Davaya Cevap Süresinin Kaçırılması

Davaya Cevap Süresinin Kaçırılması

Davaya Cevap Süresinin Kaçırılması

YARGITAY KARARI: DAVAYA CEVAP SÜRESİNİN KAÇIRILMASI

ÖZET: Davalı, davaya süresinde cevap vermemiş, ön inceleme duruşmasına katılmış, bu duruşmada delil bildirmek için süre talep etmiş, mahkemece davacıya delil bildirmesi için süre tanındığı halde, davalının “delil bildirme talebi” süresinde cevap vermediği ve delil bildirmediği gerekçesiyle reddedilmiş, davacının gösterdiği tanıklarla sonuca gidilmiştir. Davalının, davaya süresinde cevap vermemiş olması, delil bildirme ve savunmasını ispat etme hakkını ortadan kaldırmaz.

Tarafların üzerinde anlaşamadıkları ve uyuşmazlığın çözümünde etkili olabilecek çekişmeli hususların ispatı için delil gösterilir (HMK md. 197/1). Çekişmeli hususlar ise ön inceleme duruşmasında belirlenir. Bu hususlar saptanmadan davalıdan delil bildirmesi beklenemez. Ön inceleme, uyuşmazlık konularının belirlenmesi, taraflarının delillerini sunması ve bunların toplanması için gerekli işlemleri yapmak içindir.

Davacıya ön inceleme duruşmasında delillerini bildirmesi için süre tanınıp, davalıya bu imkanın verilmemesi, davalının hukuki dinlenilme hakkını (HMK md. 27) zedeler. Öyleyse, davalıya delillerini bildirmesi için süre verilmeli, gösterdiği takdirde toplanmalı ve tüm deliller birlikte değerlendirilerek hasıl olacak sonucuna göre karar verilmelidir. Bu husus nazara alınmadan eksik inceleme ile hüküm kurulması doğru olmamıştır.

SONUÇ: Temyiz edilen hükmün yukarıda gösterilen sebeple BOZULMASINA

9 SORULAR

 1. JİHAT CABADAK dedi ki:

  Davaya Cevap Süresinin Kaçırılması Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim…

 2. GÜLCE SERT dedi ki:

  Davaya Cevap Süresinin Kaçırılması hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

 3. GÖKTUĞ ŞARE dedi ki:

  Davaya Cevap Süresinin Kaçırılması Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler….

 4. ZÜBEYDA KALINSAZLIOĞLU dedi ki:

  Davaya Cevap Süresinin Kaçırılması Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 5. TOYGUN DIŞBUDAK dedi ki:

  Davaya Cevap Süresinin Kaçırılması Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

 6. ZAFER ŞEVKETFEROĞLU dedi ki:

  Davaya Cevap Süresinin Kaçırılması Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

 7. NECMİ TEKEDERE dedi ki:

  Davaya Cevap Süresinin Kaçırılması Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

 8. ZÜBEYDA KALINSAZLIOĞLU dedi ki:

  Davaya Cevap Süresinin Kaçırılması Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

 9. ALARA TUĞCU dedi ki:

  Davaya Cevap Süresinin Kaçırılması Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

AVUKATA SORU SOR

 

Etiketler

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri