Düğünde Takılan Altınlar Kimin Hakkı

Düğünde Takılan Altınlar Kimin Hakkı

Düğünde Takılan Altınlar  yargıtayın yerleşik kararlarına göre incelediğimizde, Evlilik sırasında kadına takılan ziynet eşyaları kim tarafından takılmış olursa olsun ona bağışlanmış sayılır. düğünde takılan altınlar kadına aittir. Evlenirken  kadına hediye edilen ziynet eşyaları kadına aittir. Boşanma halinde bunları geri verme yükümlülüğü yoktur. Düğünlerde altın ziynet eşyası hediye edilmesi, takılması yerleşmiş bir gelenek olarak devam etmektedir. Evlenme sırasında erkek tarafının kadına taktığı takıların bağış niteliğinde olduğunun kabulü gerekmektedir. Erkek tarafı bu ziynet eşyalarını daha sonra kadından geri alırsa bu haksız bir geri alma sayılır.

Yargıtay Kararı – Düğünde Takılan Altınlar Kimin Hakkı

YARGITAY KARARI:DÜĞÜNDE TAKILAN ALTINLAR KİMİN HAKKI

T.C. YARGITAY 8.Hukuk Dairesi Esas:  2013/3343 Karar: 2013/14712 Karar Tarihi: 10.10.2013

ZİYNET ALACAĞI DAVASI – DAVA KONUSU ZİYNET EŞYALARININ MÜŞTEREK KONUTTAN AYRILDIĞI SIRADA DAVALI TARAFINDAN GÖTÜRÜLDÜĞÜ VE DAVALIDA OLDUĞU KONUSUNDA DAVALIYA YEMİN TEKLİF ETME HAKKI HATIRLATILARAK KARAR VERİLMESİ GEREĞİ

ÖZET: Somut olayda düğün resimleri ve CD’si ile kuyumcu bilirkişi raporuyla varlığı belirlenen ziynet eşyalarının elinden alındığı veya götürülmesine engel olunduğu kanıtlanmış değildir. Bununla birlikte davacı, dava dilekçesinde “her türlü delil” demek suretiyle yemin deliline de dayanmış olduğundan davacıya, dava konusu ziynet eşyalarının müşterek konuttan ayrıldığı sırada davalı tarafından götürüldüğü ve davalıda olduğu konusunda davalıya yemin teklif etme hakkı hatırlatılarak sonucuna göre bir karar verilmesi gerekirken eksik inceleme sonucu hüküm kurulması da doğru olmamıştır.

Ziynet eşyası rahatlıkla saklanabilen, taşınabilen, götürülebilen türden eşyalardandır. Bu nedenle evden ayrılmayı tasarlayan kadının bunları önceden götürmesi, gizlemesi her zaman mümkün olduğu gibi evden ayrılırken üzerinde götürmesi de mümkündür. Bunun sonucu olarak normal koşullarda ziynet eşyalarının kadının üzerinde olduğunun kabulü gerektiğinden varlığı, evi terk ederken bunların zorla elinden alındığı, götürülmesine engel olunduğu ve evde kaldığını ispat yükü TMK’nun 6. maddesine göre davacıya aittir. Somut olayda düğün resimleri ve CD’si ile kuyumcu bilirkişi raporuyla varlığı belirlenen ziynet eşyalarının elinden alındığı veya götürülmesine engel olunduğu kanıtlanmış değildir. Bununla birlikte davacı, dava dilekçesinde “her türlü delil” demek suretiyle yemin deliline de dayanmış olduğundan davacıya, dava konusu ziynet eşyalarının müşterek konuttan ayrıldığı sırada davalı tarafından götürüldüğü ve davalıda olduğu konusunda davalıya yemin teklif etme hakkı hatırlatılarak sonucuna göre bir karar verilmesi gerekirken eksik inceleme sonucu yazılı şekilde hüküm kurulması da doğru olmamıştır.

YARGITAY KARARI : DÜĞÜNDE TAKILAN ALTINLAR KİMİN HAKKI

T.C. YARGITAY 6.Hukuk Dairesi Esas:  2010/13055 Karar: 2011/5534 Karar Tarihi: 28.04.2011

ZİYNET EŞYALARININ İADESİ İSTEMİ – ALTINLARIN DAVACIYA AİT OLDUĞU – ALTINLARIN BİR KISMININ EVLİLİĞİN DEVAMI SIRASINDA BOZDURULARAK HARCANMASI – ALTINLARIN DAVACIYA İADESİ – BOZDURULAN ZİYNETLERİN MİKTARININ TESPİT EDİLMESİ GEREĞİ

ÖZET: Davalı ziynet eşyalarının davacının rızası ile geri alınmamak üzere bozdurulduğunu da kanıtlayamamıştır. Davacıya ait olduğu anlaşılan dava konusu altınların bir kısmının evliliğin devamı sırasında bozdurularak harcanmış olduğu davalı yanca kabul edildiğine göre davacıya iadesi gerekir. Bu nedenle mahkemece tanık beyanları ile de doğrulanan bozdurulan ziynetlerin miktarının tespit edilerek sonucuna göre karar verilmesi gerekir.

 

6 SORULAR

 1. ALPARSLAN KUVANÇ dedi ki:

  Düğünde Takılan Altınlar Kimin Hakkı Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

 2. KUTSEV KURTULMUŞ dedi ki:

  Düğünde Takılan Altınlar Kimin Hakkı Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

 3. HÜSNÜ SAMSI dedi ki:

  Düğünde Takılan Altınlar Kimin Hakkı Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

 4. NERİMAN EŞİCİ dedi ki:

  Düğünde Takılan Altınlar Kimin Hakkı Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

 5. HALİME BAŞARIR dedi ki:

  Düğünde Takılan Altınlar Kimin Hakkı Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

 6. ŞEVVAL BAYRAKTAR dedi ki:

  Düğünde Takılan Altınlar Kimin Hakkı hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri