En Kısa Boşanma Nasıl Olur

En Kısa Boşanma Nasıl olur? En kısa sürede boşanma; 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun ilgili maddelerinde yer alan hükümlere göre düzenlenen boşanma şartlarıyla yakından ilişkilidir. Herhangi bir gerekçe nedeniyle eşinden boşanmak isteyen eş, ilgili kanun ve mevzuatlarda belirtilen haklı boşanma sebeplerinden birini veya birden fazlasını öne sürerek Aile Mahkemesi’ne sunacağı boşanma dilekçesiyle boşanma sürecini resmen başlatabilmektedir.

Ancak boşanma sürecini başlatan eşlerin, herhangi bir hak kaybı yaşamamaları ve boşanma süreçlerini en hızlı bir şekilde menfaat çatışması yaşamadan sonuçlandırabilmeleri için mutlaka uzman boşanma avukat desteğinden yararlanmaları gerekmektedir. Bu sayede boşanmanın maddi ve manevi sonuçları arasında yer alan;

 • Müşterek çocuğun velayeti,
 • Evlilik birliği içinde edinilen malların paylaşımı,
 • Maddi ve manevi tazminat talepleri,
 • Yoksulluk ve iştirak nafakası talepleri

gibi kişilerin hayatında büyük rol oynayan konularda detaylı bilgilere ulaşılmalıdır. Çünkü boşanma sürecine girilmeden önce velayet, nafaka ve tazminat gibi taraflar açısından hayati önem taşıyan konularda nasıl ilerleneceği ile boşanmanın maddi ve manevi sonuçları çok iyi hesaplanması gerekmektedir.

Tek Celsede Boşanmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Deneyimli boşanma avukatı desteğinin olmadığı boşanma davalarında, çocuğun velayet hakkı, edinilmiş malların rejimi, tazminat ve nafaka gibi alacaklarda hak kaybın yaşanma ihtimali oldukça yüksektir. Bu sebeple hukuk büromuzdan tecrübeli aile hukuku ve uzman boşanma avukatı desteğine başvurabilirsiniz.

Tek celsede yani hemen boşanmak isteyen eşler, en hızlı boşanma davası türü olan anlaşmalı boşanma yoluna gitmelidir. Anlaşmalı boşanma davası; evlilik birliğini sonlandırmak isteyen eşlerin;

 • Müşterek çocuğun velayeti,
 • Evlilik birliği içinde edinilmiş malların rejimi (paylaşımı),
 • Maddi ve manevi tazminat alacakları,
 • Yoksulluk, iştirak ve tedbir gibi nafaka talepleri

ve benzeri boşanmanın maddi ve manevi sonuçları konusunda tam mutabakat sağlayarak aile mahkemesinde boşanma talep ettikleri bir boşanma davası türüdür. Dolayısıyla karşılıklı olarak bu hususlarda anlaşmanın olmadığı durumlarda anlaşmalı boşanmadan söz etmek de mümkün olmayacaktır. Bununla birlikte anlaşmalı olarak boşanabilmek için, eşler her ne kadar boşanmanın maddi ve manevi sonuçları üzerinde mutabakata varmış olsalar da evliliğin kurulduğu tarihten itibaren en az 1 yıl geçmiş olması gerekmektedir. Tek celsede boşanmak isteyen bir eş, boşanma sürecinde eşi ile birlikte diyalog içinde olarak anlaşmalı boşanma protokolünü hazırlamalı ve imzalamalıdır.

Bu bağlamda tek celsede anlaşmalı olarak evlilik birliğini sonlandırmak isteyen eşlerin, söz konusu boşanmanın sonuçları üzerinde herhangi bir konuda uzlaşamamaları halinde anlaşmalı boşanma iptal olur ve çekişmeli boşanma süreci devreye girer. Uzman boşanma avukatı desteği ile bu süreci menfaatler doğrultusunda hak kaybına uğramadan açabilirsiniz. Aile hakiminin boşanmaya gerekçe gösterilen sebepleri hukuka uygun bulmazsa davayı reddetme yetkisi bulunmaktadır. Ret durumunda da 3 yıl boyunca aynı nedenle yeniden boşanma davası açabilmek mümkün değildir. Bu sebeple boşanma avukatından profesyonel destek almak önem teşkil etmektedir.

En Kısa Boşanma Nasıl Olur

Eşlerin evlilik birliğindeki  anlaşmazlıkları çözemediği durumunda evlilik kurumunu sonlandırma ve ayrılmak isteyebilir. Eşlerin yasal olarak birbirinden ayrılmasına boşanma denir. Eşlerin boşanması içinde boşanma sebepleri ile birlikte aile mahkemesine başvuru yaparak boşanma talebinde bulunması gerekmektedir. Boşanma süreci çok sancılı ve sıkıntılı bir dönemdir. Bu nedenle eşler arasındaki boşanmanın daha az sıkıntı içinde sonuçlanması için eşler karşılıklı anlaşarak boşanmalarında fayda vardır. Çünkü evlilik sonucu dünya gelmiş çocukların olması durumunda boşanma olsa bile her zaman yüz yüze bakılacağında eşlerin birbirlerini kırmadan ilerde yine bir araya gelecek sebepleri olmalıdır.

En kısa boşanma eşler arasında olması için eşlerin anlaşmalı boşanma davası açmaları gerekmektedir. Yani en kısa boşanma anlaşmalı boşanma ile olur. Anlaşmalı boşanma nedir sorusuna verilecek en kısa cevap,  eşlerin boşanma ile ilgili mali konularda, velayet konularında, nafaka ve tazminat gibi tüm konularda uzlaşma içerisinde olduklarını protokol altına alınarak aile mahkemesine yapılan başvuru şeklidir. En kısa boşanma için açılacak olan anlaşmalı boşanma davası belirli şartlara bağlanmıştır. Anlaşmalı boşanma davası şartları ise, anlaşmalı boşanma şartları adı verilir.

EN KISA SÜREDE BOŞANMA ANCAK ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI İLE OLUR

ANLAŞMALI BOŞANMA ŞARTLARI

1. En kısa sürede boşanma için açılacak anlaşmalı boşanma davası en az bir yıl sürmüş olmalıdır.

2. En kısa boşanma sürede boşanma davasının sonuçlanmasıiçin eşlerin anlaşmalı boşanma protokolü imzalamaları gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma protokolü eşlerin boşanma ile ilgili tüm konularda uzlaşma içerisinde olduklarını beyan ettikleri bir sözleşmedir.

EN KISA BOŞANMA SÜRESİ 

En kısa sürede boşanma davasının sonuçlanması için eşlerin karşılılık her konuda anlaşmaları durumunda, boşanma konusunda da avukat ve hukuki destek almanız durumunda boşanma davası ile ilgili yerel mahkemeden duruşma günü alınması ve duruşma sonucu boşanmaya karar verilmesi 1 gün ile 1 ay arasında aile mahkemesinin iş yoğunluğuna göre değişmektedir. Bu süre boşanmanın yerel mahkemesce karar verilme sürecidir. Kesinleşme işlemi ve nufus müdürlüğüne yazılma işlemi 15 gün ile 25 gün arası bir süre gerekmektedir.

BOŞANAN KADIN BOŞANDIKTAN SONRA HEMEN EVLENEBİLİR Mİ

Boşanma sonucunda eşinde mahkeme kararı ile ayrılan kadın hemen evlenemez. Evlenebilmesi için boşanmanın kesinleştiği tarihten ya da kocasının ölümünden itibaren 300 gün beklemesi gerekir. Kadının 300 gün bekleme süresini beklemeden tekrar yeniden evlenmesi için dava açılması gerekmektedir. Bekleme süresi (İddet ) kaldırılması davası sonucu kadının tekrar evlenmesinde sakınca yoktur.

ANLAŞTIK EVLİLİK SÜRESİ 1 YILIN ALTINDA KARŞILIKLI ANLAŞARAK BOŞANABİLİRMİYİM

Yukarda da anlattığımız gibi anlaşmalı boşanma davası açılmasının en önemli şartlarından bir tanesi evlilik süresinin 1 yıl sürmüş olması gerekmektedir. Evlilik süresi 1 yılın altında olması durumunda anlaşmalı boşanma olarak değil normal boşanma davası açılarak şahit ve delillerin sunulması, karşılılı boşanmayı kabul edilmesi durumunda da boşanma gerçekleşmektedir. Boşanma davası anlaşmalı boşanma davasına göre ilk duruşmada aile hakimi karar vermeyebilir. Yinede ortalama boşanma süresi 1 ile 2 ay arasında değişmektedir.

 

6 SORULAR

 1. HAMDİYE GÖZEN dedi ki:

  En Kısa Boşanma Nasıl Olur Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

 2. SİBEL İRDEM dedi ki:

  En Kısa Boşanma Nasıl Olur Davayı açma şartları nelerdir..

 3. SÜLEYMAN İĞDE dedi ki:

  En Kısa Boşanma Nasıl Olur Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 4. DEFNE YETİŞ dedi ki:

  En Kısa Boşanma Nasıl Olur Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

 5. SEVGİ SOLAKOĞLU dedi ki:

  En Kısa Boşanma Nasıl Olur Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

 6. AYŞEGÜL ONAR dedi ki:

  En Kısa Boşanma Nasıl Olur Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler….

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri