İkinci El Araçta Ayıplı Mal Davası

İkinci El Araçta Ayıplı Mal Davası

İkinci El Araçta Ayıplı Mal Davası, Yargıtay krarlarında, B.K. 198/ son ve 4077 sayılı Tüketici Koruması Hakkındaki Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince süresinde ayıp ihbarında bulunulduğu, aracın gizli ayıplı olup, halen arızaların sürdüğü ve bu arızaların sürücü hatasından kaynaklanmadığı, arızaların garanti kapsamında giderilmesi gerekirken haksız şekilde onarım bedeli tahsil edildiği ancak ikame araç bedeline yönelik iddianın kanıtlanamadığı gerekçesiyle davanın kısmen kabulüne, davaya konu ayıplı aracın yenisiyle değiştirilmesine, mümkün olmadığı takdirde araç bedeli olan ……. TL’nin davalılardan tahsiline, …… onarım bedelinin tahsiline yönelik talebin kabulüne, kabul edilen kısımlara dava tarihinden itibaren avans faizi uygulanarak davalılardan tahsiline, davacının ikame araç bedeli olan …… TL’lik isteminin reddine karar verilmiş.

Yargıtay Kararı – İkinci El Araçta Ayıplı Mal Davası

YARGITAY: İKİNCİ EL ARAÇTA SONRADAN ORTAYA ÇIKAN GİZLİ AYIPLAR, TAZMİN

T.C YARGITAY 13.Hukuk Dairesi Esas: 2013 / 17322 Karar: 2013 / 23070 Karar Tarihi: 29.06.2013

ALACAK DAVASI – HÜKME DAYANAK BİLİRKİŞİ RAPORUYLA DAVACI TARAFINDAN YAPTIRILAN TESPİT RAPORUNUN ÇELİŞTİĞİ – ARALARINDA KİMYA MÜHENDİSİ OTOMOTİV MÜHENDİSLERİNİN DE YER ALACAĞI BİLİRKİŞİ HEYETİ OLUŞTURULULARAK YENİ RAPOR ALINMASI GEREĞİ – HÜKMÜN BOZULMASI

ÖZET: Davacı yaptırdığı tespitte aracın motor kaputu ile sol ön çamurluğun, sol ön poyra sacının onarım gördüğü, sağ yanın boyalı olduğu, sol arka çamurluk ile sol arka kapının yarım boyandığı, sol ön kapının boyalı olduğunun tespit edildiği, tüm bunların araçta… TL değer kaybına yol açtığı bildirilerek sözleşmeden dönerek menfi ve müspet zararları olarak şimdilik… TL nin yasal faizi ile tahsiline karar verilmesini talep etmiştir. Mahkemece bilirkişi raporu esas alınarak davanın reddine karar verilmiş ise de hükme dayanak bilirkişi raporu karar vermeye elverişli olmadığı gibi davacı tarafından yaptırılan tespit raporu içeriği ile de çelişmektedir. Mahkemece, aralarında kimya mühendisi, otomotiv mühendislerinin de yer alacağı bilirkişi heyeti oluşturularak, dava konusu araç üzerindeki ayıpların niteliği, gizli ayıp olup olmadığı, değer düşüklüğüne sebep olup olmadığı konusunda, raporlar arasındaki çelişkiyi giderir, taraf ve yargı denetimine açık bilirkişi raporu alınarak sonucuna göre karar verilmesi gerekirken eksik inceleme ile hüküm tesisi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirir. Ne var ki, kararın bu gerekçe ile bozulması gerekirken zuhulen onandığı bu kez yapılan karar düzeltme incelemesinde anlaşılmakla, onama ilamının kaldırılarak kararın açıklanan gerekçe ile bozulmasına karar vermek gerekmektedir.

T.C. YARGITAY Hukuk Genel Kurulu Esas: 2013/19-1696  Karar: 2015/1109 Karar Tarihi: 27.03.2015

ALACAK DAVASI – MOTOR ARIZASI KONUSUNDA RAPOR ALINMASI GEREKTİĞİ – AYIBIN HİLELİ AYIP OLUP OLMADIĞI KONUSUNDA YARGITAY DENETİMİNE ELVERİŞLİ RAPOR ALINMASI GEREKTİĞİ – ÖNCEKİ KARARDA DİRENİLMESİNİN YASAYA AYKIRI OLDUĞU – DİRENME KARARININ BOZULMASI

ÖZET: Mahkemece yapılacak iş, davaya konu uyuşmazlığın temelinde yatan motor arızası konusunda rapor vermeye yeterli konusunda uzman üç kişilik bilirkişi heyetinden; ayıbın varlığını ve niteliğini belirleme konusunda teknik bilirkişinin uzman olduğu, hukukçu bilirkişiden bu konuda teknik rapor alınamayacağı gözetilmek suretiyle ayıbın hileli ayıp olup olmadığı konusunda Yargıtay denetimine elverişli rapor alınarak, açıklanan ilkeler doğrultusunda davacı alıcının iğfal edilip edilmediğinin tespiti ile varılacak sonuca göre bir karar verilmesi gerekirken eksik araştırma ile ve yazılı gerekçeyle karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir. Tarafların karşılıklı iddia ve savunmalarına, dosyadaki tutanak ve kanıtlara, bozma kararında açıklanan gerektirici nedenlere göre, Hukuk Genel Kurulunca da benimsenen Özel Daire bozma kararına uyulmak gerekirken, önceki kararda direnilmesi usul ve yasaya aykırıdır. Bu nedenle direnme kararı bozulmalıdır.

T.C. YARGITAY 13.Hukuk Dairesi Esas: 2014/11359 Karar: 2014/30325 Karar Tarihi: 01.10.2014

ALACAK DAVASI – İADESİNE HÜKMEDİLEN ARACIN DAVACININ ELİNDE UZUN ZAMAN BOYUNCA HERHANGİ BİR YAKINMA OLMAKSIZIN KULLANILDIĞI – AYIP ORANDA HAKKANİYET GEREĞİ BEDEL İNDİRİMİ SEÇENEĞİNİ DEĞERLENDİRMEMESİNİN İSABETSİZ OLUŞU – HÜKMÜN BOZULDUĞU

ÖZET: Dava, ayıp iddiasına dayalı olarak tüketicinin açtığı seçimlik hakların kullanılması istemine ilişkindir. Kanun gereğince tüketici, ayıplı malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi, bedel iadesi, ayıp oranında bedel indirimi veya ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Verilen kararın hak ve menfaatler dengesini aşırı ölçüde bozması halinde ayıp oranında bedel indirimi veya ücretsiz onarım isteme hakkının da değerlendirilmesi gerekecektir. Somut olayda da iadesine hükmedilen aracın satın alındığı tarih, davacının elinde uzun zaman boyunca herhangi bir yakınma olmaksızın kullanılmış olması, ayıbın mahiyeti dikkate alındığında mahkemenin ayıp oranda hakkaniyet gereği bedel indirimi seçeneğini değerlendirmemesi usul ve yasaya aykırı olup hükmün bozulmasını gerektirir.

 

 

18 SORULAR

 1. TURGAY GÜROCAK dedi ki:

  İkinci El Araçta Ayıplı Mal Davası Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

 2. SERTEL IŞLAK dedi ki:

  İkinci El Araçta Ayıplı Mal Davası Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

 3. NİHAL KALE dedi ki:

  İkinci El Araçta Ayıplı Mal Davası Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

 4. GÜLİSTAN OLMUŞ dedi ki:

  İkinci El Araçta Ayıplı Mal Davası Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

 5. METEHAN SAMSA dedi ki:

  İkinci El Araçta Ayıplı Mal Davası Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

 6. NURÇİN TUNÇER dedi ki:

  İkinci El Araçta Ayıplı Mal Davası Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

 7. HÜSNÜ SAMSI dedi ki:

  İkinci El Araçta Ayıplı Mal Davası Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

 8. NEVAL TAŞTAN dedi ki:

  İkinci El Araçta Ayıplı Mal Davası Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 9. SİNEM GÖKTÜRK dedi ki:

  İkinci El Araçta Ayıplı Mal Davası Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

 10. MEDİHA DURAN dedi ki:

  İkinci El Araçta Ayıplı Mal Davası Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

 11. MUHAMMET İMRE dedi ki:

  İkinci El Araçta Ayıplı Mal Davası dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

 12. AYLA KARAASLAN dedi ki:

  İkinci El Araçta Ayıplı Mal Davası Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

 13. ŞÜKRÜ AFŞAR dedi ki:

  İkinci El Araçta Ayıplı Mal Davası Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

 14. YONCA AKÜREK dedi ki:

  İkinci El Araçta Ayıplı Mal Davası Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

 15. ZELAL ÇINGI dedi ki:

  İkinci El Araçta Ayıplı Mal Davası Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

 16. Fuat dedi ki:

  Merhaba sahibinden sitesinden bir arac baktim arac orjinal sadece yuzeysel boya olduğunu soylediler expertiz yaptirdim bir sey cikmadi arac aldim bir sure sonra bir elektirik arizasi icin ustaya gittim araca bakti abi arac sağdan darbeli ve hava yastiklarini acmiş ve katlamiş icine basmışlar şu an ne yapabilirim

 17. ÖZNUR OKANT dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin. İkinci El Araçta Ayıplı Mal Davası hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

 18. HAZAL ÖZKAN dedi ki:

  İkinci El Araçta Ayıplı Mal Davası Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri