Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi Avukat

Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi Avukat

 •  4077 Sayılı Yasanın 10/B maddesinde düzenlenmiş olup, anılan maddede ifade etmektedir. Anılan yönetmeliğin bendinde ise komisyon işlemi tanımlanmış olup, buna göre; ifade etmektedir denilmiştir. Yönetmeliğin <ı> bendinde <Ödeme planı; tüketiciye tahsis edilen konut finansmanı geri ödemesinde esas alınacak taksit, tutar ve vadeleriyle birlikte anapara, faiz, fon, vergi ve diğer masrafların ayrı ayrı belirtildiği tablodur.> hükmünü içermektedir.

Yargıtay Kararı – Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi Avukat

 • T.C. YARGITAY 13.Hukuk Dairesi Esas:  2013/13792 Karar: 2013/16661 Karar Tarihi: 18.06.2013
 • ALACAK DAVASI – DAVALI BANKA TARAFINDAN YENİDEN YAPILANDIRMA KOMİSYONUNUN TARAFLARCA İMZALANAN SÖZLEŞME İÇERİĞİNE UYGUN OLARAK TAHSİL EDİLDİĞİ – BANKANIN ÜCRET VEYA KOMİSYON ADI ALTINDA BİR ALACAĞININ BULUNMADIĞI
 • Taraflar arasındaki alacak davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın kısmen kabulüne kısmen reddine yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davalı avukatınca temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi gereği konuşulup düşünüldü
 • ÖZET: Davalı banka tarafından, yeniden yapılandırma komisyonunun taraflarca imzalanan sözleşme içeriğine uygun olarak tahsil edildiği, tüketicinin bu husustaki kabul iradesinin sözleşmeye yansıtıldığı belirtilerek davanın reddine karar verilmesi talep edilmiş ise de; davacının kullandığı kredinin sabit taksitli ve sabit faiz oranlı konut finansman kredisi olmakla birlikte faiz oranlarındaki düşüş sebebiyle yeni faiz oranları üzerinden ödeme miktarları ve tarihlerinin yeniden yapılandırılmasına dair işlemin, yukarda belirtilen mevzuat kapsamında erken ödeme niteliğinde olmadığı, hal böyle olunca Kanunun aradığı şartlar gerçekleşen somut olayda bulunmadığından bankanın ücret veya komisyon adı altında bir alacağının bulunmadığı anlaşılmaktadır. Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi Avukat.

YARGITAY: TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ KARARINA BANKANIN YAPMIŞ OLDUĞU İTİRAZ VE RED KARARI

 • T.C. YARGITAY 13.Hukuk Dairesi Esas:  2013/13787 Karar: 2013/15950 Karar Tarihi: 11.06.2013
 • ALACAK DAVASI – BANKANIN YAPILANDIRMA KOMİSYONU ADI ALTINDA YENİDEN ÜCRET TALEP ETMESİNİN YASAYA AYKIRI OLDUĞU – MAHKEMECE DAVACININ YAPILANDIRMA KOMİSYONUNUN İADESİ NOKTASINDAKİ TALEBİNİN KABULÜNE KARAR VERİLMESİ GEREĞİ – HÜKMÜN BOZULMASI.
 • Taraflar arasındaki alacak davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın reddine yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde taraflar avukatınca temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi gereği konuşulup düşünüldü:
 • ÖZET: Borç yapılandırmasını kabul eden bankanın, yapılandırma esnasında bu kez başka bir seçeneği bulunmayan tüketicilerin eli ürünü olarak temin ettiği ve taraflar arasındaki asıl sözleşmeye ek niteliğindeki tüketicinin sözleşmeden doğan yükümlülüklerinde iyiniyet kuralına aykırı düşecek şekilde aleyhte değişiklik içeren dilekçe içeriklerini de gerekçe göstermek suretiyle tüketicilerden erken ödeme komisyonu, ödeme plan değişikliği, yapılandırma komisyonu adı altında yeniden ücret talep etmesinin yasaya aykırı olduğu anlaşılmakla, mahkemece davacının yapılandırma komisyonunun iadesi noktasındaki talebinin kabulüne karar verilmesi gerekirken reddine karar verilmiş olması usul ve yasaya aykırı olup, bozma nedenidir.

 

 

8 SORULAR

 1. ECENUR KÜNÜÇEN dedi ki:

  Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi Avukat bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

 2. NEBAHAT ÜZDÜRMEZ dedi ki:

  Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi Avukat Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

 3. KASIM KOCA dedi ki:

  Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi Avukat Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

 4. ÖZNUR EŞİNGEN dedi ki:

  Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi Avukat Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim…

 5. CENGİZHAN GÜMÜŞSU dedi ki:

  Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi Avukat Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

 6. SÜLEYMAN İĞDE dedi ki:

  Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi Avukat Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

 7. HACER DEDE dedi ki:

  Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi Avukat Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

 8. SULTAN GÖKYAR dedi ki:

  Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi Avukat Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

Etiketler

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri