİLAL TÖREYİN dedi ki:

  Kredi Kart Dolandırıcılığı Suçu Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

 8. SONAY YUMRUTAŞ dedi ki:

  Kredi Kart Dolandırıcılığı Suçu Makalede belirttiğiniz dava Nasıl açılır? Süreci Hakkı’nda bilgi verirmisiniz.

 9. ABDULGAFUR BAĞDATLI dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin. Kredi Kart Dolandırıcılığı Suçu hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

 10. CEREN AKAR dedi ki:

  Kredi Kart Dolandırıcılığı Suçu Makalede belirttiğiniz dava Nasıl açılır? Süreci Hakkı’nda bilgi verirmisiniz.

 11. CEREN AKAR dedi ki:

  Kredi Kart Dolandırıcılığı Suçu Makalede belirttiğiniz dava Nasıl açılır? Süreci Hakkı’nda bilgi verirmisiniz.

 12. RANA DORLAY dedi ki:

  Kredi Kart Dolandırıcılığı Suçu Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri