Anlaşmalı Boşanmanın Çekişmeli Boşanmaya Dönüşmesi

Anlaşmalı Boşanmanın Çekişmeli Boşanmaya Dönüşmesi

Anlaşmalı boşanma davası kesinlik kazanmamış ise, eşler anlaşma iradesinde her zaman dönebilmektedir. BU iradesini engelleyen herhangi bir hüküm ve kural yoktur. Anlaşmalı boşanma, yapılan istatistiklere göre en çok açılan boşanma sebebi ve davasıdır. Anlaşmalı boşanma davası şartlarından en önemli konu evliliğin bir yıl dolması ardından açıla bilmektedir. Bu nedenle 1 yıl şartı dava açılırken özellikle dikkat edilmelidir.

Anlaşmalı boşanma davasının, çekişmeli boşanmaya götüren konular incelendiğinde, en fazla anlaşma yapılan konularda aradan geçen kısa süre içerisinde anlaşmazlığa sürükleyen konular vardır. Bu konular çocuk, nafaka, tazminat ve mal paylaşımıdır. Eşler arasında bu konularda çıkacak en ufak konuda, aralarında yapılan protokole aykırı hareket etmekte, ya duruşmaya katılmamakta, yada duruşma esnasında anlaşmanın bozulduğunu beyan ederek boşanma davasının anlaşmadan çıkarılmasını isteye bilmektedir.

Eşler arasında bu tarz anlaşmazlıklar, aile hakiminin boşanma davasında ki anlaşmalı boşanma dan çekişmeli boşanmaya dönmesine karar verilir. Anlaşmalı boşanma davasının çekişmeli boşanmaya devam etmesi halinde, delil ve tanık kuralının çalıştırılması bu konular hakkında sürecin çekişmeli olarak takip edilmesi gerekmektir.

Anlaşmalı boşanma süreç olarak çekişmeli boşanmaya göre daha kısa ve hızlı sonuçlanmaktadır. Bu yüzden eşlerin sıkıntılı olan evliliklerinden birde çekişmeli boşanma stresi yaşamadan uzlaştırma ile çözüme kavuşturma isteğinde bulunmaktadırlar.

Çekişmeli boşanmaya dönenen anlaşmalı boşanma, dilekçe ile tahkikatın genişletilmesi ve olaylar anlatılmalıdır. Eğer karşı taraf davalı ise davacı eş karşı dava açarak kendi iddialarını sunabilir. Karşılık dilekçelerin sunulması, cevap dilekçelerin verilmesi, nafaka, velayet ve tazminat talepleri bildirilir, daha sonra delillerin sunulması ile ön inceleme duruşmasına geçilir. Boşanma davasının boşanma ile sonuçlanması için eşlerin anlaşmalı boşanma ile aralarında çözemedikleri konular olan nafaka, velayet, tazminat, ve mal paylaşımını aile mahkemesinin çözüme kavuşturarak dava sonucuna gitmektedir. Boşanmada kusur oranları, boşanmaya sebep olaylar, bilirkişi ve uzman raporları mahkeme kararlarını etkileyen önemli etkenlerdir.

Boşanma davaları olan anlaşmalı yada çekişmeli olsun aile mahkemesinin kararının açıklaması ile son bulmamaktadır. Aile mahkemesinin vermiş olduğu karara tarafların yasal itiraz haklarını kullanması yada kullanmamasına bağlı olarak kesinleşir. Eğer üst mahkeme olan istinaf yada yargıtay nezdinde itiraz yapmışsa, bu kararın sonuçlanmasını beklemek durumundadır.

11 SORULAR

 1. G İPEK dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanmanın Çekişmeli Boşanmaya Dönüşmesi Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 2. İDİL TURHAL dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanmanın Çekişmeli Boşanmaya Dönüşmesi Davayı açma şartları nelerdir..

 3. BARAN PUSTU dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanmanın Çekişmeli Boşanmaya Dönüşmesi Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

 4. USLU BAHÇECİ dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanmanın Çekişmeli Boşanmaya Dönüşmesi Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

 5. YAŞAR DİYARBAKIR dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanmanın Çekişmeli Boşanmaya Dönüşmesi Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 6. MAHSUM KARACA dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanmanın Çekişmeli Boşanmaya Dönüşmesi Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

 7. BOĞAÇHAN ÇAKALOĞLU dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanmanın Çekişmeli Boşanmaya Dönüşmesi Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

 8. NEHİR KALKANCI dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanmanın Çekişmeli Boşanmaya Dönüşmesi hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

 9. TALHA AKKAN dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanmanın Çekişmeli Boşanmaya Dönüşmesi Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

 10. MELİHA BUYRAZ dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanmanın Çekişmeli Boşanmaya Dönüşmesi Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

 11. VACİDE KARATÜRK dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanmanın Çekişmeli Boşanmaya Dönüşmesi Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri