Banka Veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması Suçu

Banka Veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması Suçu

T.C. YARGITAY 8.Ceza Dairesi Esas:  2014/14879 Karar: 2014/17115 Karar Tarihi: 02.07.2014

BANKA VEYA KREDİ KARTININ KÖTÜYE KULLANILMASI SUÇU – SAHTE BANKA VEYA KREDİ KART ÜRETME KABUL ETME VE SAHTE OLUŞTURULMUŞ BANKA VEYA KREDİ KARTI İLE ATM CİHAZINDAN PARA ÇEKME YA DA ALIŞVERİŞ YAPMA EYLEMLERİ – HÜKMÜN ONANMASI GEREĞİ

ÖZET: Yapılan yargılamaya, dosya içeriğine, toplanıp karar yerinde gösterilen ve değerlendirilen delillere, oluşa ve mahkemenin soruşturma sonucunda oluşan inanç ve takdirine, suçun oluşumuna ve niteliğine uygun kabul ve uygulamasına, hukuka uygun, yasal ve yeterli olarak açıklanan gerekçeye dosyada mevcut mobese ve CD kaydı, fotoğraflar, mahkemenin gözlemi ile dosya içeriğine, sanıkların Kayseri’de atılı suçu işleyip nakit para almaları, çekemedikleri miktarları başka hesaplara nakledip Eskişehir’de çekmeleri nedeniyle suçun tamamlanması, cezanın tayini ile artırım oranının takdirinde bir isabetsizlik bulunmaması, sanıkların fikir ve eylem birliği içerisinde hareket etmeleri karşısında C. Savcısının mağdur kişi sayısınca sanıkların cezalandırılması gerektiğine; sanıklar müdafiilerinin ise suçun sabit olmadığına, noksan araştırmaya, cezanın alt sınırdan uzaklaşılarak tayin olunduğuna ve lehe hükümlerin uygulanmadığına yönelik temyiz itirazları ile duruşmadaki savunmaları yerinde görülmediğinden reddiyle hükümlerin onanmasına karar verilmiştir.

TCK.nun 3 ve 61/1. maddeleri uyarınca suçun nerede, nasıl, niçin işlendiği elde edilen menfaatin miktarı, kastın yoğunluğu, suçun işlenmesindeki özellikler gözetilerek alt sınırdan uzaklaşılıp fiilin ağırlığı ile orantılı bir ceza tayini gerekmektedir. TCK.nun 43. maddesi ile artırım yapılırken de fiil sayısı gözetilmelidir. Bir suçun 2 kez işlenmesi ile 10 kez işlenmesi halinde zincirleme suç hükümleri uygulanırken aynı oranda artırım yapılması TCK.nun 3. maddesine, hak ve adalete aykırıdır. Kredi kartının kötüye kullanılarak kredi kartı hesabındaki paranın bir başka hesaba aktarılması halinde, hesap sahibinin bu para üzerindeki egemenliği sonra ermekte, parasını kullanamamaktadır. Aktarılan hesaptan bu paranın çekilmemesi veya paranın alınma tarihi sonuca etkili değildir.

Sonuç: Yapılan yargılamaya, dosya içeriğine, toplanıp karar yerinde gösterilen ve değerlendirilen delillere, oluşa ve mahkemenin soruşturma sonucunda oluşan inanç ve takdirine, suçun oluşumuna ve niteliğine uygun kabul ve uygulamasına, hukuka uygun, yasal ve yeterli olarak açıklanan gerekçeye dosyada mevcut mobese ve CD kaydı, fotoğraflar, mahkemenin gözlemi ile dosya içeriğine, sanıkların Kayseri’de atılı suçu işleyip nakit para almaları, çekemedikleri miktarları başka hesaplara nakledip Eskişehir’de çekmeleri nedeniyle suçun tamamlanması, cezanın tayini ile artırım oranının takdirinde bir isabetsizlik bulunmaması, sanıkların fikir ve eylem birliği içerisinde hareket etmeleri karşısında C. Savcısının mağdur kişi sayısınca sanıkların cezalandırılması gerektiğine; sanıklar müdafiilerinin ise suçun sabit olmadığına, noksan araştırmaya, cezanın alt sınırdan uzaklaşılarak tayin olunduğuna ve lehe hükümlerin uygulanmadığına yönelik temyiz itirazları ile duruşmadaki savunmaları yerinde görülmediğinden reddiyle hükümlerin ONANMASINA, sanıklar müdafiilerinin yokluğunda 02.07.2014 gününde oybirliği ile karar verildi.

 

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri