Dosya Masrafı İadesi

Dosya Masrafı İadesi

Dosya masrafı iadesi ile ilgili olarak, tüketicilerin bilinçlenmesi, günümüz şartlarında tüketicilerin bankalardan yoğun kredi çekmesi sonucu, bankaların tüketicilerden çeşitli adlar altında dosya masrafı almaktadır. Dosya Masrafı İadesi ile ilgili olarak haksız kesilen bu kesintilerin geri alınması için bir çok dava ve icra takibi açıldı. Tüm açılan Dosya Masrafı İadesi ile ilgili davalarda gerek yerel mahkemeler, gerekse yargıtayın almış olduğu kararlarda kesintilerin haksız olduğu ve kesilen Dosya Masrafı İadesi tüketiciye verilmesine yönelik kararlar verilmiştir.

DOSYA MASRAFI İADESİ İÇİN NERELERE BAŞVURU YAPILIR

Dosya Masrafı İadesi gerek görsel gerekse yazılı basında sıkça duyulması üzerine Tüketiciler Bankalardan çekmiş olduğu, ihtiyaç kredisi, tüketici kredisi, araç kredisi, konut kredisi adı altında verilen ve kredilerden alınan dosya masrafı , hayat sigortası, ipotek fekki, ekspertiz ücreti, erken kapama ücreti svs. kesintileri banka sizinle müzakere etmeden alınmayacağını verilen yargı kararları ile artık ortadan kalkmıştır. Bankaca kesilen Dosya Masrafı İadesi için Tüketicinin izleyeceği yolları aşağıda anlattık. Tüketici bankalardan çekmiş olduğu kredi Dosya Masrafı İadesi için 2.300 TL ye kadar olan kısım için ilçe tüketici hakem heyetine, 2.300 TL ile 3.300 TL ye kadar olan kısım için il tüketici hakem heyetine, 3.300 TL nin üstü içinde Tüketici Mahkemesine dava açabilirler. 

Dosya Masrafı İadesi için Tüketici Hakem Heyetlerine usulüne uygun dilekçe yazarak başvuru yapar. Tüketici Hakem heyeti Başvuru dilekçesine ayrıca bankadan çekilen dosya masraflarını gösterir dekontlar, kredi sözleşmesi, hesap dökümü gibi evraklarıda dilekçeye eklenmelidir. Konut kredisi dosya masraflarında olan ekspertiz ücreti de talep edilmeli, bankanın karşı cevabına göre hakem heyeti kararını vermektedir. Çünkü ekspertiz ücretinin alması için dışardan başka birşirkete ekspertiz işleminin yaptırmaması gerekmektedir.

Dosya Masrafı İadesi için Tüketici Hakem heyetinin vereceği kararlar tarafları bağlar. Bu kararlar İcra ve İflas Kanununun ilamların yerine getirilmesi hakkındaki hükümlerine göre yerine getirilir. Yani Tüketici Hakem heyeti kararları İlamlı İcra Takibi olarak işlem yapılabilir. Ayrıca taraflar Tüketici Hakem heyeti kararlarlarına karşı  (15) onbeş gün içinde tüketici mahkemesine itiraz edebilirler. İtiraz, tüketici sorunları hakem heyeti kararının icrasını durdurmaz. Ancak, talep edilmesi şartıyla hakim, tüketici sorunları hakem heyeti kararının icrasını tedbir yoluyla durdurabilir. Tüketici sorunları hakem heyeti kararlarına karşı yapılan itiraz üzerine tüketici mahkemesinin vereceği karar kesindir.Ayrıca belirli parasal değer üstündeki uyuşmazlıklarda tüketici sorunları hakem heyetlerinin verecekleri kararlar, tüketici mahkemelerinde delil olarak ileri sürülebilir

DOSYA MASRAFI İADESİ İÇİN İLÇE TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİNE BAŞVURU YAPABİLİRSİNİZ

Dosya Masrafı İadesi için tüketici sorunları hakem heyetine başvuru limiti ve sınırı 2015 için; değeri 2.300 (iki bin üçyüz) Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda ilçe tüketici hakem heyetlerine, tüketici başvuru yapabilir.

DOSYA MASRAFI İADESİ İÇİN İL TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİNE BAŞVURU YAPABİLİRSİNİZ

Dosya Masrafı İadesi için tüketici sorunları hakem heyetine başvuru limiti ve sınırı 2015 için; değeri 3.300 (üç bin üç yüz) Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetlerine, büyükşehir statüsünde bulunan illerde ise (2.300- 3.300 TL) iki bin üçyüz Türk Lirası ile üç bin iki yüz Türk Lirası  arasındaki uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetlerine başvuru zorunludur.

DOSYA MASRAFI İADESİ İÇİN İL TÜKETİCİ MAHKEMESİNE BAŞVURU YAPABİLİRSİNİZ

Dosya Masrafı İadesi için tüketici, 3.300 Türk Lirasının üzerindeki uyuşmazlıklar için tüketici mahkemelerine dosya masraflarının iadesi için başvuru yapabilirler.

DOSYA MASRAFI İADESİ İÇİN AVUKAT İLE BAŞVURU NASIL YAPILIR

Dosya Masrafı İadesi için, Tüketici genel dava ve icra takibi için yetkilendireceği bağlı bulunduğu baroda kayıdı bulunan avukata vekaletname vermesi durumunda, Avukat tüm işlemler için başvuruyu tüketici adına yapabilir. Tüketicinin yetkilendirdiği avukat, 2.300 TL’ nin altındaysa ilçe Tüketici hakem heyetine, 3.300 TL’ nin altındaysa ilçe İl Tüketici hakem heyetine dosya masraflarının iadesi için başvuru yapabilir. Dosya masrafı 3.300 Tl’nin üzerinde ise avukat tüketici adına Tüketici mahkemelerine dava açabilir.

Bu dava ve başvuruların dışında tüketici bu yatığı başvuru ve alınan tüketici hakem heyetlerinin kararı için Karşı dava açması durumunda da yetkilendirdiği vekalet ile Tüketici adına savunma ve davanın reddini isteyebilir.

DOSYA MASRAFI İADESİ AVUKAT

Banka Kredisi çekerken tüketiciden alınan dosya masrafı iadesi için Tüketici kendisi Tüketici hakem heyetlerine ve Tüketici mahkemelerine başvuracağı gibi, kendisini bulunduğu ilde baroya kayıtlı avukata noterden vekalet vermek suretiyle tüm işlemlerini dosya masrafı iadesi için avukat ile müracat ve icra takibi adına yapılır. Telefon ile yapılan kendisini avukat olarak tanıtan kişilere asla itibar etmeyiniz. Evrakları ve vekaletinizi mutlaka avukat bürosuna giderek vermenizi tavsiye ederiz.

4 SORULAR

 1. OKTAY PÜR dedi ki:

  Dosya Masrafı İadesi Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

 2. ÇAĞATAY ÇANGA dedi ki:

  Dosya Masrafı İadesi Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler….

 3. MELİHA ZENGİNDEMİR dedi ki:

  Dosya Masrafı İadesi Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

 4. GÖKŞAH MERİÇ dedi ki:

  Dosya Masrafı İadesi Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri