Babalık Davası Hak Düşürücü Süre

Babalık Davası Hak Düşürücü Süre

Babalık Davası Hak Düşürücü Süre, Türk Medeni Kanunu’nun 282. maddesinde; ”Çocuk ile ana arasında soybağı doğumla kurulur. Çocuk ile baba arasında soybağı, ana ile evlilik, tanıma veya hakim hükmüyle kurulur. Soybağı ayrıca evlat edinme yoluyla da kurulur., 285/1 maddesinde; “Evlilik devam ederken veya evliliğin sona ermesinden başlayarak üçyüz gün içinde doğan çocuğun babası kocadır.” 286. maddesinde; “Koca, soybağının reddi davasını açarak babalık karinesini çürütebilir. Bu dava ana ve çocuğa karşı açılır. Çocuk da dava hakkına sahiptir. Bu dava ana ve kocaya karşı açılır.” 301. maddesinde; “Çocuk ile baba arasındaki soybağının mahkemece belirlenmesini ana ve çocuk isteyebilirler. Dava babaya, baba ölmüşse mirasçılarına karşı açılır. Babalık davası, Cumhuriyet savcısına ve Hazineye; dava ana tarafından açılmışsa kayyıma; kayyım tarafından açılmışsa anaya ihbar edilir.” 303. maddesinde; “Babalık davası, çocuğun doğumundan önce veya sonra açılabilir. Ananın dava hakkı, doğumdan başlayarak bir yıl geçmekle düşer. Çocuğa doğumdan sonra kayyım atanmışsa, çocuk hakkında bir yıllık süre, atamanın kayyıma tebliği tarihinde; hiç kayyım atanmamışsa çocuğun ergin olduğu tarihte işlemeye başlar. Çocuk ile başka bir erkek arasında soybağı ilişkisi varsa, bir yıllık süre bu ilişkinin ortadan kalktığı tarihte işlemeye başlar. Bir yıllık süre geçtikten sonra gecikmeyi haklı kılan sebepler varsa, sebebin ortadan kalkmasından başlayarak bir ay içinde dava açılabilir.” hükümleri bulunmaktadır.

Yargıtay Kararı – Babalık Davası Hak Düşürücü Süre

T.C. YARGITAY 18. HUKUK DAİRESİ ESAS NO. 2014/3951 KARAR NO. 2014/14922 KARAR TARİHİ. 27.10.2014

ÇOCUK TARAFINDAN AÇILAN BABALIĞIN TESPİTİ İSTEMİ ÇOCUK İÇİN HAK DÜŞÜRÜCÜ SÜRENİN KALKTIĞI

ÖZET : Dava, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 301. vd. maddelerine dayalı olarak çocuk tarafından açılan babalığın tespitine ilişkindir. Aynı Yasanın 303/2. maddesinde ”Çocuğa doğumdan sonra kayyım atanmışsa, çocuk hakkında bir yıllık süre, atamanın kayyıma tebliği tarihinde; hiç kayyım atanmamışsa çocuğun ergin olduğu tarihte işlemeye başlar.” hükmü Anayasa Mahkemesi kararı ile iptal edilmiş ve karar 07.02.2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Türk Medeni Kanunu’nun 303/4. maddesinde ise ”Bir yıllık süre geçtikten sonra gecikmeyi haklı kılan sebepler varsa, sebebin ortadan kalkmasından başlayarak bir ay içinde dava açılabilir.” hükmü Anayasa Mahkemesi kararı ile iptal edilmiş ve karar 21.07.2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Mahkemece karar verilmesinden sonra temyiz inceleme tarihinden önce Türk Medeni Kanunu’nun 303/2. ve 303/4. maddeleri hakkındaki iptal kararları yürürlüğe girmiş olduğundan artık yasada çocuk için hak düşürücü süre bulunmamaktadır. Mahkemece işin esası incelenerek taraf delillerinin toplanması, DNA incelemesi yapılması ve sonucu uyarınca bir karar verilmesi gerekir.

T.C. YARGITAY 18.Hukuk Dairesi Esas: 2013/19778 Karar: 2014/5824 Karar Tarihi: 31.03.2014

BABALIĞIN TESPİTİ DAVASI – DAVANIN BABA OLDUĞU İDDİA EDİLEN KİŞİYE VE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE KARŞI AÇILDIĞI – DAVADA NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNÜN DAVALI OLARAK GÖSTERİLMESİNİN ONU YASAL HASIM HALİNE GETİRMEYECEĞİ – DAVANIN REDDİ

ÖZET: Somut olayda; davacı S.’nın dava dışı Ö. ile resmi evliliği içerisinde 29.03.2005 tarihinde doğan küçük A.’in gerçekte babasının davalı F. olduğunun tespiti talep edildiğine göre dava, Türk Medeni Kanunu’nun ilgili maddelerine dayanan babalığın tespiti istemine yöneliktir. Dava, baba olduğu iddia edilen kişiye ve nüfus müdürlüğüne karşı açılmıştır. Babalık davasında nüfus müdürlüğüne husumet düşmez. Bu bakımdan davada nüfus müdürlüğünün davalı olarak gösterilmesi onu yasal hasım haline getirmez. Ayrıca çocuk ile dava dışı Ö. arasında soybağı ilişkisi bulunmakta olup bu bağ kaldırılmadıkça babalık davası dinlenmez. Yukarıda gösterilen yasal düzenlemeler dikkate alındığında davanın reddine karar vermek gerekirken davanın kabulüne karar verilmesi doğru görülmemiştir.

 

16 SORULAR

 1. CEYDA KUZUCU dedi ki:

  Babalık Davası Hak Düşürücü Süre Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

 2. ARİF ŞALGALI dedi ki:

  Babalık Davası Hak Düşürücü Süre Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

 3. EMİNE ALPER dedi ki:

  Babalık Davası Hak Düşürücü Süre Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 4. NEVAL TAŞTAN dedi ki:

  Babalık Davası Hak Düşürücü Süre Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

 5. HALİL ÖZDEN dedi ki:

  Babalık Davası Hak Düşürücü Süre Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

 6. PELİNSU FİLİZFİDANOĞLU dedi ki:

  Babalık Davası Hak Düşürücü Süre Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 7. BENSU DAYI dedi ki:

  Babalık Davası Hak Düşürücü Süre bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

 8. PELİN EMMEZ dedi ki:

  Babalık Davası Hak Düşürücü Süre Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

 9. MAİDE KILIÇ dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin. Babalık Davası Hak Düşürücü Süre hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

 10. Yasemin dedi ki:

  Babalık davası açmak istiyorum ama yaşım 45 babamı tanıyorum oda beni tanıyor. Babam olduğunu biliyordum oda benim kızı olduğumu biliyor. Şimdi babalik davası açmak istiyorum. Ama zaman aşımı ile ilgili bi bilgim yok. Ban dava acabilirmiyim. Bilgi verirseniz sevinirim…

 11. HAYRİYE ALTUNSU dedi ki:

  Babalık Davası Hak Düşürücü Süre Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

 12. NEHİR KALKANCI dedi ki:

  Babalık Davası Hak Düşürücü Süre hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

 13. Anonim dedi ki:

  Sulh hukuk mahkemesinde açmalısınız. Yetkili mahkeme sanırım yerleşim yeriniz mahkemesi

 14. İLAYDA KARACAKALE dedi ki:

  Babalık Davası Hak Düşürücü Süre Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

 15. NAZİFE YILDIZ dedi ki:

  Babalık Davası Hak Düşürücü Süre Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

 16. Rize dedi ki:

  BU TÜR DAVALARDA HAK DÜŞÜRÜCÜ SÜRE KALDIRILDI 2012

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri