Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur

Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur? Boşanma davası; çeşitli nedenleri öne sürerek evlilik birliğini sonlandırmak isteyen tarafların karşılıklı ya da tek taraflı olarak yetkili mahkemeye başvuruda bulunarak mahkeme ilamı ile evlilik birliğinin sonlandırılmasını talep ettikleri bir dava türüdür. Aile hukuku kapsamında en sık görülen davalardan biri olan boşanma davasının da diğer davalarda olduğu gibi birtakım usul ve esasları bulunmaktadır.

Bu noktada tarafların dikkatli olmaları tavsiye edilmektedir, çünkü boşanma davalarının yargılama usulleri son derece teknik ayrıntılardan oluştuğundan, boşanma sürecinde yapılan usul yönünden bir hata çok ciddi hak kayıplarına neden olabilmektedir.

Boşanma davası yalnızca eşlerin evlilik birliğinin sonlandırılmasını değil, aynı zamanda maddi birtakım uyuşmazlıkları da ortaya çıkarabildiğinden kapsamlı ele alınması gereken bir davadır. Dolayısıyla bu tür davalarda öncelikle tavsiye edilen husus, aile hukuku konusunda deneyimli ve uzman boşanma avukatı aracılığı ile bu davayı açmanızdır.

Eşimden Boşanmam İçin Ne Gerekiyor?

Boşanma davası açmayı düşünüyorsanız ilk olarak yargılamanın yapılabilmesi için;

 • Mahkemeye sunulacak boşanma davası dilekçesi,
 • Kimliğiniz,
 • Mahkeme harç ve masraflarını ödeyecek kadar maddi durum,

gerekli olmaktadır. Bu unsurları yerine getirdikten sonra yetkili mahkemeye başvuru ile boşanma dava dilekçesinin usul ve esaslara göre  hazırlanması süreci gündeme gelmektedir. Boşanma dilekçesinde yer alması gerekenleri madde madde açıklayacak olursak şunlardır:

 • Boşanma davasının açılacağı mahkemenin ismi dilekçe başında yer almalıdır.
 • Davacı olarak kendi adınız, soyadınız ve adres bilgileri dilekçede bulunmalıdır.
 • Davacı olduğunuz eşinizin ad, soyad ve adres bilgilerini yazmanız gerekmektedir.
 • Boşanma davası talebinizi belirten bir giriş yaptıktan sonra boşanmaya sebep olan gerekçelerinizi paragraflar halinde dilekçede sıralayabilirsiniz.
 • Bu noktada söz konusu boşanmaya sebep gösterilen olayları hikaye anlatır gibi değil de asıl noktalarına değinecek şekilde yazmak gerekmektedir.
 • Dilekçede boşanmaya sebep olarak gösterdiğiniz nedenlerin kanıtlarını belirtmeniz önemlidir.

Boşanma Davası İçin Nereye Başvurulur?

Eşinden boşanmak isteyen kişiler, yukarıda belirttiğimiz şekilde hazırlanmış boşanma dava dilekçesi ve kimlik belgeleriyle yetkili mahkemeye başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Boşanma davası açılırken başvurulacak mahkeme konusunda üç farklı seçenek sunulmaktadır. Bunlar;

 • Davacı olarak sizin ikamet ettiğiniz yer adliyesindeki Aile Mahkemesi,
 • Davalı gösterdiğiniz eşinizin ikamet ettiği yer adliyesindeki Aile Mahkemesi,
 • Son 6 ay eşinizle birlikte yaşadığınız adliyedeki Aile Mahkemesi’dir.

Boşanma Davası Açma Masrafları

Boşanma davasının usullere göre yargılamasının yapılması için davacı olarak yargılama masraflarını karşılamanız gerekmektedir. Bu bağlamda ikamet ettiğiniz yerdeki adliyenin aile mahkemesine boşanma davası talebiyle gittiğinizde dilekçenizi teslim ederken sizden dava harç ve gider avansı adı altında alınan ücretin dekontu da istenmektedir. Söz konusu dava harcı bedeli her sene farklı tarifelerle devlet tarafından belirlendiği için kesin bir ücret vermek mümkün olmamaktadır.

Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur

Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur konusu ile ilgili olarak açıklamalara ve yargıtay kararlarına yer verilmiştir.

Boşanma davası nasıl açılır nereye başvurulur şeklindeki konu başlığına girmeden önce boşanma davası için eşler öncelikle boşanma sebebini tespit etmesi gerekmektedir. Boşanacak eşler anlaşmalı veya çekişmeli olarak karar vererek boşanma davası açılır. Taraflar anlaşmalı boşanmayı kabul ederse boşanma uzamaz kısa sürede boşanma ile sonuçlanır. Karı kocanın anlaşmaması üzerine çekişmeli boşanma davası açılır, boşanma nedeni ispatlanması durumunda,  hakim boşamayı kısa zamanda sonuçlandırır.

Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Nasıl Başvurulur sorusuna yukardaki açıklamalar ışığında cevaplayacak olursak, Boşanma davası boşanma sebepleri belirtilerek boşanma dava dilekçesi hazırlanır. Boşanma davası aile mahkemesine başvurulur dava açılır. Boşanma davası açmak için aile mahkemesine başvurulur.

Boşanma davası açmak için nereye başvurulur: Boşanma davası, kısaca eşlerden herhangi birinin ikametgahının bulunduğu yer Aile Mahkemesinde, aile mahkemesi bulunmayan yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemesinde boşanma davası açılır.

Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur Maliyeti

Boşanma davası açılması sırasında avukatlık maliyeti ve dava masraf maliyeti olarak iki şekilde boşanma davası açılırken maliyet çıkar. Boşanma davasını açmak için hengi eş başvuru yaparsa mahkeme ücretlerini o ödüyor. Dava takibi için avukat a vekalet verilmiş ise mahkeme masraflarının maliyeti ve  avukat masraf maliyeti eklenir. Aile hakimi delillerin toplanması bilirkişi, araştırma ve inceleme yapılmasını yada sosyal danışman ve psikolog atanmasını isteyebilir. Boşanma davasında, yapılacak her işlem için maliyet artar.

BOŞANMA DAVASI NASIL AÇILIR MAL PAYLAŞIMI

Boşanma davası nasıl açılır mal rejimi paylaşımı nasıl olur, evlilik devam ederken 1 Ocak 2002 tarihinden sonra edinilen mallar edinilmiş mal rejimine tabidir. Boşanma durumunda, bu tarihten sonra evlilik birliğinde edinilmiş malların paylaşımı, eşlerin malların edinilmesinde yaptıkları katkı oranında olur.

AVUKATSIZ BOŞANMA DAVASI NASIL AÇILIR

Boşanma davası avukatsız olarak da açılır ve takip edilir. Boşanma davasını avukatsız takip edilse dahi boşanma hususunda avukat desteği danışmanlığı alınmasında çok fayda olacağını düşünüyoruz. Çünkü boşanma davasının nasıl açılacağı, sebepleri neler olacağı, boşanma davası açılırken haklarınızın neler olacağı, velayet konusu, nafaka konusu, tazminat talebi, mal rejimi nedir gibi soruların cevabını alarak boşanma davasına başlanılmasında fayda vardır.

BOŞANMA DAVASI NASIL AÇILIR 2019

Boşanma davası nasıl açılır veya boşanma davası açılma sebepleri, 2019 yıllarında Yargıtay hukuk Kurulunan kararlarına göre yenileri eklenmektedir. Yargıtay kararları, boşanma davasında örnek sunabilir.

20 SORULAR

 1. FEHMİ DOĞRUOL dedi ki:

  Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur Davayı açma şartları nelerdir..

 2. OZAN AYGÜN dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin. Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

 3. MELİKE ÜNSAL dedi ki:

  Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

 4. SEVCAN KOCABIYIK dedi ki:

  Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 5. ZÜBEYDA TURHAN dedi ki:

  Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

 6. MEHMETCAN GENÇER dedi ki:

  Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

 7. BÜŞRA HACIOĞLU dedi ki:

  Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

 8. UĞURKAN YURT dedi ki:

  Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

 9. TANJU BÖLÜKDEMİR dedi ki:

  Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

 10. EGE DAŞKAYA dedi ki:

  Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

 11. SANER GÖLGE dedi ki:

  Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 12. ŞÜKRAN KARADİKEN dedi ki:

  Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

 13. ZELİHA CIBIR dedi ki:

  Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

 14. KUBİLAY SAĞLAM dedi ki:

  Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

 15. KEMAL KARAKURT dedi ki:

  Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

 16. IŞIK BORA dedi ki:

  Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler….

 17. YEŞİM KARACAN dedi ki:

  Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 18. BADE ÖZDAMAR dedi ki:

  Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

 19. BERKE ERSOY dedi ki:

  Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 20. MERİÇ EREN dedi ki:

  Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri