Boşanma Nedenleri Nelerdir Ve Sonuçları

Boşanma Nedenleri Nelerdir Ve Sonuçları

YARGITAY: EŞİN ÖDEME GÜCÜNÜ AŞAR ŞEKİLDE BORÇLANMASI, BOŞANMA NEDENLERİ

 • YARGITAY 2.HUKUK DAİRESİ ESAS: 2013/22167 KARAR: 2014/5646
 • Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden davalı kocanın kumar alışkanlığı olduğu, birlik görevlerini yerine getirmediği, güven sarsıcı davranışlarda bulunduğu, ödeme gücünü aşar şekilde borçlandığı, eşini çocuğunun öğretmeni ile ilişkisi olduğu yönünde itham ettiği anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya (TMK.md. 166/1)karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır.
 • SONUÇ:Temyiz edilen hükmün yukarıda gösterilen sebeple BOZULMASINA, istek halinde temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine,işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere oybirliğiyle karar verildi.

YARGITAY: EŞİN MÜSRİF BİR YAŞAM SÜRMESİNİN BOŞANMA NEDENLERİ OLDUĞU.

 • YARGITAY 2.HUKUK DAİRESİ ESAS: 2012/22241 KARAR: 2013/8138
 • Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden kocanın müsrif yaşam tarzıyla çevreye borçlandığı ve mali yönlerden güven sarsıcı davranışlarının bulunduğu anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya (TMK.md. 166/1)karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır.
 • SONUÇ:Temyiz edilen hükmün yukarıda gösterilen sebeple BOZULMASINA, istek halinde temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine,işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere oybirliğiyle karar verildi. 25.03.2013

6 SORULAR

 1. GÜLCAN ÖZÇITAK dedi ki:

  Boşanma Nedenleri Nelerdir Ve Sonuçları Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

 2. MERİÇ PEKCAN dedi ki:

  Boşanma Nedenleri Nelerdir Ve Sonuçları Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

 3. BENSU DAYI dedi ki:

  Boşanma Nedenleri Nelerdir Ve Sonuçları Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

 4. DİLA ALGÖK dedi ki:

  Boşanma Nedenleri Nelerdir Ve Sonuçları Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

 5. EGE MEKİKOĞLU dedi ki:

  Boşanma Nedenleri Nelerdir Ve Sonuçları Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

 6. ERDİNÇ SARAÇ dedi ki:

  Boşanma Nedenleri Nelerdir Ve Sonuçları hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri