Aldatma Nedeniyle Boşanma Dilekçesi

Aldatma Nedeniyle Boşanma Dilekçesi

Aldatma Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Türk Hukuk sistemine göre davaların açılabilmesi ancak davanın tarafı olan kişilerin dava dilekçesi hazırlayarak bunu mahkemeye sunmaları ile mümkün olmaktadır. Ancak dilekçelerin doğru ve eksiksiz bir biçimde hazırlanmış olması şartına bağlı olarak davalar açılabilmektedir. Aldatma nedeniyle boşanma davası açmak isteyen kişilerin de Türk Medeni Kanunu içerisinde yer alan aldatma nedeniyle boşanma için gerekli olan bilgilerin yer aldığı bir dilekçe ile mahkemelere başvurması gerekmektedir. Boşanma davalarının mahkemelerdeki süreçlerinde ve karar aşamasında tamamen dilekçeler üzerinde yer alan bilgilerin üzerinden hareket edilerek hüküm verildiği için bu nedenle dilekçelerin hazırlanmasında dikkatli olunması gerekmektedir.

Dilekçede Hangi Tür Bilgilere Yer Verilmektedir?

Aldatma nedeniyle boşanma dilekçesi ile boşanma açacak olan kişilerin aldatma ya da zina olarak tanımlanan davranışı açıklayıcı bir şekilde dilekçede belirtmeleri gerekmektedir. Bu noktada aldatma olayının gerçekleştiği zaman, nasıl gerçekleştiği ya da bu davranışın nasıl öğrenildiği gibi detaylar eklenmektedir. Kişilerin aldatmaya ilişkin kanıtlarının olması ve aldatma davranışına tanık olan kişilerin bulunması dava dilekçesine kesinlikle dahil edilmesi gereken detaylardandır.

Aldatma nedeniyle boşanma davalarında kişilerin dilekçelerden farklı olarak dikkat etmeleri gereken bir diğer husus da zaman aşımı sürelerine dikkat etmeleri olmaktadır. Davacı olan ve aldatma nedeniyle evlilik birliğinin sarsılmasından şikayetçi olan kişinin bu davranışı öğrenmesinin ardından altı aylık süre geçmeden dava dilekçesini vererek davasını açması gerekmektedir. Eğer 6 aydan daha uzun bir süre aşılmışsa bu durumda kişiler hukuki gerekçelerle aldatma üzerinden boşanma davasını açma haklarını kaybetmektedirler.

Dilekçe içerisine eklenmesi gereken bir diğer bilgiler bütünü de kişilerin dava sonucunda neleri talep ettikleri ile ilgili olmaktadır. Dilekçede kişilerin boşanmanın dışında evlilik birliğinin sonlandırılmasının ardından sahip olacakları tüm haklar konusunda isteklerinin de belirtilmiş olması gerekmektedir. Bu noktada öncelik verilmesi gereken konular kişilerin evliliklerini sonlandırmasının ardından gelen tazminat ve mal paylaşımı gibi konular olmaktadır. Bunların ardından eğer çiftin çocukları bulunuyorsa bu çocuğun velayetinin kimde olacağı ya da çocuk için ödenecek olan nafaka miktarının da belirlenmesi sağlanmalıdır.

Aldatma nedeniyle boşanma davası açıldığı takdirde davanın seyrini en iyi şekilde etkileyen şeyler sunulan kanıtlar olmaktadır. Kanıtlar yazılı bir şekilde bulunan her türlü kayıttan fotoğraf ya da video gibi görsellere veya mesaj içeriklerine kadar her şey olabilmektedir. Ancak video ya da ses kaydı olduğu takdirde davada karşı tarafın bu kayıtların kapıldığı hakkında bir bilgisinin bulunması gerekmektedir.

Boşanma Avukatı

15 SORULAR

 1. TUNGA KIRIMLIOĞLU dedi ki:

  Aldatma Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

 2. MAZLUM KAPLAN dedi ki:

  Aldatma Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

 3. AKAY BÜYÜKCERAN dedi ki:

  Aldatma Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

 4. TEOMAN KOÇKAR dedi ki:

  Aldatma Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

 5. AYDIN KOCACIKLI dedi ki:

  Aldatma Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

 6. ZAFER ŞEVKETFEROĞLU dedi ki:

  Aldatma Nedeniyle Boşanma Dilekçesi hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

 7. REŞAT DİKEN dedi ki:

  Aldatma Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

 8. TÜRKÜLER GÜLDEN dedi ki:

  Aldatma Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

 9. İREM YAPICI dedi ki:

  Aldatma Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 10. EGEMEN CEMRİ dedi ki:

  Aldatma Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim…

 11. NAZ DİLMEN dedi ki:

  Aldatma Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Davayı açma şartları nelerdir..

 12. FEHMİ DOĞRUOL dedi ki:

  Aldatma Nedeniyle Boşanma Dilekçesi hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

 13. EREN BÜYÜKBAŞ dedi ki:

  Aldatma Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

 14. SONGÜL ERÇEN dedi ki:

  Aldatma Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

 15. DOĞAÇ AYDOĞDU dedi ki:

  Aldatma Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri