Devre Tatil Sözleşmesi

Devre Tatil Sözleşmesi Nedir? Devre tatil sözleşmesi, yıl içerisinde var olan binanın veya malın kullanılması için binanın sahibinin binayı kullanacak kişiye devrettiğini kanıtlayan bir belge niteliği taşır. Devre tatil sözleşmesini iptal etmek isteyen binayı veya malı kullananlar, belli şartları ve kuralları yerine getirerek sözleşmeyi iptal edebilme hakkına sahip olur.

Sözleşmeyi İmzalamadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Devre tatil sözleşmesini imzalamak isteyenlerin sözleşmeyi imzalamadan önce belli noktaları göz önünde bulundurmaları gerekir. Özellikle vatandaşların sözleşmeyi imzalamadan sözleşme üzerindeki bütün koşulları ve bilgileri detaylı bir şekilde okumaları gerekir. Bunun dışında sözleşmede kullanılacak bina hakkında detaylı bilgilerin olması gerekir. Sözleşmeyi iptal ettirmek isteyenler, 14 gün içerisinde sözleşmenin iptal işlemini gerçekleştirebilir.

Kullanılacak binanın hala yapım aşamasında olmasından dolayı sözleşme yapıldıktan sonra vatandaşların binayı teslim alamaması durumunda mahkemeye giderek karşı tarafa dava açabilir. Bunun için geçerli sebepler ve deliller sunması gerekir. Dava sonucunda vatandaşların aldıkları binanın satış tutarının %2,’sini karşı taraftan talep etme şansları vardır. Bu yüzden vatandaşlar binayı hala alamadıkları zaman mahkemeye giderek karşı tarafa tazminat davası açabilir.

Devre Tatil Sözleşmesi İptal İşlemleri

Devre tatil sözleşmesini satın alan taraf, sözleşmeyi iptal ettirmek istediği zaman belli süre zarfı içerisinde hiçbir ücret ödemeden iptal işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için binayı belli bir süreliğine kullanmak için satın alan vatandaşın, sözleşmeyi iptal ettirebilmesi için 14 gün içerisinde iptal işlemlerini s gerekir. Bu süre içerisinde iptal edilen sözleşmelerden herhangi bir ücret talep edilemez. Binayı satın alan tarafın, bir gün önceden binanın sahibinde sözleşmenin iptal edilme durumlarının olmasından dolayı gerekli belgeyi almaları gerekir.

Vatandaşlar, bu belgeyi almadıkları zaman sözleşmenin iptalini gerçekleştirmek için 1 yıl beklemek zorundadır. Binayı satın alan tarafın sözleşmeyi iptal etmek için başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra karşı tarafa bu durumla ilgili bir bilgi iletir. Bilgiyi alan bina sahibi, 90 güne kadar binayı belli bir süreliğine satın alan kişiye parasını vermelidir. Paranın verilmemesi durumunda tüketici taraf yetkili mahkemelere giderek tazminat davası açabilir.

Devre Tatil Sözleşmesi ve İptal Sonucunda Neler Olur?

Devre tatil sözleşmesinin iptalini gerçekleştirmek isteyen tüketici, belli adımları uyguladıktan sonra hiçbir ücret ödemeden sözleşmenin iptalini yapabilir. Bunun için tüketici sözleşmeyi iptal etmek istediği zaman notere binanın sahibi ile birlikte giderek gerekli imzalar ve anlaşmalar karşılığında sözleşmenin iptalini gerçekleştirebilir. Bunun dışında tüketici taraf binanın sahibi ile aralarında anlaşarak sözleşmenin iptalini kolay bir şekilde gerçekleştirebilir.

Tüketicinin devre tatil sözleşmesini iptal etmek için verilen 14 gün gibi süreyi geçirmemesi gerekir. Bu süreyi geçirdikten sonra tüketici hiçbir koşulda sözleşmeyi iptal ettiremez. Sözleşmenin iptalinden sonra binanın sahibi tüketiciye 90 güne kadar binayı belli süreliğini kullanmak için ödediği parayı geri vermek zorundadır. Bu paranın verilmemesi durumunda binayı alan kişi, mahkemelere başvurarak tazminat davası açabilir.

Devre Tatil Sözleşmesi

Devre tatil sözleşmesi, bir yıldan uzun süre için kurulan ve tüketiciye bu süre zarfında birden fazla dönem için bir veya daha fazla sayıda gecelik konaklama imkânı veren sözleşmelerdir. Devre tatil sözleşmeleri ile sağlanan hakkın şahsi veya ayni bir hak olması bu maddenin uygulanmasını engellemez. Devre tatile konu taşınmazın inşa edileceği arsa için yapı ruhsatı alınmadan tüketicilerle ön ödemeli devre tatil sözleşmesi yapılamaz. Uzun süreli tatil hizmeti sözleşmesi, bir yıldan uzun süre için kurulan ve tüketiciye, belirlenen süre zarfında konaklamaya veya konaklama ile birlikte seyahat ya da diğer hizmetlerin beraber sunulduğu durumlara ilişkin indirim yahut diğer menfaatlerden faydalanma hakkı verilen sözleşmelerdir. (6502 S. K. m. 50)

Tüketicilere aşağıdaki sözleşmelerin kurulmasından en az bir gün önce, Bakanlıkça belirlenen hususları içeren ön bilgilendirme formu verilmesi zorunludur:

a) Devre tatil sözleşmeleri

b) Uzun süreli tatil hizmeti sözleşmeleri

c) Değişim sözleşmeleri

ç) Satıcı veya sağlayıcının, devre tatil veya uzun süreli tatil hizmetinin alınıp satılması hususunda tüketiciye yardımcı olduğu yeniden satış sözleşmeleri.

 

 

3 SORULAR

 1. HANDE SÜRER dedi ki:

  Devre Tatil Sözleşmesi Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

 2. FİRDEVS KATILMIŞ dedi ki:

  Devre Tatil Sözleşmesi Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

 3. ALİ ÖZCAN dedi ki:

  Almış olduğum hisseli gayrimenkulden cayma hakkımı kullandığıma dair ekli ihtarnameyi noter aracılığıyla firmaya gönderdim. tebliğ şerhli bir nüshasını da noterden aldım.
  Bu konu ile ilgili yaklaşık 2 aydır bana dönüş olmadı. Bu yüzden mahkemeye vermek istiyorum.
  İkinci bir firma daha var.
  Bana yardımcı olabilir misiniz? Fiyat ve ödeme nasıl olur?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri