Gayri Resmi Evlilik Tazminat

Gayri Resmi Evlilik Tazminat

Gayri Resmi Evlilik Tazminat konusu ile ilgili yargıtay kararları bilgi amaçlı verilmiştir.

YARGITAY KARARI: GAYRİ RESMİ EVLİLİK TAZMİNAT DAVASINDA GÖREVLİ MAHKEME

T.C. YARGITAY 17.HUKUK DAİRESİ ESAS NO    : 2014/18192  KARAR NO    : 2014/17997 KARAR TARİHİ. 08.12.2014

Asliye Hukuk Mahkemesince, davada Türk Medeni Kanununda düzenlenen nişanlılık hükümlerinin uygulanması gerektiği, bu nedenle Aile Mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiştir. Aile Mahkemesi ise, davanın Aile Hukukunu ilgilendirmediği gerekçesiyle görevsizlik yönünde hüküm kurmuştur.

Somut olayda davacı ile davalı nişanlandıktan sonra düğün yaparak gayri resmi olarak biraraya gelmişler ve uzun süre birlikte yaşamışlardır. Bu durumda nişandan ve yasal olarak korunması gereken bir birliktelikten söz edilmesi mümkün olmadığından, haksız fiilden kaynaklanan uyuşmazlığın genel hükümlere göre Asliye Hukuk Mahkemesinde görülerek sonuçlandırılması gerekmektedir.

YARGITAY KARARI: GAYRİ RESMİ EVLİLİK ZİYNET EŞYALARININ İADESİ 

T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO. 2010/8156 KARAR NO. 2011/9793 KARAR TARİHİ. 29.9.2011

NİKAHSIZ YAŞAM DURUMUNDA ZİYNET EŞYALARININ İADESİ (Gayri Ahlaki Bir Amacı Sağlamak İçin Verilen Şeylerin Geri Alınmasının Mümkün Olmadığı – Nişanın Bozulmasında Hediyelerin İadesi İle İlgili Hükümlerin Burada Kıyasen Uygulanması Yoluna Gidilemeyeceği)

BİRLİKTE YAŞAMA DURUMUNDA ZİYNET EŞYALARININ İADESİ (Kadına Verilen Eşyanın Mülkiyetinin Teslim Edilmekle Kadına Geçtiği – Nitelikçe Bağış Olup Elden Verilmekle Kadının Şahsi Malı Olacağı/Davanın Reddi Gerektiği)

GAYRİ RESMİ EVLİLİK (Ziynet Eşyalarının İadesi Talebinin Reddi Gerektiği/Nişanın Bozulmasında Hediyelerin İadesi İle İlgili Hükümlerin Burada Kıyasen Uygulanamayacağı – Nikahsız ve Birlikte Yaşamanın Nişanlanma Mahiyetinde Olmadığı)

ZİYNET EŞYALARININ İADESİ (Tarafların Nikahsız Birlikte Yaşadıkları/Gayri Ahlaki Bir Amacı Sağlamak İçin Verilen Şeylerin Geri Alınmasının Mümkün Olmadığı – Kadına Verilen Eşyanın Mülkiyetinin Teslim Edilmekle Kadına Geçtiği) 818/m.65

ÖZET : Dava, ziynet eşyalarının aynen, olmadığı takdirde nakten iadesi için açılan alacak ve manevi tazminat davasıdır. Tarafların nikahsız yaşamaları bu birleşmenin kanuni ve medeni evlenmeye tekaddüm eden nişanlanma mahiyetinde olmadığını göstermektedir. Davacının davalıya verdiği ziynet eşyaları meşru olmayan maksadın istihsali için verilmiştir. Gayri ahlaki bir amacı sağlamak için verilen şeylerin geri alınması mümkün değildir. Nişanın bozulmasında hediyelerin iadesi ile ilgili hükümlerin burada kıyasen uygulanması yoluna gidilerek davanın kısmen kabulünde isabet yoktur. Yine bir kadın ile bir erkek nikahsız da olsa bir araya gelirlerken gerek kadın ve gerekse erkek yahut bunların yakınları tarafından satın alınarak veya başka türlü sağlanarak kadına verilen eşyanın mülkiyeti teslim edilmekle ona geçer. Eşyanın bu şekilde verilmesi nitelikçe bağış olup elden verilmekle kadının şahsi malı olur. Davanın reddine karar verilmesi gerekir. Gayri Resmi Evlilik Tazminat

9 SORULAR

 1. YONCA ÖZATA dedi ki:

  Gayri Resmi Evlilik Tazminat Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

 2. AYDIN KOCACIKLI dedi ki:

  Gayri Resmi Evlilik Tazminat Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

 3. YAREN SONCUL dedi ki:

  Gayri Resmi Evlilik Tazminat Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

 4. İMREN AYDINCI dedi ki:

  Gayri Resmi Evlilik Tazminat Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

 5. ONUR KESKİN dedi ki:

  Gayri Resmi Evlilik Tazminat Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

 6. NEŞE İNCEKARA dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin. Gayri Resmi Evlilik Tazminat hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

 7. KÜBRA TUNÇ dedi ki:

  Gayri Resmi Evlilik Tazminat Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

 8. SİNAN TURP dedi ki:

  Gayri Resmi Evlilik Tazminat Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

 9. HASAN ÜMÜTLÜ dedi ki:

  Gayri Resmi Evlilik Tazminat Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

Etiketler

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri