İşçi Yıllık İznini Nasıl Kullanır?

İşçi Yıllık İznini Nasıl Kullanır

İşçi Yıllık İznini Nasıl Kullanır? İşçi yıllık iznini, çalışanlar, belli bir zaman sonra yorgunluklarını gidermek için kullanabilir. Fakat, çalışanların yıllık izinlerini kullanabilmeleri için belli bir süreye kadar işyerlerinde çalışmış olmaları gerekir. İzin kullanma süresi kadar çalıştıklarında çalışanlar, verilen sürede istedikleri zaman yıllık izinlerini kullanabilir.

İşçilere Verilen Yıllık İzin Süreleri Ne Kadar?

Çalışanlar, işyerlerinde belli süre çalıştıktan sonra yıllık izinlerini kullanabilme şansını elde eder. Çalışanların bir işyerinde yıllık izinlerini kullanabilmesi için yaklaşık olarak 1 yıl içerisinde işyerinde faaliyet göstermesi gerekir. Bu doğrultuda çalışanlar kendilerine verilen 15 günlük süreyi istedikleri zamanda kullanabilme şansını elde eder. Bunun dışında yılık izinlerin çalışanların işyerlerinde ne kadar süre faaliyet gösterdiklerine göre farklılık gösterebilir. Aşağıda yıllık izinlerin işyerlerinde ne kadar faaliyet gösterildiği dikkate alınarak şu şekilde hesaplanır:

 • Bir işyerinde bir çalışanın 14 gün kadar yıllık izin alabilmesi için en az 5 yıl işyerinde aktif olarak çalışması gerekir.
 • Bir çalışanın işyerinde yıllık izninin 20 gün olabilmesi için ise yaklaşık olarak 6 ile 7 yıl çalışması gerekir.
 • Çalışanların işyerlerinde uzun süreli bir çalışma durumları olduğu zaman ise 26 gün gibi bir yıllık izin kullanma şansları vardır.

Yukarıda verilen izin süreleri çalışanların işyerlerinde ne kadar çalışma hayatlarının olduklarına göre belirlenir. Bu doğrultuda çalışanlar, çalışma oranlarına göre yıllık izin kullanabilir.

Yıllık İznin Kullanım Şekli

Çalışanların yıllık izinlerini kullanmasında belli başlı kurallar vardır. Bu kurallar doğrultusunda çalışanlar, yıllık izinlerini istedikleri sürede ve şekilde kullanabilme hakkına sahip olur. Öncelikle işyerinde çalışanların yıllık izinlerini kullanabilmelerinde en önemli faktör, işyerinde en az 1 yıldan fazla bir sürede iş hayatlarına devam etmiş olmaları gerektiğidir. Yılık izinin kullanılmasının en büyük şartı bu süre içerisinde aralıksız bir şekilde çalışmaktır. Bu şart dışında çalışanlardan fazla bir şey talep edilmez. Dileyen herkes verilen yıllık izinlerini birden veya ayrı ayrı olarak kendi tercihlerine göre kullanabilir. Böylece çalışanlar, hak ettikleri izinleri zamanı gelince istedikleri gibi kullanıp tatillerini yapabilir.

Hangi Günler Yıllık İzninden Sayılmaz?

Çalışanların özel günlerde ve resmi tatillerde kullandıkları izinler hiçbir şekilde yıllık izinlerinin içerisine dâhil edilemez. Çünkü bu tatiller yasal olarak zorunlu bir şekilde uygulandığı için çalışanlarının istedikleri doğrultusunda kullandıkları izinlere girmemesinden ötürü bu tatillerde çalışanların izin günleri hiçbir koşulda eksilmez. Özellikle bayramlarda kullanılan tatiller zorunlu tatil günlerine girmesinden dolayı bütün çalışanların o günlerde çalışması imkânsız olduğundan bu tarz bayramlarda ve özel günlerde tatiller yasal olarak belirlendiği için çalışanların tercihleri dışında oluşur. Böyle bir durumda çalışanların yıllık izinleri etkilenmez. İşyerlerinde belli sürelerde çalışanlar, yıllık izinlerini istedikleri zaman kullanabilir. Kullanma sürelerini kendilerine göre belirleyerek 15 günlük ve daha fazla süreyi tatil amaçlı kullanabilir.

İşçi Yıllık İznini Nasıl Kullanır

İş mahkemelerinde açılan işçi alacakları davasında yıllık izin alacağı ücretlerininde, çıkan tazminat miktarları içinde yekün teşkil etmektedir. İşçinin yıllık iznini nasıl kullanacağı ve kullanılması nasıl olmalıdır sorularına sık sık rastlanılmaktadır.

Yargıtay Kararı – İşçi Yıllık İznini Nasıl Kullanır

Davacı  25.08.2009-15.10.2010 tarihleri arasında çalıştığını, davacının iş sözleşmesinin kanuna aykırı olarak dereden kum çıkarmaya zorlanması nedeniyle haklı olarak feshedildiğini iddia ederek kıdem tazminatı ile fazla çalışma, ulusal bayram genel tatil, hafta tatili ve yıllık izin alacaklarının tahsilini talep etmiştir.

4857 sayılı Yasanın 56/3.maddesine göre yıllık izin sürelerinin 10 günden aşağı bölünemeyeceği belirtilmiştir. Ancak, 10 günden az sürelerle yıllık izin kullanma taleplerinin davacı işçiden geldiği anlaşılmakla TMK’nun 2.maddesine göre herkes haklarını kullanırken dürüstlük kuralına uymak zorunda olduğundan ve bir hakkın kötüye kullanılmasını hukuk düzeni korumayacağından süreler 10 günden az olsa da yıllık izinden mahsup edilmelidir.

Yıllık izin hesabında çalışma sürelerinin hatalı esas alınması ve kullanılan izin sürelerinin düşülmemesi hatalı olup bozma nedenidir.

10 SORULAR

 1. FARUK BAKIR dedi ki:

  İşçi Yıllık İznini Nasıl Kullanır Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

 2. MEDİHA DURAN dedi ki:

  İşçi Yıllık İznini Nasıl Kullanır Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

 3. SITKI GÜRELİ dedi ki:

  İşçi Yıllık İznini Nasıl Kullanır Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

 4. MİRAY ATAK dedi ki:

  İşçi Yıllık İznini Nasıl Kullanır Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

 5. ECENAZ PETÜK dedi ki:

  İşçi Yıllık İznini Nasıl Kullanır hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

 6. PELİN EMMEZ dedi ki:

  İşçi Yıllık İznini Nasıl Kullanır Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler….

 7. OZAN AYGÜN dedi ki:

  İşçi Yıllık İznini Nasıl Kullanır Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

 8. EYÜP EYRİOĞLU dedi ki:

  İşçi Yıllık İznini Nasıl Kullanır Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

 9. ARZU IZATOV dedi ki:

  İşçi Yıllık İznini Nasıl Kullanır Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

 10. BİNNUR BAKAN dedi ki:

  İşçi Yıllık İznini Nasıl Kullanır Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri