Hangi Kararlar Temyiz Edilemez

Hangi Kararlar Temyiz Edilemez

Hangi Kararlar Temyiz Edilemez , Temyiz; yerel mahkemece verilen bir kararın üst mahkeme tarafından incelenmesi şeklinde ifade edilir. Hukuk Muhakemeleri Kanunu gereğince temyiz edilemeyen kararlar da bulunmaktadır. Temyiz edilmeyen kararları sıralayacak olursak;

HUMK. m:428’e göre Bölge Adliye Mahkemelerinin aşağıdaki kararları hakkında temyiz yoluna gidilemez, Miktar veya değeri (başvuru tarihindeki değere bakmak gerekir) geçmeyen davalara ilişkin kararlar. m.8’de gösterilen davalar ile (Kat Mülkiyeti Kanunundan doğup gayrimenkulün aynına ilişkin olan davalar hariç) özel kanunlarla Sulh Hukuk Mahkemesinin görevine girdiği belirtilen davalarla ilgili kararlar. Kural olarak Sulh Hukuk Mahkemesi kararları Temyiz edilemez. Yargı çevresi içinde bulunan ilk derece mahkemeleri arasındaki yetki ve görev uyuşmazlıklarını çözmek için verilen kararlar ile merci tayinine ilişkin kararlar. Çekişmesiz yargı işlerinde verilen kararlar.İrs ve soy bağına ilişkin sonuçlar doğuran davalar hariç olmak üzere, nüfus kayıtlarının düzeltilmesine ilişkin davalarla ilgili kararlar.Yargı çevresi içindeki ilk derece mahkemeleri hâkimlerinin davayı görmeye hukuki veya fiili engellerinin çıkması halinde, davanın o yargı çevresi içindeki başka bir mahkemeye nakline ilişkin kararlar.

Yukarıda belirtilen kararlarda alacağın bir kısmının dava edilmiş olması durumunda, hükümde belirtilen kesinlik sınırı, alacağın tamamına göre belirlenir.  Alacağın tamamının dava edilmiş olması halinde, kararda asıl istemin kabul edilmeyen bölümü kesinlik sınırını geçmeyen tarafın temyiz hakkı yoktur.  Ancak, karşı taraf temyiz yoluna başvurduğu takdirde, diğer taraf da düzenleyeceği cevap dilekçesiyle kararı temyiz edebilir.

 

9 SORULAR

 1. RUŞEN AYDOĞMUŞ dedi ki:

  Hangi Kararlar Temyiz Edilemez Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

 2. OLGAÇ AKSAKAL dedi ki:

  Hangi Kararlar Temyiz Edilemez Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 3. ERİM KARADENİZ dedi ki:

  Hangi Kararlar Temyiz Edilemez Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

 4. ÖZGÜR FINDIK dedi ki:

  Hangi Kararlar Temyiz Edilemez Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

 5. HEDİYE ALPEREN dedi ki:

  Hangi Kararlar Temyiz Edilemez Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 6. CANSIN EKE dedi ki:

  Hangi Kararlar Temyiz Edilemez Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

 7. SİNEM GÖKTÜRK dedi ki:

  Hangi Kararlar Temyiz Edilemez Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim…

 8. NERİMAN EŞİCİ dedi ki:

  Hangi Kararlar Temyiz Edilemez Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

 9. ONURCAN YORBIK dedi ki:

  Hangi Kararlar Temyiz Edilemez Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri