Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır

Evlilik birliğini sağlayamayan eşler tarafından Türk Medeni Kanunu çerçevesinde belirlenmiş olan koşullara uygun olmak şartı ile boşanma davası açabilme hakkı verilmektedir. Günümüz Türkiye’sinde çeşitli nedenler dolayısı ile evlilik birliğinin devam ettirilememesi dolayısı ile açılan boşanma davaları niteliklerine ve durumlarına göre farklı türlerde uygulanmaktadır. Bu çerçevede de son dönemlerde daha yoğun şekilde artışın görüldüğü anlaşmalı boşanma davaları öne çıkıyor.

Anlaşmalı boşanma davasının mahkeme tarafından olumlu şekilde sonuçlandırılabilmesi açısından en fazla dikkat edilmesi gereken hususların başında boşanma protokolünün düzenlenmesi üzerindedir. Eşler tarafından bir anlaşmalı boşanma protokolü oluşturularak, boşanma iradelerini ve boşanma koşullarını yazılı hale getirmeleri gerekiyor. Boşanma protokolü içeriğinde eşler tarafından boşanmanın tüm sonuçları konusunda anlaşmaya varılmış olması da bu boşanma davası türündeki en önemli koşullardan birisini oluşturmaktadır. Çünkü tersi durumlarda Türk Medeni Kanunu çerçevesinde Aile Mahkemesi hakimi tarafından boşanma kararının alınabilmesi söz konusu olamaz.

Aile Mahkemeleri’nde hakim tarafından anlaşmalı boşanma protokolü içeriğinde verilmiş olan koşullarda özellikle velayete dair bölümleri çocuğun menfaatlerini gözeterek tekrar düzenleme gerçekleştirebilir. Eşler bu durumdaki hakim iradesini kabul etmemeleri halinde ise bu kez anlaşmalı boşanma davası türünden, davanın çekişmeli boşanma davası türüne dönüş yapması söz konusu olur. Anlaşmalı boşanma protokolü düzenlemesi esnasında, bazı noktalara ayrıca dikkat edilmesi gerekliliği bulunuyor ki aksi hallerde anlaşmalı boşanma davasının olumsuz sonuçlanması ile karşı karşıya kalınabilir. Anlaşmalı boşanma protokolünde dikkat edilecek hususlar ise;

*Boşanmaya onay veren tarafların ilk olarak kimlik bilgilerini, mevcut ise çocuk/çocuklarının kimlik bilgilerini ve açık adres bilgilerine protokol içeriğinde yer vermelidir.

*Boşanma talebinde bulunan eşlerin ortak çocuk/çocukları bulunuyor ise çocuk/çocukların hangi tarafta kalacağının yani velayetin kimde olacağını da açık şekilde protokolde belirtmeleri gerekir.

*Boşanma davası ardından evlilik birliğinin dağılmasıyla birlikte velayeti almayan tarafın, çocuk/çocuklar ile kişisel ilişki kuracağı ve görüşebileceği dönemlerin protokolde belirtilmesi gerekir.

*Söz konusu çocuk/çocuklar adına diğer eşin ödeyeceği iştirak nafakası ve detaylarının protokolde net şekilde belirtilmesi gerekir.

*Ödemesi bulunan tazminat ve iştirak nafakası ile ilgili olarak söz konusu ödeme tarihleri protokolde belirtilmelidir.

*Eşlerin boşanma davası çerçevesinde birbirlerinden maddi ya da manevi doğrultuda talepleri bulunuyor ise yine protokolde belirtmeleri gerekir.

*Mal paylaşımına dair bir anlaşma gerçekleştirildiyse yine eşler tarafından protokolde belirtilmelidir.

*Yargılama giderleri ve vekalet ücretine dair koşullar da anlaşmalı boşanma protokolü içeriğinde belirtilmeli ve bu giderlerin hangi taraf tarafından üstlenileceği belirtilmelidir.

*Boşanma talebinde olan eşler tarafından herhangi ilave bir talebin bulunup, bulunmadığı, protokolün kaç madde ile ve kaç nüsha olarak hazırlanacağı gibi detaylarda yazılmalıdır.

Boşanma talebi doğrultusunda anlaşmalı boşan protokolü hazırlayacak eşlerin, protokolü mutlaka el yazısı ile oluşturmaları ve imzalamaları gerekmektedir. Özellikle de mahkeme tarafından fotokopi ya da başka teknik aracılığı ile gelen protokollere doğrudan ret yanıtı verilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır konusu ile ilgili açıklama ve yargıtay kararlarına yer verilmiştir.

 

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır – Yargıtay Kararı

T.C YARGITAY 2.HUKUK DAİRESİ ESAS NO.2013-11644  KARAR NO.2014-1866  KARAR TARİHİ.04.02.2014

Protokolde yer alan velayetin kaldırılması ve kişisel ilişkinin genişletilmesi davası açılamayacağına ilişkin medeni hakları kullanmaktan feragate ilişkin taahhütler, medeni hakları kullanma ehliyetinden önceden vazgeçme niteliğinde olup, Medeni Kanununun 23. maddesine ve çocukların yüksek yararlarına açıkça aykırıdır. Bu hükümler olmaksızın ortak irade ile boşanmanın gerçekleşmeyeceği açıkça belli olduğuna göre, içerdiği şartlardaki kısmi hükümsüzlük boşanma protokolünün tamamını hükümsüz kılar. Kanuna ve kamu düzenine aykırı hükümler ihtiva eden protokole dayanılarak boşanma kararı verilmesi ve protokolün tasdiki doğru olmamıştır.

Öyleyse mahkemece yapılacak iş; protokolün bu haliyle uygun bulunmadığının taraflara bildirilip, tarafların ve çocukların menfaatini göz önünde bulundurarak protokolde gerekli değişikliği yapmak, bu değişikliğin taraflarca kabulü halinde Kanunun 166/3. maddesi çerçevesinde boşanmaya karar vermek; kabul edilmemesi, diğer bir ifade ile tarafların kendi belirledikleri şartlar dahilinde boşanma kararı istemekte ısrar etmeleri halinde davaya çekişmeli boşanma olarak devam etmek ve toplanan delillerin Türk Medeni Kanununun 166/1-2. maddesi çerçevesinde değerlendirilerek hasıl olacak sonucuna göre karar vermekten ibarettir.

T.C. YARGITAY 2.Hukuk Dairesi Esas: 2009/14223 Karar: 2010/15954 Karar Tarihi: 04.10.2010

BOŞANMA DAVASI – PROTOKOLDEKİ EDA HÜKMÜ İÇEREN BÖLÜMLERİN EDAYI SAĞLAYICI ŞEKİLDE TESİS EDİLMESİNİN ZORUNLU OLDUĞU – PROTOKOLDE GÖSTERİLEN HÜKMÜN EDAYI SAĞLAYACAK ŞEKİLDE OLUŞTURULMAĞI – HÜKMÜN BOZULDUĞU –

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır konusu dışında boşanma avukatı ankara ile ilgili makaleler için göz atınız.

 

15 SORULAR

 1. EGECAN HARAS dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

 2. BOĞAÇHAN DELİKARA dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

 3. HALE KOKDAŞ dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

 4. FURKAN TÜRKER dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

 5. GÜLÇİN İNCE dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

 6. İLKİM ÖNCEL dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

 7. NİLAY ERDURAN dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

 8. BERFU MEHMET dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

 9. SAMET GÜLEÇ dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

 10. SEVGİ SOLAKOĞLU dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim…

 11. MAHMUT BABAL dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

 12. ONURCAN SONCU dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

 13. İLKNUR DEMİRALP dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

 14. NAZİRE UZUN dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

 15. NEVAL TAŞTAN dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin. Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri