Islah Dilekçesi Nasıl Yazılır

Islah Dilekçesi Nasıl Yazılır? Islah, verilen yanlış kararların yeniden düzenlenmesi ve adaletli bir şekilde kararların verilebilmesi için gerçekleşen süreye verilen addır. Bazı durumlarda işçi alacağı tazminatı dava süresi esnasında öğrenebilir. Bu durumların ortaya çıkmasından dolayı işçiler, ıslah dilekçesini doğru bir şekilde yazıp kararların yeniden düzetilmesi için başvuruda bulunabilir. Davanın ıslahının yapılması iki şekilde olur. Bunlar şu şekildedir:

 • Davanın tamamen ıslahı,
 • Davanın kısmen ıslahı olarak yapılır.

Davanın tamamen ıslahı sürecinde davalı, herhangi bir hak talep edemezken davacı ise davanın tamamen ıslahının yapılması için ıslah dilekçesini doldurarak başvuruda bulunabilir.

Davanın kısmen ıslahı aşamasında ise davada yapılan herhangi bir durumun düzeltilmesi için yapılan bir çalışmadır. Hem davalı hem de davacı kısmen ıslah başvurusunda bulunabilir. Bu yüzden ıslah yapılmasını isteyen davalının veya davacının ıslah dilekçesini doğru bir şekilde yazarak İş Mahkemeleri Hâkimliğine göndermeleri gerekir.

Islah Zamanı Ve Şekli Nasıl Olur?

Davalı ve davacı ıslah dilekçelerini yazarken belirli kurallar doğrultusunda yazmaları gerekir. Özellikle ıslah dilekçesinde dilekçe, İş Mahkemeleri Hâkimliğine hitap edilecek şekilde yazılmalıdır. Bunun dışında dilekçede davalı, davacı ve varsa vekiller açık bir şekilde yazılmalıdır. Islah dilekçesinin açıklama bölümünde dilekçenin niçin yazıldığı, ıslahın yapılmasının talebinde bulunulmasına sebep olan olay, kanıtlarla beraber sunularak dilekçeye yazılmalıdır. Islah dilekçesinde istenilen gerekli bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulduktan sonra davalı veya davacı yazdıkları ıslah dilekçesini mahkemelere teslim ederek ıslah dava sürecini başlatır. Islah için belirlenen duruşmada karşı tarafın olmaması durumunda karşı tarafa tebligat iletilir. Tebligatın gönderilmemesi gibi olayın olması sonucunda dava hiçbir şekilde yapılamaz.

Davalarda Islah Harcı Nasıl Yatırılır?

Kararı verilen davalarda ıslah yapılması sonucunda yeniden değiştirilen kararlar doğrultusunda davalının belli bir maddi zarara uğraması durumunda davacı tarafın hakimin belirlediği masraf miktarlarını bir hafta içerisinde mahkeme veznesine ödeme yapması gerekir. Davacının ödediği tutar ıslah yapılmasından sonraki belirlenen tutardan daha fazla ise davacının yatırdığı fazla para hesabına geri gönderilir. Eğer davacının fazladan ödediği tutar geri yatırılmazsa davanın yapılması iptal edilir. Fakat davacı yatırdığı ekstra paranın geri yatırılmasını istemiyor ise mahkemenin davayı iptal etme şansı yoktur.

Islah İle Değiştirilemeyen Unsurlar

Bazı durumlar ıslah yapılmasına rağmen değiştirilemez. Aşağıda ıslah yapıldıktan sonra değiştirilemeyen durumlarla ilgili bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Bilirkişi raporları,
 • Tanık ifadeleri,
 • Tutanaklar gibi durumlarda ıslah yapılmasından sonra değişme meydana gelmez.

Yukarıda yer alan durumların dışında akdin feshi, feragat, kabul, sulh, takas beyanı gibi maddi hukuk işlemlerinde de ıslah yapılmasından sonra hiçbir şekilde farklılık oluşmaz. Bu yüzden ıslah davasının yapılması için başvuruda bulunacak tarafların ıslah ile değişmeyen durumları iyi bir şekilde öğrenip ıslah dilekçesini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak İş Mahkemelerine teslim etmeleri gerekir.

Islah Dilekçesi Nasıl Yazılır

Taraflardan birinin usule ilişkin olarak yaptığı işlemi tamamen veya kısmen düzeltmesine “Islah” denir.

İki taraftan her biri usule ilişkin olarak yaptığı işlemi tamamen veya kısmen ıslah edebilir. Aynı dâvâda her bir kere ıslah hakkını kullanabilir.

ISLAH NEZAMAN YAPILIR

Soruşturmaya tabi olan dâvâlarda tahkikat bitinceye kadar ve tabi olmayanlarda yargılamanın sonuna kadar ve tabi olmayanlarda yargılamanın sonuna kadar yapılabilir.

Hükmün temyizen bozulmasından sonra ıslah yapılamaz.

ISLAH NASIL YAPILIR

Belli celsede diğer taraf hazır olduğu halde yapılabileceği gibi, daha önce o tarafa tebliğ edilmek şartıyla dilekçe ile de yapılabilir.

Islahda bulunan taraf, bu tarihe kadar olan dava gideriyle diğer taraf için takdir olunacak zarar ve ziyanı davada mahkûm olmuş gibi derhal mahkeme veznesine vermeye mecburdur. Aksi halde ıslah yapılmamış sayılır.

ISLAH’IN KAPSAMI NASIL OLU?

Islah; bunu yapan tarafın sınırladığı noktadan başlayarak usule ilişkin her türlü işlemlerin yapılmamış sayılmasını gerektirir. Ancak hâkim önünde yapılan ikrarla bir yerin keşif ve gözden geçirilmesi üzerine tespit edilen hali ortaya koyan her çeşit tutanakların ve bilirkişi raporlarının kapsadığı hususlar ile şayet beyanları saklıdır. Ancak; ıslahtan sonra yürüyecek soruşturma sonucunda ortaya çıkacak durum, söz konusu oyların göz önüne alınmasını gerektirmezse bunlara da olmamış gözüyle bakılır. Dâvâcı ıslah yoluyla dâvâ konusunu artıramaz.

Islah eden taraf, dâvâsını tamamen ıslah ettiği ve bunun tebliği tarihten itibaren 3 gün içinde yeni bir dava açmadığı halde davası iptal olunur.

Davasını tamamen ıslah ettiğini bildiren taraf, bu bildirimden itibaren bir hafta içinde yeni bir dava dilekçesi vermek zorundadır. Aksi halde, ıslah hakkı kullanılmış sayılır ve ıslah hiç yapılmamış gibi davaya devam edilir.

Kısmen ıslaha başvuran tarafa, ıslah ettiği usul işlemini yapması için bir haftalık süre verilir. Bu süre içinde ıslah edilen işlem yapılmazsa, ıslah hiç yapılmamış gibi davaya devam edilir.

 

22 SORULAR

 1. GÜLFİDAN ALTIN dedi ki:

  Islah Dilekçesi Nasıl Yazılır Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler….

 2. RÜYA DİKER dedi ki:

  Islah Dilekçesi Nasıl Yazılır Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

 3. MELİHCAN ERBAY dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin. Islah Dilekçesi Nasıl Yazılır hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

 4. OKAY ÜSTÜN dedi ki:

  Islah Dilekçesi Nasıl Yazılır Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

 5. BERK KİRİŞ dedi ki:

  Islah Dilekçesi Nasıl Yazılır Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

 6. MELİH GÖRGÜL dedi ki:

  Islah Dilekçesi Nasıl Yazılır Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

 7. DEMREN TOPÇU dedi ki:

  Islah Dilekçesi Nasıl Yazılır Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

 8. NAZLI ŞEN dedi ki:

  Islah Dilekçesi Nasıl Yazılır Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

 9. GÜLBÜKE BACANLI dedi ki:

  Islah Dilekçesi Nasıl Yazılır Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 10. ECENAZ PETÜK dedi ki:

  Islah Dilekçesi Nasıl Yazılır bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

 11. ARZU IZATOV dedi ki:

  Islah Dilekçesi Nasıl Yazılır Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

 12. ISITAN ÖMEROĞLU dedi ki:

  Islah Dilekçesi Nasıl Yazılır Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

 13. UFUKCAN KURTULDU dedi ki:

  Islah Dilekçesi Nasıl Yazılır Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim…

 14. RENAN HARMANKAYA dedi ki:

  Islah Dilekçesi Nasıl Yazılır bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

 15. CANDAN ECE dedi ki:

  Islah Dilekçesi Nasıl Yazılır Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

 16. SANER GÖLGE dedi ki:

  Islah Dilekçesi Nasıl Yazılır Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

 17. BARAN PUSTU dedi ki:

  Islah Dilekçesi Nasıl Yazılır hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

 18. ERDAL EDİZ dedi ki:

  Islah Dilekçesi Nasıl Yazılır Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim…

 19. LAL AYRIM dedi ki:

  Islah Dilekçesi Nasıl Yazılır Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

 20. RAHİME YÜNGÜL dedi ki:

  Islah Dilekçesi Nasıl Yazılır Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

 21. SULTAN GÖKYAR dedi ki:

  Islah Dilekçesi Nasıl Yazılır Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

 22. AYBÜKE SOYASLAN dedi ki:

  Adalet topaldır, ağır yürür fakat gideceği yere ergeç varır. (Mirabeau)

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri