Babalığın Tespiti Ve Nafaka Davası

Babalığın Tespiti Ve Nafaka Davası Nasıl Açılır? Babalık davası, evlilik dışında kadın ve erkeğin dünyaya çocuk getirmesi durumunda çocuğun, babasının nüfusuna geçmek için açtığı dava olarak adlandırılır. Babanın öldüğü durumlarda ise gayrimeşru olan çocuk babanın mirasını bıraktığı kişilere babalık davası açabilir.

Babalık davasını annenin çocuğunun doğumundan önce veya sonra açabilme hakkı vardır. Mahkeme çocuğun doğumundan itibaren gerekli süreleri tespit edip çocuğun babasının kim olduğuna karar verdikten sonra çocuk ve anne babalık davası açma hakkını elde eder.

Nafaka Davası Açılabilir Mi?

Gayrimeşru bir şekilde dünyaya gelmiş olan çocuğun ve annesinin babasına DNA testi sonucundan sonra babalık davası açma hakkı bulunur. Babalık davasında çocuk babasından nafaka talep etme şansına sahiptir. Bunun dışında çocuk babalık davası ile babasının nüfusuna geçerek belli haklar da elde eder. DNA testinin sonucunda yüzde yüz çocuğun babasının kim olduğu ortaya çıktığı zaman anne ve çocuk Aile Mahkemelerine giderek babalık davası talebinde bulunabilir. Bunun dışında çocuk babasına manevi tazminat davası da açabilir. Çünkü bunca zamandır babasının kendisi ile hiçbir şekilde iletişime geçmeyip onu yok saymasından dolayı çocukta meydana gelen ruhsal çöküntünün sonucunda manevi tazminat davası açılabilir.

Babalık Davasında Mahkemeye Kanıt Nasıl Sunulur?

Gayrimeşru bir şekilde dünyaya gelmiş çocuğun DNA testi veya kan testi sonucunda babasının olduğuna tıbbın gelişmiş teknolojisi sayesinde net bir karar verildikten sonra çocuk Aile Mahkemelerine giderek babalık davası açabilme hakkını elde edebilir. Babalık davasında babanın bunca zamandır çocuğunun üzerinde olan sorumluluğunu yerine getirmemesi nedeni ile çocuğun babasından belli haklar talep etme gibi bir durumu vardır. Fakat baba, çocuğuna yasal yollarla nafaka ve manevi tazminat verebilecek olsa da hiçbir şekilde çocuğunun velayetini babalık davasında alamaz.

Baba eğer çocuğunun velayetini almak istiyorsa, bunun için ayrı bir velayet davası talebinde bulunarak mahkeme kararı ile daha sonra çocuğun velayetini alabilir. Babalık davası sonucunda çocuk, babasının artık tüm mal varlıklarından yararlanabilme hakkını elde eder. Böylelikle baba da çocuğunun üzerindeki sorumluluklarını yasal yolla yerine getirmiş olur.

Davanın Düşmesi İçin Belli Bir Süre Var Mı?

Annenin gayrimeşru olarak meydana getirdiği çocuğun babasına babalık davasını açabilmesi için belli süreyi geçirmemesi gerekir. Eğer anne çocuğun doğumdan itibaren olan süreden 1 yıla kadar olan süreye kadar babalık davasını açmak için zaman kaybetmişse, bir daha hiçbir şekilde babalık davası açamaz ve babanın haklarından bir şey talep edemez.

Hak talep etmek için çocuğun belli yaşa geldikten sonra DNA ve kan testi sonucunda yeterli deliller ve bulgular toplandığı zaman babasına babalık davası açılabilir. Fakat çocuğun da babalık davasını açması için belli süreyi geçirmemesi gerekir. Çocuğun babalık davasını açabilmesi için 1 yıllık süreyi doldurmamış olması gerekir. Bunun sonucunda süre dolmuşsa, çocuk babalık davası açamaz ve babasının mal varlıklarından hiçbir şekilde yararlanamaz.

Babalığın Tespiti Ve Nafaka Davası

Babalığın Tespiti Ve Nafaka Davası, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 301. vd. maddelerine dayalı olarak çocuk tarafından açılan babalığın tespitine ilişkindir. Aynı Yasanın 303/2. maddesinde ”Çocuğa doğumdan sonra kayyım atanmışsa, çocuk hakkında bir yıllık süre, atamanın kayyıma tebliği tarihinde; hiç kayyım atanmamışsa çocuğun ergin olduğu tarihte işlemeye başlar.” hükmü Anayasa Mahkemesi’nin 2010-71 Esas 2011-143 Karar ve 27.10.2011 tarihli kararı ile iptal edilmiş ve karar 07.02.2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Türk Medeni Kanunu’nun 303/4. maddesinde ise ”Bir yıllık süre geçtikten sonra gecikmeyi haklı kılan sebepler varsa, sebebin ortadan kalkmasından başlayarak bir ay içinde dava açılabilir.” hükmü Anayasa Mahkemesi’nin 2011-116 Esas 2012-39 Karar ve 15.03.2012 tarihli kararı ile iptal edilmiş ve karar 21.07.2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Mahkemece karar verilmesinden sonra temyiz inceleme tarihinden önce Türk Medeni Kanunu’nun 303/2. ve 303/4. maddeleri hakkındaki iptal kararları yürürlüğe girmiş olduğundan artık yasada çocuk için hak düşürücü süre bulunmamaktadır.

Türk Medeni Kanunu’nun 282. maddesinde; ”Çocuk ile ana arasında soybağı doğumla kurulur. Çocuk ile baba arasında soybağı, ana ile evlilik, tanıma veya hakim hükmüyle kurulur. Soybağı ayrıca evlat edinme yoluyla da kurulur., 285/1 maddesinde; “Evlilik devam ederken veya evliliğin sona ermesinden başlayarak üçyüz gün içinde doğan çocuğun babası kocadır.” 286. maddesinde; “Koca, soybağının reddi davasını açarak babalık karinesini çürütebilir. Bu dava ana ve çocuğa karşı açılır. Çocuk da dava hakkına sahiptir. Bu dava ana ve kocaya karşı açılır.” 301. maddesinde; “Çocuk ile baba arasındaki soybağının mahkemece belirlenmesini ana ve çocuk isteyebilirler.

Dava babaya, baba ölmüşse mirasçılarına karşı açılır. Babalık davası, Cumhuriyet savcısına ve Hazineye; dava ana tarafından açılmışsa kayyıma; kayyım tarafından açılmışsa anaya ihbar edilir.” 303. maddesinde; “Babalık davası, çocuğun doğumundan önce veya sonra açılabilir. Ananın dava hakkı, doğumdan başlayarak bir yıl geçmekle düşer. Çocuğa doğumdan sonra kayyım atanmışsa, çocuk hakkında bir yıllık süre, atamanın kayyıma tebliği tarihinde; hiç kayyım atanmamışsa çocuğun ergin olduğu tarihte işlemeye başlar. Çocuk ile başka bir erkek arasında soybağı ilişkisi varsa, bir yıllık süre bu ilişkinin ortadan kalktığı tarihte işlemeye başlar. Bir yıllık süre geçtikten sonra gecikmeyi haklı kılan sebepler varsa, sebebin ortadan kalkmasından başlayarak bir ay içinde dava açılabilir.” hükümleri bulunmaktadır.

13 SORULAR

 1. GAMZEGÜL HARMANBAŞI dedi ki:

  Babalığın Tespiti Ve Nafaka Davası hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

 2. BİLAL DERYA dedi ki:

  Babalığın Tespiti Ve Nafaka Davası Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim…

 3. NAZ DİLMEN dedi ki:

  Babalığın Tespiti Ve Nafaka Davası Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

 4. KIVANÇ CANKURTARAN dedi ki:

  Babalığın Tespiti Ve Nafaka Davası Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

 5. MELEK YAKICI dedi ki:

  Babalığın Tespiti Ve Nafaka Davası Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

 6. BİLAL DERYA dedi ki:

  Babalığın Tespiti Ve Nafaka Davası Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

 7. SERPİL BUDAK dedi ki:

  Babalığın Tespiti Ve Nafaka Davası Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

 8. EGEMEN CEMRİ dedi ki:

  Babalığın Tespiti Ve Nafaka Davası Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 9. BALKİ AKYÜZ dedi ki:

  Babalığın Tespiti Ve Nafaka Davası Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

 10. GÜRKAN AKTEN dedi ki:

  Babalığın Tespiti Ve Nafaka Davası Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

 11. ELİZ HASIRCI dedi ki:

  Babalığın Tespiti Ve Nafaka Davası Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

 12. BENGÜ DÖNMEZTÜRK dedi ki:

  Babalığın Tespiti Ve Nafaka Davası Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

 13. TARIK DUĞAN dedi ki:

  Adalet hissi insanlarda doğuştan mevcuttur.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri