Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçesi Örneği

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçesi Örneği

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçesi Yazılmasından önce, anlaşmalı boşanma dava dilekçesi,  evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle iki tarafında anlaşarak hazırlayıp mahkemeye sunulan dilekçedir. Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçesi hazırlanırken, tarafların anlaşarak boşanma konusunda karar vermiş anlaşmış olmaları gerekmektedir. Anlaşmalı boşanmada tek tarafın anlaşıyorum diyerek mahkemeye tek başına müracaat etmesi halinde aile hakimi boşanmayı kabul etmez.

Tararalar anlaşmalı boşanmayı evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle kabul etmeleri durumunda,  taraflar bulundukları yer aile mahkemesine, aile mahkemesi yoksa asliye hukuk mahkemesine  hitaben anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırlayarak müracaat ederler. Hazırlanan anlaşmalı boşanma davası dilekçesi en az iki nüsha halinde düzenlenir. Anlaşmalı boşanma dilekçesini eşlerden en az birinin imzalaması ve dava açması durumunda anlaşmalı boşanma dava dilekçesine istinaden aile mahkemesine davanız açılmış olur.

Anlaşmalı boşanma davası dilekçesi iki nüsha olacak şekilde hazırlanır. Anlaşmalı boşanma Davasının eki olarakda Anlaşmalı Boşanma Protokolü hazırlanır. Anlaşmalı boşanma dava dilekçesi ve hazırlanan Anlaşmalı boşan protokolü ile birlikte dosyanın tevzi edildiği mahkemeye verilir. Anlaşmalı Boşanma davası sonucunda mal paylaşımı, maddi, manevi tazminat, nafaka vb. gibi konuları protokol ile berlirleyebilirsiniz.  Protokolde bu konuları belirlemediğiniz takdirde bir çok hakkınızı kaybedebileceğinizi hiçbir zaman unutmayınız. Anlaşmalı boşanma davasında veya çekişmeli boşanma davasında avukat tutma zorunluluğu yoktur. Ancak anlaşmalı boşanma davası dilekçesi hazırlanırken avukat ve hukuki destek alınmasını tavsiye ediyoruz.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi  – Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçesi Örneği

Anlaşmalı boşanma davası dilekçesi örnekleri veya nasıl hazırlanacağı diğer makalelerimizde geniş olarak yer verilmiştir.

… AİLE MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE

DAVACI :

TC KİMLİK NUMARASI :

ADRES :

VEKİLİ : Av.İlkay UYAR KABA

ADRES :

DAVALI :

ADRESİ :

KONU : Anlaşmalı olarak boşanma istemimizi içerir.

DAVA DEĞERİ :
(Malvarlığı haklarına ilişkin davalarda)

AÇIKLAMALAR :

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçesi Nasıl Yazılır

 

4 SORULAR

 1. GURBET ERTAŞ dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçesi Örneği Davayı açma şartları nelerdir..

 2. IŞILAY SELÇUK dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçesi Örneği Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

 3. BARTU KARAKIŞLA dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçesi Örneği Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

 4. MELİKE ÜNSAL dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçesi Örneği Davayı açma şartları nelerdir..

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri