Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürede Sonuçlanır

Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürede Sonuçlanır

Anlaşmalı boşanma ne kadar sürer veya ne kadar sürede sonuçlanır sorusunun cevabını açıklayacak olursak, Anlaşmalı boşanma davası ortalama süresi 1 ayla ile 2 ay içerisinde boşanma sonuçlanır. Anlaşmalı boşanma davası süresi, küçük yerlerde 1- 2 hafta gibi bir sürede sonuçlanabilir. Boşanmanın konusu Anlaşmalı boşanma davası olacağından dava duruşması tek celsede boşanmaya karar verilir. Anlaşmalı Boşanma davasında Boşanmaya karar verilmesi durumunda, her iki eş de temyizden feragat dilekçesi alınarak, karar kesinleşmiş olur. Nüfus idaresine mahkemenin kararı yazılır. Böylece kadın ve erkek eski kütüğüne geri döner.

Anlaşmalı olmayan boşanma davalarına göre, çekişmeli boşanma davaları daha uzun süre alır. Çekişmeli Boşanma davası 1 veya 2 yıl gibi bir sürede sonuçlanabilir. Çekişmeli boşanma davasında, boşanma sebebinin ispatı, delillerin toplanması, mali durum tespiti, tapu kayıtları, trafik tescil kayıtları geldiğinde ve şahitler dinlendiğinde hakim toplanan delil ve edindiği sonuca göre karar verecektir, bu durumda boşanma sürecini uzatmaktadır.

Boşanma davalarında avukata vekalet verilmesi durumunda bu süreler daha kısa ve hızlı olmaktadır. Avukat ile beraber açılan anlaşmalı boşanma davaları aile mahkemelerinin iş yoğunluğuna göre 1 haftadan daha kısa sürede sonuçlanmaktadır.

Avukat Desteği İle Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürede Sonuçlanır

Anlaşmalı boşanma davası esnasında avukat desteği ile davaya başlanması her zaman avantajlıdır. Davanın olmazsa olmazları olan boşanma dilekçesi, anlaşmalı boşanma protokolünün doğru hazırlanması, dava harç ve masraflarının eksiksiz yatırılması, davanın sürecini etkileyen faktörler olması sebebiyle, avukat desteği alındığında bu olumsuz etkenlerden kurtulmuş olacaksınız. Eşlerin duruşma esnasında protokole uymaması, farklı taleplerde bulunması, aile mahkemesinin iş yoğunluğu yine anlaşmalı boşanma davasında ki süreyi uzatan etkenlerdir.

Ayrıca şunu belirtmek gerekir ki Türk Medeni Kanununun 166/3. maddesi uyarınca boşanmışlar, boşanma kararı temyiz edilebilir. Anlaşmalı boşanma yönünde oluşan karar kesinleşinceye kadar eşlerin bu yöndeki diğer bir ifadeyle gerek boşanmanın mali sonuçları, gerekse çocukların durumu hususunda kabul edilen düzenlemeleri kapsayan irade beyanından dönmesini engelleyici yasal bir hüküm bulunmamaktadır. Anlaşmalı boşanma davasında boşanma kararı verilmiş olup kesinleştirilmediği sürece Anlaşmanın bozulması ile anlaşmalı boşanma hükmü bütünüyle geçersiz hale gelir. Bu nedenle anlaşmalı boşanma ile yapacağınız işlemlerde avukat desteği alınmasını tavsiye ediyoruz.

 

6 SORULAR

 1. ŞEBNEM YULAF dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürede Sonuçlanır Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

 2. SANER GÖLGE dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürede Sonuçlanır Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

 3. ETHEM BODUGÖZ dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürede Sonuçlanır Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

 4. NERİMAN BELDEK dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürede Sonuçlanır Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

 5. UFUKCAN KURTULDU dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürede Sonuçlanır Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

 6. HALİD KUDU dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürede Sonuçlanır Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri