Bulgaristan Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Bulgaristan Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

BULGARİSTAN BOŞANMA TANIMA TENFİZ DAVASI NASIL AÇILIR

 • Bulgaristan Boşanma Tanıma Tenfiz Davası için yabancı mahkemelerden hukuk davalarına ilişkin olarak verilmiş ve o devlet kanunlarına göre kesinleşmiş bulunan ilamların Türkiye’de icra olunabilmesi yetkili Türk Mahkemesi tarafından tanıma tenfiz kararı verilmesine bağlıdır. Yabancı mahkemelerin ceza ilamlarında yer alan kişisel haklarla ilgili hükümler hakkında da tenfiz kararı istenebilir
 • Bulgaristan Boşanma Tanıma Tenfiz için yabancı mahkeme kararlarının boşanma tanıma tenfizi (hükmünü yürütme) MÖHUK. m:34/I’ de düzenlenmiştir.

BULGARİSTAN BOŞANMA TANIMA VE TENFİZ DAVASI DAVA DİLEKÇESİ NASIL YAZILIR

 • Bulgaristan Boşanma Tanıma Tenfiz için yabancı mahkeme kararlarının boşanma tanıma tenfiz davası dava dilekçesi aşağıdaki başlıklar doğrultusunda hazırlanır. Boşanma tanıma tenfiz davası dava dilekçesi karşı tarafın sayısı kadar örnek eklenir. Dilekçede aşağıdaki hususlar yer alır,
 1. Tanıma Tenfiz isteyenle, karşı tarafın ve varsa kanunî temsilci ve vekillerinin ad, soyad ve adresleri.
 2. Tanıma Tenfiz konusu hükmün hangi devlet mahkemesinden verilmiş olduğu ve mahkemenin adı ile ilâmın tarih ve numarası ve hükmün özeti.
 3. Tenfiz, hükmün bir kısmı hakkında isteniyorsa bunun hangi kısım olduğu

   BULGARİSTAN BOŞANMA TANIMA VE TENFİZ DAVASI İÇİN GEREKLİ BELGELER

 • Bulgaristan Boşanma Tanıma Tenfiz Davası için yabancı mahkeme kararlarının boşanma tanıma tenfiz davası dava dilekçesine aşağıdaki belgeler eklenir:
 1. Bulgaristan Boşanma Tanıma Tenfiz için yabancı mahkeme ilâmının o ülke makamlarınca usulen onanmış aslı veya ilâmı veren yargı organı tarafından onanmış örneği ve onanmış tercümesi.
 2. İlâmın kesinleştiğini gösteren ve o ülke makamlarınca usulen onanmış yazı veya belge ile onanmış tercümesi

Bulgaristan Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Şartları

 • Türk mahkemesinin, yabancı bir mahkeme ilamının Türkiye’de tanıma ve tenfiz karar verilebilmesi için, aşağıdaki şartların hepsinin birlikte bulunması gerekir:
 1. Bulgaristan Boşanma Tanıma Tenfiz için yabancı mahkeme kararı, Bulgaristan ülkesinin kanunlarına göre kesinleşmiş olmalıdır.
 2. Türkiye Cumhuriyeti ile ilamın verildiği devlet arsında “Mütekabiliyet (karşılıklılık) Esas’ına dayanan bir anlaşma veya o devlete Türk mahkemelerinden verilmiş ilamların tenfizini mümkün kılan bir kanun hükmünün veya fiili uygulamanın bulunması gerekir.
 3. Bulgaristan Boşanma Tanıma Tenfiz için yabancı mahkeme ilamının, Türk mahkemelerinin münhasır yetkisine girmeyen bir konuda verilmiş olması veya davalının itiraz etmesi şartıyla ilâmın, dava konusu veya taraflarla gerçek bir ilişkisi bulunmadığı hâlde kendisine yetki tanıyan bir devlet mahkemesince verilmiş olmaması.
 4. Bulgaristan Boşanma Tanıma Tenfiz için yabancı mahkeme kararının Türk kamu düzenine açıkça aykırı bulunmaması gerekir.
 5. O yer kanunları uyarınca, kendisine karşı tanıma istenen kişinin hükmü veren mahkemeye usulüne uygun bir şekilde çağrılmamış veya o mahkemede temsil edilmemiş yahut bu kanunlara aykırı bir şekilde gıyabında veya yokluğunda hüküm verilmiş ve bu kişinin yukarıdaki hususlardan birine dayanarak tanıma istemine karşı Türk mahkemesine itiraz etmemiş olması Yabancı mahkeme kararı Türklerin kişi hallerine ilişkin ise, yabancı mahkemece “Türk Kanunlar İhtilafı” kuralları gereğince yetkili kılınan hukukun uygulanmış olması gerekir.
 6. Yukarıda sayılan şartlar varsa, yabancı mahkeme ilamının Türkiye’de icra edilebilmesi, yetkili Türk mahkemesi tarafından “tanıma tenfiz Kararı” verilmesine bağlıdır.
 7. İhtilâfsız kaza kararlarının tanınması da aynı hükme tâbidir. Yabancı mahkeme ilâmına dayanılarak Türkiye’de idarî bir işlemin yapılmasında da aynı usul uygulanır.
 8. Bulgaristan Boşanma Tanıma Tenfiz için yabancı ilâmın kesin hüküm veya kesin delil etkisi yabancı mahkeme kararının kesinleştiği andan itibaren hüküm ifade eder

     BULGARİSTAN BOŞANMA TANIMA TENFİZ DAVASI GÖREVLİ MAHKEME NERESİDİR

     Görevli mahkeme boşanma davasına ilişkin davalar Aile Mahkemesinde görülür. Diğer  Tenfiz kararları hakkında görevli mahkeme asliye mahkemesidir.

    BULGARİSTAN BOŞANMA TANIMA TENFİZ DAVASI YETKİLİ MAHEKEME NERESİDİR

     Yetkili Mahkeme, kendisine karşı tenfiz istenen kişinin (karşı tarafın) Türkiye’deki İkametgâhı mahkemesidir. Yoksa Türkiye’de sakin olduğu yer; yoksa Ankara, İstanbul veya İzmir mahkemeleridir.

Sofya, Filibe, Varna, Burgaz, Rusçuk, Eski Zağra, Plevne, İslimiye, Dobriç, Şumnu, Pernik, hasköy, Pazarcık, Yambol, Blagoevgrad, Tırnova, Gabrovo, Asenovgrad, Vidin, Kazanlık, Vratsa, Köstendil, Montana, Kırcaail, Dimitrovgrad, Tırgovişte, Lofça, Dupnitsa, Silistre, Gorna Oryahovitsa, Paşmaklı, Razgrad, Petriç, Ziştovi, Samokov, Sandanski, Lom, Karlovo, Velingrad, Yeni Zağra, Sevlievo, Troyan, Aytos, Panagyurişte, Botevgrad, Harmanlı, tanıma tenfiz, tanıma tenfiz davası, tanıma ve tenfiz davaları.

11 SORULAR

 1. GÜL OSMAN dedi ki:

  Bulgaristan Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

 2. ATAALP SÖZERİ dedi ki:

  Bulgaristan Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

 3. GÜLCAN HACIEFENDİOĞLU dedi ki:

  Bulgaristan Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

 4. COŞKUN MESTEN dedi ki:

  Bulgaristan Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

 5. KURTULUŞ ODABAŞI dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin. Bulgaristan Boşanma Tanıma Tenfiz Davası hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

 6. SELAHADDİN ALHAS dedi ki:

  Bulgaristan Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

 7. İREM DALKIRAN dedi ki:

  Bulgaristan Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

 8. GÜLCAN ÖZÇITAK dedi ki:

  Bulgaristan Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

 9. ÜNALCAN AKGÜN dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin. Bulgaristan Boşanma Tanıma Tenfiz Davası hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

 10. OKYAR ÖZMEN dedi ki:

  Bulgaristan Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

 11. NİL GÖRGÜLÜ dedi ki:

  Bulgaristan Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri